Mason Anthony Holgate

Narozen: 22. 10. 1996, Doncaster, Anglie
Výška: 181 cm
Váha: 75 kg
Post: Obránce
V EFC od: 12. 08. 2015
Smlouva do: 30. 06. 2025


Střední obránce si prošel akademií v Barnsley a na tamějším Oakwell Stadium se rovněž dočkal seniorského debutu. V prosinci roku 2014 si prošel ohněm v domácím duelu proti Doncasteru a rovnou hned na celých 90 minut. V téže sezóně se probojoval do základní sestavy celku z League One a okamžitě na sebe strhnul pozornost věhlasnějších klubů.

V létě 2015 ho nakonec získal Everton, Roberto Martínez za tehdy za 19 let starého obránce neváhal zaplatit 2 miliony liber. Holgate v první sezóně nastupoval za Everton U21, aby si ho před sezónou 2016/17 nový manažer Ronald Koeman vytáhl do áčka a dopřál mu ostrou premiéru v Premier League. V prvním kole proti Tottenham dobře zastoupil Johna Stonese, který přestoupil do Manchesteru City. Do konce ročníku nastoupil celkem do 18 zápasů a podobný počet utkání odehrál také v následující sezóně, kdy však Toffees výkonnostně paběrkovali, což vyústilo ve vyhazov manažera Koemana a angažování Allardycea.

Ani Sam Allardyce ale na Goodison Parku dlouho nevydržel, v létě 2018 ho nahradil Marco Silva. Portugalský sice s Holgateam dlouhodobě počítal, cenil si jeho talent, jenže kvůli jeho nevyrovnaným výkonům dostávali v první polovině sezóny 2018/19 přednost jiní. V zimě 2019 tak Holgate odešel na půlroční hostování do druholigového West Bromu, kde se okamžitě usadil v základní sestavě jako pravý obránce a podával velmi slušné výkony. I když se Baggies nepodařilo postoupit do Premier League, Holgate mohl se svými výkony spokojen.

V létě 2019 se Holgate vrátil do Evertonu a po odchodu Zoumy a Jagielky začal sezónu 2019/20 jako stoper č. 3. Místo v základní sestavě ale konečně získal až s koncem kalendářního roku, kdy na lavičku usedl uznávaný stratég Carlo Ancelotti, který si cenil Holgatovu univerzálnost. Rodák z Doncasteru nastupoval v základní sestavě na stoperu, ale také na krajích obrany nebo jako defenzivní záložník. Rovněž dokonce ojediněle oblékl kapitánskou pásku

S odchodem Ancelottiho v létě 2021 Holgate opět putoval na lavičku, nový manažer Benítez mu nevěřil, to se však změnilo s příchodem Franka Lamparda, který hráče opět povolal do sestavy v honbě za záchranou v lize. Také Lampard se ale po roce pakoval a další manažer, Sean Dyche, již na Holgatea nadobro zanevřel. Od jeho jmenování na začátku roku 2023 se na hřišti objevoval už pouze sporadicky a před začátkem sezóny 2023/24 obdržel svolení hledat si nový klub. Nakonec, po osmi letech v Evertonu, zamířil na roční hostování do druholigového Southamptonu.

Je těžké určit, zda Holgate ze své univerzálnosti těžil, když mohl látat díry v sestavě, nebo mu spíše uškodila v udržování konzistentně dobrých výkonů bez opakujících se defenzivních chyb. Každopádně jeho odchod do druhé ligy ve 26 letech, kdy by měl být fotbalista na vrcholu své kariéry, není lichotivým krokem.