Moise Bioty Kean

Narozen: 28. 02. 2000, Vercelli, Itálie
Výška: 183 cm
Váha: 75 kg
Post: Útočník
V EFC od: 04. 08. 2019
Smlouva do: 30. 06. 2024


Rodák ze severní Itálie, jehož rodiče pochází z Pobřeží Slonoviny, přešel do akademie slavného Juventusu jako desetiletý z řad městského rivala FC Turín. V mládežnických týmech Bianconeri střílel Kean branky jako na běžícím pásu a už krátce po svých 16. narozeninách se dočkal debutu v A-týmu. Na začátku listopadu 2016 si odbyl premiéru v ligovém utkání s Pescarou a ještě v témže měsíci se stal prvním hráčem narozeným po roce 2000, který nastoupil v Lize mistrů.

V následující sezóně 2017/18 poslalo vedení Juventusu svůj klenot na hostování do prvoligové Verony, za níž v 19 zápasech vstřelil čtyři branky, a prvně se výrazněji představil v seniorském fotbale. Po návratu do italského velkoklubu sice nejprve pouze vyhlížel větší šanci v A-týmu, přesto na podzim 2018 debutoval v italské reprezentaci.

Dravý a technický zdatný útočník poprvé nastoupil v základní sestavě Juventusu v březnu 2019 v 27. ligovém kole Serie A a při své premiéře se uvedl dvěma vstřelenými góly. Do konce ročníku 2018/19 potom ještě zasáhl do dalších osmi utkání, v nichž vstřelil čtyři branky, a pomohl Juventusu k obhajobě titulu. Svou průlomovou sezónu 2018/19 zakončil jako nejefektivnější střelec italské ligy, skóroval každých 89 minut, a také jako úspěšný střelec italského národnímu týmu. Skóroval ve svém druhém i třetím startu v reprezentaci, čím jenom podtrhl svůj pohádkový měsíc březen 2019, respektive půlsezónu.

Po sezóně ale trenéra Allegriho vyměnil na lavičce Staré dámy Maurizio Sarri, který se rozhodl sázet na zkušenější útočníky (Ronaldo, Higuaín či Dybala). Kean cítil potřebu pravidelně hrát, aby mohl rozvíjet svůj potenciál, jenž ho řadí mezi nejtalentovanější útočníky v Evropě. S potěšením tak opětoval zájem Evertonu, který ho v létě 2019 koupil za základní částku v hodnotě 25,2 milionu liber, k níž se ještě váží bonusy ve výši 2,2 milionu liber.

V Evertonu stále teprve 19letý Kean podepsal dlouholetý pětiletý kontrakt, vybral si dres s číslem 27 a ve svém prvním rozhovoru prohlásil: „Jsem zvyklý vyhrávat a chci do týmu přinést vítězný přístup. Těším se na novou výzvu, Everton je velký klub se značnými ambicemi.“

Ve své první sezóně na Goodison Parku ale Kean jen letmo naznačil svůj talent. Celkem naskočil do 33 utkáních, přičemž pouze osmkrát v základní sestavě, a všehovšudy zaznamenal jen dvě branky. K většímu hernímu vytížení mu nepomohla ani změna na manažerském postu, když Marca Silvu nahradil jeho krajan Carlo Ancelotti. V létě 2020 tak Kean zamířil na roční hostování do francouzského velkoklubu Paris Saint-Germain.