Marouane Fellaini-Bakkioui

Narozen: 22. 11. 1987, Etterbeek, Belgie
Výška: 194 cm
Váha: 85 kg
Post: Záložník
V EFC od: 01. 09. 2008
Do: 02. 09. 2013


Již jeho jméno napovídá tomu, že to nebude člověk s čistě belgickou krví. Oba jeho rodiče pocházejí z Maroka. I jeho tatínek byl fotbalistou. V 70. letech hrál v Africe za Raja Casablanca a Hassania Agadir. Marouane si v mládí prošel celkem pěti kluby. Prvním týmem, kde se začal učit fotbalovému řemeslu, byl Anderlecht. Zanedlouho se připojil k juniorce Mons a o tři roky později R. Francais Borains. Potom hrál za akademii Sporting Charleoi a posledním belgickým klubem, za který hrál, se stal Standard Liége. V roce 2006 se poprvé probojoval do prvního týmu Standardu a po dva roky si v něm zahrál v 84 zápasech, kdy se trefil 11x.

Při přestupu do Everton už měl tento dvacetiletý záložník za sebou i několik vystoupení v belgickém národním dresu. Fellaini se stal poslední letní posilou Evertonu v roce 2008. David Moyes mladého fotbalistu obdivoval už delší dobu ale získat jej se mu povedlo až v posledních hodinách letního přestupového okna. Suma, za kterou Marouane přestoupil je rekordní. Do kasy belgického klubu putovalo zatím 15 milionů liber, což překonalo rok starý přestupový rekord Yakubua.

Že částka, za níž Fellaini přišel na Goodison Park, není zbytečně velká, sám Belgičan po horším úvodě zcela dokázal. Svými výkony si získal fanoušky, kteří si zase na jeho počest hromadně kupovali černé kudrnaté paruky napodobující jeho bujarý účes. Hlavičkové souboje, fyzická zdatnost, technika, schopnost střílet branky, to je jen pár kladů „Big Felli“. Fellaini prostě ve své první sezóně za Toffees všem dokázal, že Everton zcela jistě nebude jeho největším klubem v kariéře.

Ještě lepší výkony si však kudrnatý Belgičan schoval až do své druhé sezony. Na podzim totiž na své přirozené pozici defenzivního záložníka začal podávat znamenité výkony. Zdálo se, že Fellainiho dominanci ve středu pole proti jakémukoliv soupeři nemůže nic zastavit, ale stalo se. Z derby na Anfieldu si odnesl zlomený kotník a na hřiště se vrátil až za půl roku. Další ročník přinesl Fellimu označí smolaře. Už ve druhé sezoně v řadě se v polovině roku vážně zranil a zbytek dění vynechal. Pakliže byl ale na hřišti, nebylo se příliš o čem bavit. Fellainiho odebírání míčů, přehled a elegance jsou kapitolou samu pro sebe. Pro dobro Evertonu prodloužil smlouvu do roku 2016.

Přesto patří mezi žádané zboží, ve středu zálohy umí nastoupit na všech postech, jak potvrdil v sezóně 2012/13, kdy z pozice ofenzivního záložníka nastřílel 11 ligových branek a táhl Toffees. K jeho negativům však patří občasný zkrat, jaký předvedl například proti Stoke. To hlavičkou sestřelil Shawcrosse a dostal trest na tři zápasy.

Angažmá Fellainiho v Evertonu skončilo po pěti letech a jednom dni. Na Deadline Day léta 2013 ho za 27,5 milionu liber získal starý známý David Moyes do Manchesteru United. Naváží na vydařenou spolupráci na Goodison Parku?