Marcus Stephen Hahnemann

Narozen: 15. 06. 1972, Sioux City, Iowa, USA
Výška: 191 cm
Váha: 99 kg
Post: Brankář
V EFC od: 23. 09. 2011
Do: 18. 05. 2012


Marcus Hahnemann se sice narodil ve státu Iowa v USA, ovšem jak už jeho jméno napovídá, není čistokrevným Američanem. Jeho rodiče totiž v myšlence za lepším životem emigrovali z německého Hamburku. Své dětství Hahnemann prožíval v Seattlu, kde na střední i vysoké škole prokazoval pověst talentovaného brankaře, kterého nemine profesionální kariéra fotbalisty. Ta mu začala v roce 1994, když podepsal smlouvu s týmem Seattle Sounders, hrající A-League, jež byla později na vrcholu nahrazena už dnešní známou soutěží MLS.

Hahnemann se takřka ihned probojoval na pozici jedné z opor mužstva, o čem svědčí i debut v národním týmu, a to už v listopadu 1994. USA v onom přátelském utkání  podlehlo 0:1 Trinidadu a Tobagu. Po třech úspěšných letech a dvou titulech následoval přesun do Colorado Rapids v MLS. I zde chovatel slepic či milovník horských kol a lovu pokračoval ve sbírání čistých kont, a tak už po dvou letech přišel očekávaný krok – přestup do Evropy. Za 80 tisíc liber se stal novou posilou londýnského Fulhamu.

Na post jedničky Cottagers ale nikdy nedosáhl, dva roky kryl záda Maiku Taylorovi, přičemž do brány se dostal jen čtyřikrát. Navíc po postupu Fulhamu v roce 2001 do Premier League a příchodu Edwina van der Sara na Hahnemanna jednoduše nezbylo místo. Proto raději zvolil hostování nejprve v Rochdale a následně v Readingu. Ve druhém jmenován klubu zaujal, proto se v létě 2002 po vypršení smlouvy na Craven Cottage stává hráčem Royals. A do Readingu přišel ve velmi dobrou chvíli, jelikož jeho už několikaletý majitel John Madejski si dal prostý úkol ovšem složitý úkol: dostat se do Premier League. Což se Madejskimu podařilo, i když se začínalo až ve čtvrté lize. Madejski se ale obklopil rozumnými lidmi, to je pak vše o poznání lehčí.

Konečně jako první brankař si Marcus užíval fotbalu, přičemž v sezóně 2005/06 stanul na vrcholu. Reading nejenže vyhrál s rekordními 106 body Champioship a postupoval do Premier League, Hahnemannovi kvalitní výkony mu vysloužili nominaci do Championship Team of the Year. I po postupu dále opanoval místo jedničky, po dobré první sezóně avšak přišel ve druhém roce pád zpět do druhé ligy. Když se Readingu ani po dvou letech nepodařil návrat do elitní soutěže, rozhodli dát šanci jiným. V roce 2009 Hahnemann opět mění klub jako volný hráč, tentokrát směr Wolverhampton, jenž právě postoupil do Premiership.

U Vlků nejprve kryl záda Waynu Hennesseymu, po čtyřech měsících však chytil svoji šanci za pačesy a začíná pravidelně chytat, velmi dobře nutně dodat. Podle žebříčku Castrol Performance Index byl dokonce jednu chvíli nejlepším brankařem na světě. To vše zaručilo roční prodloužení smlouvy, ve druhé sezóně to již ale tak slavné nebylo. Na konci ročníku 2010/11 Wolves tedy s poděkováním nechali Hahnemanna odejít.

Naštěstí pro něj David Moyes hledal třetího brankaře a rozhodl se právě pro milovníka death metalu (mimochodem tento žánr hudby si 39 let starý Američan rád pouští před zápasy, aby se uklidnil). Do Evertonu přišel na půlroční smlouvu, kterou v zimě prodloužil o další půlrok. Ovšem za první tým si nikdy nezachytal, párkrát se objevil jen na jeho lavičce náhradníků. Na konci května byl proto propuštěn.

Co se reprezentační kariéry týče, po debutu 1994 přišel další zápas v národním týmu až po devíti letech. Celkem Hahnemann nastoupil za USA devětkrát a jako náhradník se zúčastnil MS 2006 a 2010.