Nikola Vlašić

Narozen: 04. 10. 1997, Split, Chorvatsko
Výška: 178 cm
Váha: 72 kg
Post: Ofenzivní záložník
V EFC od: 31. 08. 2017
Do: 01. 07. 2019


Nikola Vlašić měl odmala předurčeno stát se sportovcem. Jeho táta Joško byl úspěšným desetibojařem a máma zase chorvatskou mistryní v běhu na lyžích. Když Nikola v dětském věku začal kopat do míče, sportovní výchovy se ihned ujal táta, který souběžně dohlížel na jeho starší sestru a svou dceru Blanku, pozdější dvojnásobnou mistryni světa ve skoku do výšky a také držitelku stříbrné i bronzové medaile z olympijských her.

Nikolova fotbalová kariéra nabrala na vážnosti ve 12 letech poté, co se přestoupil z mateřského a amatérského celku Omladinac Vranjic do slavného Hajduku Split. V městě na břehu Jadranu brzy převyšoval vrstevníky a o jeho talentu šuškalo i za hranicemi Chorvatska.

Debut za první tým si připsal už coby šestnáct let a devět měsíců starý v kvalifikační utkání o Evropskou ligu s Dundalkem. Při premiéře navíc skóroval a za celou nadcházející sezónu 2016/17 stihl odehrát až 37 zápasů.

Ofenzivního záložníka, který umí zahrát na pozici desítky či na pravém křídle, případně i na samotném hrotu, za další dva roky jako osmnáctiletého jmenovali zástupcem kapitána Hajduku. To nemohl uniknout pozornosti evropských velkoklubů, Nikola se svým tátou si ale pečlivě vybírali. S koncem letního přestupového období 2017 přijali až nabídku Evertonu, proti němuž si jen o pár dní předtím talentovaný hoch zahrál dva duely o kvalifikaci Evropské ligy.

Na Goodison Parku složili základní částku ve výši 8 milionů liber a další milion mohou doplatit v závislosti na hráčových výkonech. Manažer Koeman získal do kádru mladého, ovšem psychicky a fyzicky vyspělého fotbalistu, který je rychlý a silný na míči. Bude jen muset zlepšit produktivitu, ve 120 zápasech za Hajduk vstřelil 13 branek.

Vlašić naskočil do sestavy Blues téměř ihned po přestupu. Šance dostával zejména v Evropské lize, a nutno uznat, že v trápícím se mužstvu patřil mezi lepší hráče. Dokonce si v listopadu vysloužil nominaci do chorvatské reprezentace pro baráž o mistrovství světa, v rámci níž si během úvodního duelu střihl sedmiminutovou epizodu, která byla jeho druhým vystoupením v seniorském národním celku

Po říjnovém odvolání Koemana ale jeho pozice v Evertonu výrazně oslabila, nový šéf lavičky Sam Allardyce sázel na zkušenější hráče a Vlašić spíše vysedával na střídačce nebo tribuně. Chybějící herní praxe a pravděpodobně rovněž znechucenost ze situace se negativně projevovaly na jeho výkonnosti v občasných zápasových příležitostech.

Debutový ročník v Anglii zakončil s bilancí 19 odehraných utkání, dvou vstřelených branek a jedné asistence. Nešlo mu upřít, že nejednou naznačil svůj talent, nebylo to ovšem dostačující, aby přesvědčil nového manažera Evertonu Marca Silvu, že už ve 20 letech bude stálým členem základní sestavy. Když tak v létě 2018 projevilo o jeho služby velký zájem moskevské CSKA, Vlašić neváhal přijmout nabídku ročního hostování.

V armádním celku se Vlašić dočkal důvěry a šance ukázat schopnosti na své přirozené pozici ofenzivního středního záložníka (v Evertonu nastupoval pouze na křídelních pozicích), za což se náležitě odvděčil. V novém působišti se rychle zařadil mezi opory mužstva a stal se jedním z nejlepších hráčů ruské ligy. V sezóně odehrál 31 zápasů, v nichž vstřelil osm branek a připsal si sedm asistencí, včetně tří branek a dvou asistencí v základní skupině Ligy mistrů.

Chorvat už během ročníku jevil zájem zůstat v Rusku natrvalo a jeho přání se splnilo už na začátku léta 2019. CSKA se s Evertonem dohodlo na přestupu, jehož hodnota se podle médií pohybovala okolo částky 14 milionů liber. Toffees přitom rovněž náleží nespecifikovaná procenta z dalšího prodeje hráče.

V Moskvě Vlašić podepsal smlouvu na pět let.