Filip Nikodem Jagielka

Narozen: 17. 08. 1982, Manchester, Anglie
Výška: 183 cm
Váha: 83 kg
Post: Obránce
V EFC od: 04. 07. 2007
Do: 30. 06. 2019


Jags začal svou profesionální kariéru v Sheffieldu United, za A tým debutoval 5. května 2000 proti Swindonu. Za rok už měl s The Blades podepsanou novou tříletou smlouvu, i když naplno se v prvním týmu prosadil až v sezóně 2002/03, kdy mimo jiné vzbudil zájem Leedsu United, tehdy ještě špičkového klubu. Avšak ani odmítnutí této nabídky neodradilo další zájemce, mezi které se řadil West Ham, Wigan nebo Bolton. Neil Warnock měl s oháněním zájemců plné ruce práce. Phil se stal jedním z nejlépe hodnocených hráčů klubu i ale celé League Championship a navzdory lepším nabídkám podepsal v Sheffieldu v roce 2006 novou opět tříletou smlouvu. Ten rok The Blades postoupili po dlouhých letech do Premiership a Jagielka se měl stát tím, na kterého bude tým nejvíc spoléhat. Tak se také stalo. Jagielka byl klíčovým mužem Blades. V prosinci toho roku došlo ke kuriózní situaci. Sheffiled hrál zápas s Arsenalem ale týmu se v zápase naneštěstí zranila brankářská jednička Paddy Kenny a při žádném náhradníkovi na střídačce přišel „univerzál“ Jags, navlékl si brankářský dres, rukavice a šel do brány. V bráně stál 34 minut a stačil předvést parádní reflexivní zákrok proti střele Robina van Persieho, i díky kterému Blades v zápase dokázali udržet vítězný výsledek 1:0.

Na konci sezóny 2006/07 už měl Phil na kontě 133 ligových utkání za United. Klub nakonec sestoupil a dalo se čekat, že po hráči, který byl vyhlášen hráčem ročníku Sheffieldu United, bude sháňka. Jako jeden z prvních přispěchal s nabídkou David Moyes a za 4 miliony liber udělal jeden z nejlepších obchodů své manažerské kariéry. Jagielka sice za začátku sezóny dost vysedával na lavičce, ale dostal šanci, kterou už nepustil a hlavně v zimě a v druhé části sezóny držel tým svými excelentními obrannými zákroky. Svou jednoznačnou pozici potvrdil i v další sezóně, která se mu povedla ještě lépe. Nepropustná pevnost Jagielka neměla na svém postu konkurenci, což ocenili i fanoušci, kteří si Jagse jednoznačně zvolili hráčem ročníku. V únoru 2009 se dokonce dočkat i debutu v dresu Albionu. Velkou kaňkou bylo ale zranění kolene, které ho vyřadilo z finále FA Cupu a vlastně i z fotbalového života na dlouhých deset měsíců. Návrat na trávníky si připsal na konci února 2010, postupně se pak opět začal vracet do základní sestavy, kam neodmyslitelně patří.

První úplná sezóna (2010/11) po uzdravení z vážného zranění kolene, se Jagielkovi vesměs povedla. V podzimních zápasech z něj žádná oslňující jistota nevyzařovala a v zimě dokonce na několik utkání vypadl ze základní sestavy, v druhé půlce sezóny se ale oblíbenec Evertonians konečně začal vracet do své staré formy, i když ho zlobila rozehrávka. Na stabilní výkony navázal i v dalších měsících, hlavně v ročníku 2012/13 působil velmi jistě, začal nastupovat v reprezentaci a po odchodu Phila Neville převzal roli kapitána. Po boku Sylvaina Distina nadále patřil do stoperské dvojice i pod Robertem Martínezem, probojoval se také do reprezentační obrany. A i když od února roku 2014 do května absentoval kvůli zranění, dostal se na mistrovství světa do Brazílie, kde hrál v základní sestavě Albionu, který vypadl už v základní skupině.

Druhá Martínezova sezóna nebyla již tak úspěšná jako první. Everton skončil v lize až jedenáctý, pokažený ročník nevynahradila ani účast v osmifinále Evropské ligy – Toffees mohli dokráčet dále. Jagielka se přitom stále řadil mezi klíčové muže týmu a ozdobou sezóny se stala jeho vyrovnávací branka po dalekonosné střele ve venkovní derby s Liverpoolem z nastavení.

V následujícím ročníku byl po dalším jedenáctém místu v lize vyhozen manažer Martínez (i přes účast v semifinále Ligového poháru a FA Cupu). Španělského stratéga nahradil Nizozemec Ronald Koemana a Jagielka se i přes postupující věk nadále těšil důvěře manažera. Ani Koeman ale na Goodison Parku dlouho nevydržel. Po premiérově sezóně a sedmé příčce v lize doplatil na zlý start ročníku 2017/18 a byl propuštěn. Následně po krátké anabáze se Samem Allaryceam do konce ročníku Everton angažoval na pozici manažera mladého progresivního Marca Silvu.

A právě pod Portugalcem Jagielka nastoupil v sezóně 2018/19 jen do sedmi zápasů a poprvé během svého angažmá v Evertonu se musel smířit s dlouhodobou pozicí náhradníka. Po konci sezóny se potom nedočkal od klubu nabídky nové smlouvy a v červnu 2019  ve věku 36 let opustil Toffees jako volný hráč. V klubu strávil dlouhých 12 let a odehrál za něho 385 zápasů.

Předseda Bill Kenwright Jagielku po jeho odchodu označil jako „jednoho z největších služebníků Evertonu“ a dodal: „Od prvního dne, kdy k nám v červenci 2007 přestoupil, symbolizoval, co znamená být Evertonianem. Navždy zůstane osobností ztělesňující ducha a hodnoty Blues.“

Jagielka se po konci smlouvy v Evertonu podle předpokladů vrátil po 12 letech vrátil do Sheffieldu United, nováčka Premier League 2019/20.