Luke Samuel Garbutt

Narozen: 21. 05. 1993, Harrogate, Anglie
Výška: 178 cm
Váha: 73 kg
Post: Obránce
V EFC od: 01. 07. 2009
Do: 30. 06. 2020


Luke Garbutt přestoupil do Goodison Parku z Leedsu United v létě roku 2009 ve svých šestnácti letech. Toffees za něj zaplatili 600 tisíc liber, přičemž v budoucnu se může částka vyšplhat až na 1,5 milionu liber. Vysoce hodnocený levý obránce nejprve působil v Evertonu U21, než pobyl většinu sezónu 2011/12 na hostování v Cheltenhamu Town, s nímž se probojoval až do finále play off League Two.

Za Everton debutoval v srpnu roku 2012, v průběhu druhého poločasu se dostal na hřiště při výhře 5:0 s Leytonem Orient v Ligovém poháru. Kromě toho se mu dostávalo pozvánek do všech mládežnických reprezentacích konče výběrem U21. Během dalšího hostování, od září roku 2013 do ledna roku 2014, prokázal svůj talent, když se uchytil v Colchesteru United v League One.

V téže sezóně se také poprvé objevil v dresu Evertonu v Premier League, památný den zaznamenal v dubnu proti Southamptonu. V nadcházejícím ročníku nastupoval pravidelněji, těšil se hlavně z herního vytížení v Evropské lize, a tak svou budoucnost s klubem stvrdil v létě 2015, kdy mu končila smlouva.

Garbutt kývl na pětiletý kontrakt, přestože o něj jevily zájem jiné celky. Následně v sezóně 2015/16 odešel sbírat herní praxi na hostování do Fulhamu, hrajícího Championship. Angažmá na Craven Cottage ale nedopadlo podle představ. Aklimatizaci v novém klubu přibrzdilo zranění, a i když se později dostával na hřiště, trvale trvale si místo v základní sestavě nevybojoval a výkony rovněž nepřesvědčil.

V létě 2016 si opět nevešel do prvního týmu, a tak putoval na další hostování. Na pět měsíců si zase zamířil do druhé ligy, tentokrát do Wiganu Athletic. Jenže ani u Latics se Garbuttovi příliš nevedlo. I kvůli zdravotním problémům odehrál pouze osm utkání, přičemž nejčastěji nastupoval na levé záloze. Zbytek sezóny potom strávil v tréninkovém centru Finch Farm, ovšem převážně na ošetřovně. Trápila ho totiž bolavá záda.

Před letošním ročníkem usiloval o místo v kádru Ronalda Koemana. Nizozemský manažer ho ale nakonec nezařadil na soupisku pro Premier League, ač měl na levou obranu k dispozici pouze Leightona Bainese. Garbutt tak pokračoval ve výběru U23. Do prvního týmu Evertonu se vrátil až na začátku roku 2018, kdy už v manažerském křesle seděl Sam Allardyce. Herní šance ale stejně nedočkal, a tak v létě 2018 s vděčností přijal nabídku třetiligového Oxfordu United, kam po výrazném snížení platu odešel na roční hostování.

V Oxfordu se nakonec po pomalém startu prosadil do základní sestavy, do Evertonu se ale i tak nevrátil, naopak zamířil na další hostování v League One. Na rok si ho vypůjčil Ipswich Town, jenž sestoupil do třetí ligy z druhé. 26letý levý bek se nakonec na Portman Road Stadium vypracoval mezi klíčové hráče, i tak ale už nemohl odvrátit svůj konec v Evertonu, o němž bylo ale už rozhodnuto před jeho odchodem do Ipswiche.

K 30. červnu 2020 vypršel Garbuttovi na Goodison Park nadstandardní pětiletý kontrakt s týdenním příjmem ve výši 28 tisíc liber a s klubem se rozloučil. Coby nenaplněný talent.