Maarten Stekelenburg

Narozen: 22. 09. 1982, Haarlem, Nizozemsko
Výška: 197 cm
Váha: 92 kg
Post: Brankář
V EFC od: 01. 07. 2016
Do: 27. 07. 2020


Maarten Stekelenburg začal kariéru v provinčních klubech Zandvoort ’75 a VV Schoten, než se v 15 letech zakotvil v Ajaxu. Premiérově se mezi tyče prvního mužstva postavil v roce 2002 a prvně ochutnal slávu šampionů o dva roky později. Deseti starty přispěl k mistrovskému titulu v Eredivisie. Na místo jedničky povýšil před sezónou 2005/06 coby třiadvacetiletý. Konzistentními výkony, ač ho občas přibrzdily zdravotní problémy, si též řekl o místo v národním tým. Debutoval v něm v roce 2004 při výhře 3:0 proti Lichtenštejnsku. S Ajaxem si také zahrál Ligy mistrů, ovšem na ligový primát čekal až do ročníku 2010/11, o něhož se zasloužil výrazně, vždyť byl vyhlášen klubovým hráčem sezóny.

Po vavřínech neodolal zájmu ze zahraničí a vydal se na zkušenou do Itálie, za €6m ho získalo římské AS, kde se okamžitě uchopil postu jedničky. Během druhého ruku však začal i kvůli vleklým zraněním paběrkovat, proto v létě 2013 zvolil přesun na Ostrovy, zakotvil ve Fulhamu. Angažmá na Craven Cottage si dozajista představoval jinak, Stekelenburgovi se nepodařilo probojovat na pozici prvního brankaře a Cottagers sestoupili z Premier League.

Následovalo další stěhování, na roční hostování zamířil do AS Monaka, v knížectví kryl záda Danijeli Subašićovi. Pro příští sezónu si ho do Southamptonu vytáhl krajan Ronald Koeman, opět se jednalo o hostování. Za holandským manažerem nepřišel s vidinou základní sestavy, nicméně po zranění hlavního brankaře Frasera Forstera si nakonec za Saints zachytal 25x. Na druhou stranu že by nijak výrazně oslnil, konstatovat nelze, Forstera plnohodnotně nezastoupil. Koeman po dvou úspěšných letech na jihu Anglie zvolil změnu, když se mu zalíbil projekt v Evertonu. V červnu roku 2016 se stal manažerem Toffees a jako první posilu si přivedl právě Stekelenburga, Southampton za něj obdržel 850 tisíc liber.

Na Goodison Parku ale finalista mistrovství světa 2010 velkou díru do světa neudělal, pravidelně vlastně chytal pouze v prvním ročníku 2016/17. Poté, zejména kvůli odchodu svého chráněnce manažera Koemana na podzim 2017, se dostával mezi tři tyče pouze v pohárech. Za čtyři roky odchytal pouhých 26 zápasů a v létě 2020 po vypršení smlouvy zamířil do rodné vlasti do známého prostředí v Ajaxu, kde začal profesionální kariéru fotbalisty.