Maarten Stekelenburg

Narozen: 22. 09. 1982, Haarlem, Nizozemsko
Výška: 197 cm
Váha: 92 kg
Post: Brankář
Číslo dresu: 22
V EFC od: 01. 07. 2016
Smlouva do: 30. 06. 2020


Maarten Stekelenburg začal kariéru v provinčních klubech Zandvoort ’75 a VV Schoten, než se v 15 letech zakotvil v Ajaxu. Premiérově se mezi tyče prvního mužstva postavil v roce 2002 a prvně ochutnal slávu šampionů o dva roky později. Deseti starty přispěl k mistrovskému titulu v Eredivisie. Na místo jedničky povýšil před sezónou 2005/06 coby třiadvacetiletý. Konzistentními výkony, ač ho občas přibrzdily zdravotní problémy, si též řekl o místo v národním tým. Debutoval v něm v roce 2004 při výhře 3:0 proti Lichtenštejnsku. S Ajaxem si také zahrál Ligy mistrů, ovšem na ligový primát čekal až do ročníku 2010/11, o něhož se zasloužil výrazně, vždyť byl vyhlášen klubovým hráčem sezóny.

Po vavřínech neodolal zájmu ze zahraničí a vydal se na zkušenou do Itálie, za €6m ho získalo římské AS, kde se okamžitě uchopil postu jedničky. Během druhého ruku však začal i kvůli vleklým zraněním paběrkovat, proto v létě 2013 zvolil přesun na Ostrovy, zakotvil ve Fulhamu. Angažmá na Craven Cottage si dozajista představoval jinak, Stekelenburgovi se nepodařilo probojovat na pozici prvního brankaře a Cottagers sestoupili z Premier League.

Následovalo další stěhování, na roční hostování zamířil do AS Monaka, v knížectví kryl záda Danijeli Subašićovi. Pro příští sezónu si ho do Southamptonu vytáhl krajan Ronald Koeman, opět se jednalo o hostování. Za holandským manažerem nepřišel s vidinou základní sestavy, nicméně po zranění hlavního brankaře Frasera Forstera si nakonec za Saints zachytal 25x. Na druhou stranu že by nijak výrazně oslnil, konstatovat nelze, Forstera plnohodnotně nezastoupil. Koeman po dvou úspěšných letech na jihu Anglie zvolil změnu, když se mu zalíbil projekt v Evertonu. V červnu roku 2016 se stal manažerem Toffees a jako první posilu si přivedl právě Stekelenburga, Southampton za něj obdržel 850 tisíc liber. 33 let starý gólman po povedené přípravě začal sezónu jako jednička a šanci doslova chytl za pačesy. Kupředu ho žene touha konečně se naplno prosadit rovněž za hranicemi rodné země.

Blues získali zkušeného nizozemského reprezentanta, který se jako náhradník zúčastnil MS 2006 a ME 2008. Po konci kariéry legendárního Edwina van Sara byl zvolen za jeho zástupce a s Oranjes došel na Mistrovství světa 2010 až do finále. Volbou se stal i pro evropský šampionát o dva roky později, na němž ale Holanďani vyhořeli, a po turnaji je Stek povoláván maximálně už jen do role náhradníka.