Nikica Jelavić

Narozen: 27. 08. 1985, Čapljina, Jugoslávie
Výška: 187 cm
Váha: 84 kg
Post: Útočník
V EFC od: 31. 01. 2012
Do: 15. 01. 2014


Nikica Jelavić se narodil v městečku Čapljina v někdejší Jugoslávii, ležícím na území dnešní Bosny a Hercegoviny, jen několik kilometrů od hranic s Chorvatskem. S fotbalem začínal v místním GOŠK Gabela, vážněji se však jeho kariéra začala ubírat až přestupem do chorvatského NK Neretva. Tam ale vydržel jen do svých patnácti, kdy si talentovaného útočníka vyhlédl věhlasný Hajduk Split. Za jeho první tým debutoval v sedmnácti letech a nastupoval za něj do roku 2007, kdy přestoupil do belgického S.V. Waregem. Tam se ovšem příliš neprosadil, a tak po roce odešel do Rapidu Vídeň.

Ve své první sezoně v rakouské metropoli odehrál 24 zápasů, ke kterým přidal sedm gólů, další sezona už však byla daleko úspěšnější. V třiatřiceti ligových utkáních nastřílel 17 branek a střelecky nezaostával ani v Evropské lize, kde se prosadil čtyřikrát. V létě 2010 tak Jelavić upoutal zájem glasgowských Rangers a po delších vyjednáváních se tedy v srpnu stěhoval do největšího skotského města, přičemž Rangers stál čtyři miliony liber.

Svůj první gól vstřelil v září proti Hamiltonu a slušná střelecká forma mu vydržela až do zranění kotníku po střetu s Ianem Blackem, záložníkem Hearts. Zimní comeback oslavil gólem do sítě Hibernianu a zabedlouho vstřelil svůj první hattrick, a to proti Motherwellu. Sezonu zakončil Jelavić pěti góly v posledních šesti zápasech a celkově ve svém debutovém ročníku v dresu Gers nasázel 19 gólů z 27 startů, což z něj udělalo nejproduktivnějšího útočníka ve Skotsku. Zároveň také vyhrál ocenění pro gól sezony za svoji trefu proti Aberdeenu.

Kolem útočníka tak začali kroužit noví zájemci, jmenovitě například Leicester City, který neúspěšně nabízel 6,5 milionu liber. V bohatých gólových statistikách Jelavić pokračoval také v další sezoně, když už se v půlce ledna chlubil vizitkou sedmnácti gólů. Víc už jich na Ibrox Praku nepřidal, koncem zimního přestupového období přestoupil do Evertonu, který uspěl s nabídkou 5,5 milionu liber.

A Chorvat na jaře 2012 ohromil Anglii, v 16 zápasech vstřelil 11 branek. Jeho branky z prvního doteku si mohl nechat dát patentovat, očekávání do sezóny 2012/13 byla tak obrovská. A nový ročník Jelavić sice otevřel brankami, jenže následně ho zastihlo neuvěřitelné období sucha. Na hřiště se trápil, objevil se i na lavičce. Ač odehrál přes 40 utkání, skóroval pouze sedmkrát. S druhým rokem v Premier League rozhodně nemůže být spokojený.

A ani s ročníkem 2012/13 se zlepšení nedostavilo, v úvodu dostával šanci v základní sestavě, jenže po dotažení hostování Romela Lukaka usedl mezi náhradníky, kde pobyl většinu času až do lednové 3. kola FA Cupu. Konečně se objevil na hřišti od první minuty a Queens Park Rangers sestřelil dvěma zásahy (prvními v sezóně). Nakonec se jednalo o jeho rozlučkové střetnutí, po týdnu zamířil za 6,5 milionu liber do Hullu City, kde doufá v pravidelné herní vytížení. Everton opustil s bilancí 21 branek v 69 zápasech.