Baye Oumar Niasse

Narozen: 18. 05. 1990, Ouakam, Senegal
Výška: 182 cm
Váha: 75 kg
Post: Útočník
V EFC od: 01. 02. 2016
Do: 30. 06. 2020


Niasse začal kariéru v rodném městě za místní celek US Ouakam, kterému pomohl v postupu do první ligy a v roce 2011 k titulu. Poprvé se vydal na zkušenou do Evropy o rok později, jenže v norskému Brannu neuspěl.

Před sezónou 2013/14 ho koupil turecký prvoligový Akhisar Belediyespor. Pracovitý a rychlý útočník se prosadil, nastřílel 15 branek a vysloužil si přesun do Lokomotivu Moskva – částka 5,5 milionu eur. Rovněž v Rusku sázel branky (12 za rok a půl) a opět údajně patřil mezi nejlepší hráče ligy. Niasseho výkony zaujaly Roberta Martíneze, který za něj vysázel 13,5 milionu liber na Deadline Day zimního přestupové okna 2016.

Martínez se sice vyjádřil, že novic potřebuje čas na aklimatizaci, dohnat fyzičku (prý netrénoval od listopadu) a podstoupit menší operaci ruky, přesto brzy začalo „něco smrdět“. Senegalec debutoval na konci února proti Bournemouthu, celkově odehrál 45 minut v prvních třech měsících na Goodison Parku. Větší porci minut dostal až v závěru sezóny, jenže proti Bournemouthu a hlavně Leicesteru podal strašlivé výkony. V tu chvíli i ti největší optimisté prozřeli.

Suma sumárum: Niasse za půlroku odehrál 152 minut, stál 13,5 milionu liber, bere 50 tisíc liber týdně a novému manažerovi Koemanovi stačily dva poločasy v přátelských zápasech, aby ho odepsal a přeřadil do výběru U23. Třeba však zdůraznit, že pranýřovat by si zasloužil zejména Martínez či kdokoliv jiný z klubu, kdo se pod přestup podepsal.

Druhou šanci v Anglii dostal Niasse na začátku roku 2017. Po spekulacích o přestupu do Turecka se do hry vložil Hull City a úspěšně nabídl půlroční hostování. Ve smlouvě prý byla i opce na přestup v hodnotě 10 milionu liber, ač tato informace na oficiálních stránkách obou klubů chybí. Tuto možnost ale nakonec Tigers nevyužili, jelikož sestoupili z Premier League. Niasse během pěti měsíců na KCOM Stadium odehrál 19 zápasů a vstřelil pět branek, blýskl se hlavně při ligové výhře 2:1 nad Swansea, kdy zaznamenal obě branky svého týmu.

Také po návratu z hostování zůstal v Evertonu nechtěným. Na Deadline Day letního přestupního okna 2010 ztroskotal jeho přestup do Crystalu Palace za 10 milionů liber. Údajně kvůli neshodám ve finančních odměnách pro agenty.

Niasse začal ročník 2017/18 ve vyběru Toffees U23, manažer Ronald Koeman se ho ale i vzhledem k menší konkurenci v útoku už v září rozhodl vzít na milost. „Loňská sezóna byla loňská sezóna. Za svůj perfektní přístup si zaslouží další šanci,“ vysvětlil Nizozemec, který paradoxně nakonec opustil Everton dříve než Niasse.

Nevydařený vstup do sezóny vyústil v odvolání Koemana a angažování Sama Allardycea, jenž sice Toffees vytáhl na osmé místo tabulky, ovšem předváděná obranná hra byla pro klub nedůstojná. Niasseho příběh z odepsaného hráče k důležité opoře týmu byl jedním z mála pozitiv v jinak špatné sezóně, v níž Senegalec odehrál 22 ligových zápasů a vstřelil osm branek.

V lětě 2018 odvolaného Allardycea nahradil Marco Silva, který Niasseho vedl v Hullu. Ani to ale Niassemu nepomohlo k většímu hernímu vytížení, v nabitém kádru během první poloviny sezóny 2018/19 naskočil pouze do 58 ligových minut rozložených do pěti zápasů, a tak ochotně ve druhé polovině sezóny odešel na hostování k nováčkovi z Cardiffu, kde se ale výrazněji neprosadil. Ve 13 zápasech nevstřelil ani jeden gól a po sestupu Velšanů do druhé ligy se v létě 2019 vrátil do Evertonu. Ten s ním ale již nepočítá do prvního týmu, jenže Niasse si nedokázal sehnat jiné angažmá, a tak ročník 2019/20 – svůj poslední v klubu – symbolicky strávil na Goodison Parku s minimálním herním vytížením rovným 19 minutám. Následně se po sezóně k 30. červnu 2020 s klubem nadobro rozloučil, když mu vypršela pětiletá smlouva. Během svého angažmá v Evertonu nastoupil pouze k 42 zápasům, v nichž vstřelil devět branek. Nejhorší přestup Evertonu v éře Premier League? Na stupně vítězů by se určitě vešel.