Shani Tarashaj

Narozen: 07. 02. 1995, Hausen am Albis, Švýcarsko
Výška: 176 cm
Váha: 77 kg
Post: Ofenzivní záložník, útočník
V EFC od: 07. 01. 2016
Do: 13. 10. 2020


Narozen a vychován ve Švýcarsku kosovským rodičům, Tarashaj nastoupil do akademie tamějšího Grasshopperu Zürich ve třinácti letech. Už od dorosteneckého věku platil za nadějného fotbalistu, Švýcarsko pravidelně reprezentoval v mládežnických kategoriích.

V roce 2014 se poprvé objevil v prvním týmu Grasshoperu, nicméně výrazně se prosadil až v následující sezóně 2015/16. Ofenzivní univerzál nebo útočník nasázel v prvních čtyřech kolech pět branek a výrazně na sebe upozornil skauty předních evropských klubů. Do svých sítí ho nakonec ulovil Everton, v lednu roku 2016 za něj zaplatil 3 miliony liber a v Grasshopperu ho ponechal do konce ročníku na hostování.

Odměnou za povedené výkony nebyl pouze přestup za lepším. Se švýcarskou reprezentací se podíval na Mistrovství Evropy 2016 do Francie, přičemž v národním týmu debutoval až před šampionátem. Na samotném turnaji si zahrál pouze minutku, jeho čas má teprve přijít.

Na začátku léta 2016 Tarashaj nastoupil do letní přípravy Toffees, ale nového manažera Ronalda Koemana nezaujal, aby si zajistil místo v prvním týmu, proto odešel na roční hostování do Eintrachtu Frankfurt. V Německu ale Tarashaj pro opakující se zdravotní problémy naskočil jen do 15 zápasů, (většinou přitom jenom jako střídající hráč) s bilancí jednoho vstřeleného gólu. Jeho následný návrat do Evertonu mu překazilo vážné zraněné kolena, kvůli němuž přišel o velkou část sezóny 2017/18. Na jejím konci pouze stihl odehrát dvě utkání za Everton U23.

Dlouhodobý herní výpadek se Tarashaj rozhodl vyřešit návratem do Grasshopperu, kde v rámci hostování stráví ročník 2018/19. Jeho působení ve Švýcarsku ale skončilo fiaskem, i kvůli zranění odehrál pouze devět ligových utkání a Grasshopper po 68 letech sestoupil do druhé ligy.

V létě 2019 Tarashaj zamířil na další hostování, tentokrát ale rovnou na dvě sezóny – přesně do momentu, kdy mu na Goodison Parku měla skončit smlouva. Dvouletým hostem se měl stát v nizozemském prvoligovém celku FC Emmen, kde ale nakonec vydržel pouze rok, než nizozemský celek předčasně zrušil jeho hostování. Tarashaj i kvůli vleklým problémům neodehrál ani jeden zápas za Emmen.

Na začátku sezóny 2020/21 se tedy Tarashaj vrátil do Evertonu a jeho situace zůstává nejasná. Toffees s ním totiž paradoxně v létě 2019 prodloužili o rok smlouvu do léta 2021, aby Emmen mohl rozložit náklady na jeho plat na dva roky místo jednoho. Švýcar měl původně na Goodison Parku smlouvu s týdenním příjmem ve výši 15 tisíc liber, což ročně dělalo 780 tisíc liber. Emmen měl za dva roky pokrýt 500 tisíc z platu, zbylých 280 tisíc potom Everton.

Po ukončení hostování v Nizozemsku vázala tedy Tarashaje na Goodison Parku smlouva na rok, Everton ale kontrakt za nezveřejněných finančních podmínek vypověděl.

Nepovedený nákup manažera Roberta Martíneze neodehrál v královsky modrém dresu ani jedno utkání.