Philip John Neville

Narozen: 21. 01. 1977, Bury, Anglie
Výška: 180 cm
Váha: 76 kg
Post: Obránce, záložník
V EFC od: 04. 08. 2005
Do: 30. 06. 2013


Phil Neville debutoval v mateřském Manchesteru United roce 1994. Poté již sice nastupoval pravidelně za první tým ale do základní sestavy se nikdy natrvalo probojovat nedokázal. Za Manchester hrál možná v jeho nejúspěšnějším období. Premier League vyhrál šestkrát, mezi další jeho úspěchy patří 3 vyhrané Anglické poháry a také trofej pro vítěze Ligy Mistrů z roku 1999. 4. srpna 2005 Neville přijal nabídku Evertonu a podepsal pětiletou smlouvu.

Svůj první zápas za Toffees odehrál v předkole Ligy Mistrů proti Villarealu. V Premiership poprvé nastoupil za Everton shodou okolností proti svému bývalému klubu. 8. srpna 2007 se stal novým kapitánem týmu po odchodu Davida Weira do Rangers v zimě toho roku. Sezona 2007/08 byla pro mladšího ze sourozenců Nevillových rozporuplná. Na pravé straně obrany zahrál pravidelně spolehlivě, ovšem role ve středu hřiště mu příliš nesedla. Nadcházející sezona ale byla docela z jiného soudku. Phil evidentně zapracoval na své technice, a stal se nepopiratelně jednou z opor. Další ročník nebyl výjimkou, začal sice na postu pravého obránce, postupem času se ale přesunul do středu zálohy, kde se prezentoval solidními výkony. Bez pochyb jeden z nejlepších hráčů v sezóně.

Do nové sezony ovšem Neville vstoupil smolně. Celý podzim a začátek zimy promarodil s poraněným kolenem, a tak svému týmu chyběl prakticky půlku sezony. Přesto si tentokrát na pravé straně obrany stačil odvést svůj místy až průměrný standard. To se však v ročníku 2010/11 změnilo, z Nevillova pohledu lze sezónu označit za téměř bezchybnou. Svému mužstvu šel příkladem, a to jak na pravé obraně tak ve středu pole, kde perfektně zacelil díru způsobenou zraněním Marouane Fellainiho. Vydařený rok dokonce ozdobil i gólem – prvním po třech letech.

Následující sezónu odváděl dále poctivé výkony, jeho gól proti West Bromu byl dokonce zvolen nejlepším klubovým za ročník 2011/12. Bohužel věk nejde zastavit a následující rok hrál podprůměrně. Po zranění kolena v prosinci 2012 se již nedokázal dostat zpět do prvního týmu, i proto se rozhodl ukončit kariéru. Za jeho kariéru v Evertonu mu třeba však jen poděkovat, během osmi let na Goodison Parku byl vzorem na hřišti i mimo něj.

Jeho další role bude v Manchesteru United v realizačním týmu Davida Moyese ve funkci trenéra.