Neal Maupay

Narozen: 14. 08. 1996, Versailles, Francie
Výška: 173 cm
Váha: 69 kg
Post: Útočník
V EFC od: 25. 08. 2022
Smlouva do: 30. 06. 2025


Maupay se fotbalově vychoval v mládeži Nice a v klubu z jihofrancouzského pobřeží také debutoval ještě jako teenager starý pouze 16 let a 32 dní. Premiérovou branku ve francouzské lize si dokonce připsal už o tři měsíce později.

Talent pochopitelně nemohl uniknout reprezentačním trenérům, Maupay oblékal francouzský dres ve všech mládežnických kategoriích až do výběru do 21 let. Pozvánka do seniorské reprezentace ho ale zatím minula, dočkat se ji přitom může také z Argentiny díky tamějšímu původu své matky.

I přes brzký debut v seniorském fotbale ovšem Maupay neudělal v Nice velkou díru do světa. Během následujících třech letech nedokázal získat plnou důvěru trenéra, a proto raději v létě 2015 přestoupil k rivalovi ze Saint-Étienne. S Nice se rozloučil s bilancí 53 zápasů a devíti branek.

Jenže ani v novém působišti pšenka příliš nekvetla, agilní štírek tak po roce s vděkem odešel na hostování do druholigového Brestu, kde už ukázal svůj talent, když nastřílel 11 branek v 30 zápasech.

Jeho potenciál se nakonec ukázal natolik velký, aby zaujal také na druhé straně Lamanšského průlivu. V létě 2017 ho za 1,6 milionu liber koupil druholigový Brentford, v jehož dresu se Maupay příliš neostýchal. V premiérové sezóně skóroval jedenáctkrát a ve druhé hned pětadvacetkrát.

Gólová produktivita a neúnavný styl hry zaujaly nejeden celek z elitní anglické Premier League. Závod o podpis 23letého útočníka vyhrál v létě 2019 Brighton & Hove Albion, který se za přestup neostýchal zaplatit 20 milionů liber.

Sebevědomý Maupay se nezalekl ani anglické smetánky a rychle se stal klíčovým mužem výběru manažera Grahama Pottera. V prvním roce na Amex Stadium zaznamenal deset ligových branek v dalších dvou sezónách pokaždé přidal po osmi zásazích.

I přes úspěšnou spolupráci ale Maupay po třech letech zatoužil po nové výzvě, a protože odmítal prodloužit svou smlouvu končící za 12 měsíců, Brighton ho vlastně v létě 2022 musel prodat. Po rychlém jednání vítal novou posilu Everton, stát ho bude garantovaných 12 milionů liber a tři miliony jsou dále zakotveny ve výkonnostních bonusech.

Na Goodison Parku čekala Maupaye nelehká úloha nahradit bývalou oporu Richarlisona, angažmá mu ale vůbec nevyšlo. Nepodařilo se mu prosadit do týmu ani pod manažerem Frankem Lampardem, ani pod jeho nástupcem Seanem Dychem. Během 32 zápasů sezóny 2022/23 vstřelil pouze jednu branku a na další dvě další přihrál.

Během léta 2023 se Everton rozhodl posílit svou ofenzivu a Maupay se stal čtvrtou nebo dokonce pátou volbou do útoku. Proto nebylo překvapením, když po třech odehraných zápasech nové sezóny využil na Deadline Day překvapivé nabídky od svého bývalého klubu Brentfordu, kam odešel na roční hostování s opcí na přestup.