Mikel Arteta Amatriain

Narozen: 26. 03. 1982, San Sebastian, Španělsko
Výška: 175 cm
Váha: 64 kg
Post: Záložník
V EFC od: 15. 07. 2005
Do: 01. 09. 2011


Novodobá legenda Toffees začala vážněji s fotbalem v B týmu slavné Barcelony. To bylo Mikelovi 15 let. V roce 2000 se probojoval do prvního týmu ale tam si nezahrál ani jeden zápas. Klub ho raději poslal do hostování do Paris Saint-Germain. Tam pobyl dva roky a zahrál si ve více než 30 zápasech. V roce 2002 přišel přesun do dalšího věhlasného klubu – do skotských Rangers.

Tam zažil Mikel to co předtím nikdy. Fotbalově se mu dařilo více než dobře, za dva roky nastřádal 50 zápasů a 12 branek a fanoušci Gers si ho brzy oblíbili. V roce 2003 vyhrál s týmem skotskou ligu a ve stejném roce putoval na Ibrox Park i Skotský pohár. Druhá sezona už byla kvůli zraněním trochu slabší a centrální nebo i křídelní záložník se stěhoval do rodného Španělska, konkrétně do Realu Sociedad.

Tam pobyl jen půl roku, protože v lednu 2005 přišla druhá nabídka z britských ostrovů a Mikel mířil na hostování, směr Merseyside. V červenci toho roku už díky dobrým výkonů podepsanou pětiletou smlouvu. V sezoně 2005/06 zažil Mikel nevídanou sezonu, ve které byl jak fanoušky, tak spoluhráči zvolen hráčem roku. Skvělou formu si uschoval i pro další ročník, na konci kterého získal opět cenu pro hráče sezony. Dle čtenářů Skysports.com stal dokonce stal nejlepším záložníkem celé ligy.

Před začátkem sezony 2007/08 podepsal nepostradatelný záložník další smlouvu na 5 let. Na konci října oslavil dosažení malého jubilea – stého zápasu za Everton. Ani v této sezóně nezklamal, i když na perfektní výkony z předchozích dvou let už nedokázal navázat. Dobré výkony střídal s nevýraznými ale i tak zůstává klíčovým záložníkem a miláčkem fanoušků. Do další sezóny si změnil dres s číslem, šestku vystřídala desítka, která přinesla větší očekávání v podobě dobrých výkonů. A ty se dostavili, Španěl se stal jedním z nejlépe hodnocených hráčů ligy, jenže přišel únorový zápas na půdě Newcastle, v němž si Mikel přivodil zranění kolenních vazů a pro zbytek sezóny se tak už na hřiště nepodíval.

Na návrat si Bask musel i díky několika neočekávaným komplikacím počkat bezmála celý rok. I proto mnohé překvapilo, v jaké se záložník dokázal vrátit formě. Od zimního návratu stačil Evertonu několika góly i parádními zápasy pomoci ve stíhací jízdě tabulkou.

Na svou famózní formu ale v další sezóně Arteta zdaleka nenavázal, naopak zůstal propastně za očekáváními. Mozek hry týmu se většinu sezony hledal a mužstvo jeho nápady a přímočaré myšlení hodně postrádalo. Typickým obrázkem Artety byly přihrávky do stran a k obráncům, které nevedly k ničemu jinému, než neefektivnímu obléhání vápna. A když se po přesunu na levou stranu zálohy koncem zimy konečně začal rozehrávat, přišlo další zranění.

Před sezónou 2011/12 se Mikel dokázal dát zdravotně do pořádku, připravoval se s Evertonem, nic nenasvědčovalo jeho odchodu. A to překvapivější bylo, když po něm na Deadline Day na konci léta sáhl Arsenal a Španěl chtěl odejít. Prý podle něj nastal správný čas a největší výzvu v životě nemohl zahodit. A tak se za 10 milionů liber stěhoval do Londýna.

Z Evertonu odcházel jako novodobá ikona klubu. Za šest let odehrál 209 zápasů, v nichž vstřelil 35 branek a na dalších 33 nahrál.