Nathan Paul Broadhead

Narozen: 05. 04. 1998, Bangor, Wales
Výška: 178 cm
Váha: 73 kg
Post: Křídelník
V EFC od: Odchovanec
Do: 09. 01. 2023


Nathan Broadhead, jinak rodák ze severního Walesu, se připojil k akademii Evertonu ve věku 10 let. Postupně si procházel všemi mládežnickými kategorii a z pozice levého křídelníka či útočníka přesvědčoval o svém talentu. V sezóně 2015/16 byl vyhlášen nejlepším hráčem výběru Evertonu do 18 let a o dva roky už začal pravidelněji nastupovat za klubový výběr do 23 let. Jeho nejlepším hráčem se stal v sezóně 2018/19, kdy se velkou měrou přičinil o triumfu v lize i poháru.

Šance v prvním týmu Toffees ale dostal jen jednou, na podzim 2017 naskočil na závěrečné minuty posledního zápasu základní skupiny Evropské ligy na půdě kyperského Apollonu Limassolu. Po povedené předsezónní přípravě 2019, kterou absolvoval s prvním týmem, nastal nejvyšší čas, aby se coby 21letý konfrontoval se seniorském fotbalem, a tak po prodloužení smlouvy do roku 2021 zamířil na roční hostování do třetiligového Burtonu Albion.

A své první seniorské angažmá začal přímo snově, ve druhém zápase vstřelil dvě branky při výhře 2:1 v Gillinghamu. Avšak ve svých zbývajících 21 startech v ročníku dokázal přidat už pouze jeden gól a tři asistence. S koncem sezóny se potom na hřišti objevoval jen sporadicky a v létě 2020 se vrátil do Evertonu, kde měl pobýt jen krátce před odchodem na další hostování, nebo dokonce případný přestup. Plány ale zhatilo vážnější zranění, a tak po zotavení Broadhead dohrával ročník 2020/21 v rezervě Toffees. Na trénincích prvního týmu ale zaujal manažera Carla Ancelottiho, který mu v dubnu 2021 dopřál debut v Premier League, když vyběhl na hřiště na poslední minuty venkovního duelu v Brightonu.

V červnu Broadhead prodloužil končící kontrakt v Evertonu o dva roky a následně s prvním týmem pod vedením nového manažera Rafaela Beníteze absolvoval povedenou předsezónní přípravu, ročník 2021/22 ale na Goodison Parku nestrávil. Na hostování zamířil do třetiligového Sunderlandu, v jehož dresu se mu vedlo velmi slušně. Odehrál 20 ligových zápasů, zaznamenal 10 branek a svými výkony přispěl mužstvu k postupu o patro výše do Championshipu. S Black Cats se ale nakonec Broadhead nedohodl na pokračování spolupráce, druhou ligu si však v sezóně 2022/23 přesto zahraje. Na hostování ho získal Wigan Athletic, kde však nakonec vydržel jen půlrok, během něhož vstřelil za trápící se tým pět branek ve 22 ligových zápasech. Everton si 24letého útočníka stáhl v zimě 2024, aby ho obratem prodal do třetiligového Ipswiche Town za částku okolo 1,5 milionu liber. Broadhead se s Toffees nadobro rozešel po 14 letech.