Ross Barkley

Narozen: 05. 12. 1993, Liverpool, Anglie
Výška: 188 cm
Váha: 79 kg
Post: Ofenzivní záložník
V EFC od: Odchovanec
Do: 05. 01. 2018


Liverpoolský ofenzivní záložník je dalším z produktů akademie Toffees. Barkley působí v Evertonu od svých 11 let a díky svému fotbalovému nadání přeskakoval kategorie. V patnácti hrál za výběru EFC U18, v šestnácti už patřil do rezervního mužstva. Jeho rozlet ale zastavila v září 2010 zlomenina nohy, stalo se tak při utkání za anglickou U19.

Předsezónní přípravu v létě 2011 už však absolvoval s prvním týmem Evertonu. I přes svůj mladý věk se v mužstvu rozhodně neztrácel, a tak si řekl o debut v Premier League. Ten následoval v srpnu proti QPR, nutno dodat velmi povedený první zápas. Ve zbytku sezóny sice jen párkrát střídal, herní prax získával hlavně za Everton U21. Zahrál si také v reprezentacích Anglie U19 i U21.

Následující sezónu se mu vydařilo hostování v Sheffieldu Wednesday, krátce se objevil i v Leedsu a i díky tomu dostal v Evertonu šanci ve druhé polovině ročníku. Sezónu zakončil na Mistrovství světa U20, kde v mdlém výběru Albionu patřil mezi nejlepší hráče.

Ročník 2013/14 poprvé v širším měřítku naznačil potenciál Rosse Barkleyho. Kreativní záložník se probojoval do prvního týmu a umem na sebe strhl velkou pozornost. Nejenže vstřelil sedm branek, několik z nich famozních, nad všemi však rozhodně ční sólo proti Newcastlu. Na konci fotbalové roku zaslouženě odcestoval s výběrem Albionu na mistrovství světa do Brazílie.

V následujících sezónách patřil ke stabilním členům základní sestavy, důležitou roli mu svěřovali manažer Roberto Martínez i jeho nástupce Ronald Koeman. Fanoušci ale stále čekali, až se z talentovaného hocha stane špičkový záložník. Nejblíže k tomu měl v sezóně 2015/16, to v Premier League vstřelil osm branek a na stejný počet nahrál. V dalším roce sice opět párkrát naznačil záblesk geniality, ale k dokonalosti něco chybělo. Přesto bylo velkým překvapením, když na jaře 2017 odmítl v Evertonu prodloužit smlouvu, prý kvůli touze najít novou motivaci a zahrát si Ligy mistrů. Vedení klubu se tak odchovance rozhodlo prodat, do konce smlouvy mu přitom zbýval rok.

Ovšem Barkley v Deadline Day léta 2017 na posledních chvíli zatrhl svůj přestup do Chelsea, jež Evertonu nabídla 35 milionů liber. Jako důvod uvedl svalové problémy žádající operaci. Přestup se tak zkompletoval až na začátku ledna 2018. Cena? 15 milionů liber.

V dresu Toffees celkově nastoupil k 179 zápasům, v nichž vsítil 27 branek. Zůstat na Goodison Parku, mohl se stát novodobou ikonou či dokonce legendou klubu, nicméně přesunem do Chelsea zklamal značnou část fanoušků Evertonu.