Romelu Menama Lukaku Bolingoli

Narozen: 13. 05. 1993, Antverpy, Belgie
Výška: 190 cm
Váha: 94 kg
Post: Útočník
V EFC od: I) 02. 09. 2013, II) 30. 07. 2014
Do: I) 31. 05. 2014, II) 10. 07. 2017


Talentovaného útočníka si RSC Anderlecht vyhlédl v Lierse, odkud ho jako ani ne třináctiletého v roce 2006 vykoupil. Už tři roky poté s ním podepsal první profesionální kontrakt a dopřál mu debutu v seniorském fotbale. V sezóně 2010/11 syn bývalého reprezentanta Zairu naplno prokázal svůj um a potenciál, 16 ligových branek budiž důkazem. Žádané zboží po celé Evropě v létě 2011 ukořistila londýnská Chelsea za 18 milionů liber.

V prvním roce na Stamford Bridge Lukaku nastupoval spíše za rezervu a v pohárových zápasech, proto se rozhodl následující ročník odejít na hostování, což se ukázalo za velmi rozumné rozhodnutí. Ve West Bromu se pod Stevem Clarkem vypracoval mezi nejlepší útočníky Premier League, vstřelil 17 ligových gólů, přičemž do mnoha utkání naskočil jako střídající hráč.

Před sezónou 2013/14 patřil do kádru Chelsea, objevil se i ve finále Superpoháru. José Mourinho mu ale nemohl zaručit pravidelnou herní vytíženost, a tak si Lukaku na Deadline Day vybral celoroční hostování v Evertonu. A v Goodison Parku se Belgičan od začátku prosazoval. Během sezóny se stal jasnou první volbou do útoku, celkově vstřelil 16 branek, přičemž jeho potenciál ho může posunout ještě výše. Roberto Martínez o něj hodně stál, a protože Lukaku toužil pro pravidelném herním vytížení, o něž by musel v nadupané konkurenci Chelsea tvrdě bojovat, rád kývl na nabídku Evertonu. Toffees za něj zaplatili 28 miliónů liber, čímž ustanovili klubový rekord.

V následujících třech sezónách byl Big Rom pokaždé nejlepším střelcem klubu. Nejlépe se mu vydařila sezóna 2016/17, kdy se pod novým manažerem Ronaldem Koeman blýskl 25 ligovými góly. Celý ročník se však řešil jeho odchod za lepším, který sám hráč několikrát přiživil kvitujícími vyjádřeními. To se setkalo s velkou nelibou fanoušků Evertonu.

Na začátku léta 2017 byl jeho odchod otázkou času, nakonec ho Chelsea vyfoukl Manchester United, který uspěl se základní částku ve výši 75 milionů liber, přičemž dalších 15 milionů může Everton obdržet v závislosti na výkonnostních bonusech. Suma 90 milionů liber by představovala druhou nejvyšší v historii fotbalu. Primát v létě 2016 stanovil transfer Paula Pogby z Juventusu do Manchesteru United za 89,3 milionu liber s pětimilionovým bonusem navrch.

Některé zdroje rovněž uvádějí, že United v rámci dohody uvolnili zdarma do Evertonu Wayna Rooneyho, jehož tržní hodnota činí deset milionů liber.

Lukaku během angažmá na Goodison Parku nastřílel v 166 zápasech celkem 87 branek a navrch s 68 brankami určil klubový rekord v dějinách Premier League. Pod Martínezem si zahrál semifinále FA Cupu a Ligového poháru, osmifinále Evropské ligy a v lize skončil na pátém místě a dvakrát podprůměrném 11. místě. S Koemanem na lavičce pomohl týmu k sedmému místu v lize a opětovné kvalifikaci do pohárové Evropy.

Toffees opustil s vizitkou nejlepšího útočníka posledních dvou dekád, nicméně kvůli svému netaktnímu chování si vysloužil popularitu průměrného hráče.