Lucas Edward Neill

Narozen: 09. 03. 1978, Sydney, Austrálie
Výška: 185 cm
Váha: 80 kg
Post: Obránce
V EFC od: 17. 09. 2009
Odešel: 13. 01. 2010


Lucas Edward Neill se narodil 9. března 1978 v nejznámějším městě Austrálie, v Sydney. Tento pravý či střední obránce zdělil fotbalové umění po svém otci, jenž hrával za severoirské týmy Linfield Swifts, Cliftonville a Brantwood. Že hrával v Severním Irsku není náhoda, Lucasův otec je totiž původně ze Severního Irska, do země protinožců se přestěhoval až v roce 1969.

Všem tedy bylo jasné, co bude mladý Lucas Neill dělat za sport. Poté, co v rodné zemi získal stipendium za fotbal, se v roce 1995 jako volný hráč upsal anglickému Milwallu. Svůj debut za tým si odbyl o rok později. Dobré výkonu mu v roce 2001 vynesly angažmá v Blackburnu Rovers, Neil stál Blackburn jeden milion liber. Celkově za Milwall nasbíral ve všech soutěžích 174 startů a vstřelil 13 branek.

U Rovers hned naskočil do základní sestavy a na pravou stranu obrany nikoho nepouštěl. Fanoušci Neilla milovali kvůli jeho bojovnému stylu, on se jim za to na oplátku odměňoval dobrými a vyrovnanými výkony. Největší kritiku zažil běhěm sezóny 2003/04, když zlomil nohu Jamiemu Carragherovi z Liverpoolu. V létě roku 2006 oznámil, že nepodepíše s klubem nový čtyřletý kontrakt. Podle slov jeho agenta, Petera Harrisona, hledal prostě a jednoduše pouze novou výzvu. To byl signál pro mnohé kluby po celé Evropě, Neil byl totiž velmi žádaným zbožím. Asistent trénéra Barcelony Johan Neeskens dokonce prohlásil, že Lucas může hrát v každém z nejlepších klůbů v Evropě. Bylo tedy překvapením, když v lednu 2007 podepsal smlouvu ve West Hamu United. V médiích se totiž velmi nahlas hovořilo o zájmech ze stranů slavných klubů jako Liverpool, Chelsea či Barcelona.

Ve West Hamu se stejně jako v Blackburnu hned zabydlel v základní sestavě, u Hammers ale ještě navíc brzy získal kapitánskou pásku. Solidními výkony těšil fanoušky na Upton Parku dva roky, běhěm nichž stihnul odehrát 79 zápasů a vstřelit jednu branku. Na konci sezóny 2008/09 ovšem odmítl s klubem prodloužit jednoroční smlouvu a stal se volným hráčem. Toho využil Everton, který ho v září přivedl jako volného hráče.

Lucas Neill je také reprezentantem, kapitánem a i spoluhráčem Tima Cahilla v australském národním týmu. Za  Socceroos si odbyl debut v roce 1996. Byl členem Austrálie na MS 2006, kde tehdy svěřenci Guuse Hiddinka došli až do osmifinále, v němž byli vyřazeni nesprávně nařízeným pokutovým kopem. Na startu sezóny 2009/10 Neill načal svoji druhou padesátku startů za reprezentační výběr.

V Evertonu však příliš dlouho nepobyl, ačkoliv nastoupil celkem k patnácti zápasům (z toho 12 v základní sestavě) a pravidelně předváděl stabilní výkony, v lednu 2010 ho za 750 tisíc liber koupil turecký Galatasaray, v němž podepsal tříletý kontrakt.