Steven John Naismith

Narozen: 14. 09. 1986, Irvine, Skotsko
Výška: 178 cm
Váha: 72 kg
Post: Útočník, ofenzivní záložník
V EFC od: 03. 07. 2012
Do: 19. 01. 2016


Rodák ze skotského Irvine začal s fotbalovými krůčky v lokálním klubu Stewarton Annick. Svou fotbalovou kariéru nastartoval až ve známějším Kilmarnocku, kde hrával nejprve za mládežnické výběry. Na sklonku léta roku 2002, ve svých skoro šestnácti letech, podepsal u Killie první profesionální kontrakt jako talentovaný mladík. A tento přívlastek začal Naismith brzy naplňovat, na konci sezóny 2003/04 za Kilmarnock debutoval v lize, následující sezónu si připsal první branku. Ale v povědomí širší veřejnosti dal o sobě hlavně vědět v ročníku 2005/06. Z pozice útočníka či levého záložníka nastřílel v lize 12 branek, od novinářů se mu dostalo ocenění za nejlepšího mladého hráče ligy. Dobré výkony mu vynesli i pozvánku do Arsenalu, před další sezónou zde postoupil dvoudenní testy. Angažmá v anglickém týmu sice nezískal, přesto pokračoval ve svém nastoupeném trendu, a tak po roce opět obdržel ocenění Scottish Young Player of the Year, tentokrát od hráčské asociace.

V létě 2007, po prvním startu v seniorské reprezentaci Skotska, se Naismith dostal do hledáčku několika klubů, nakonec ho za téměř dva miliony liber získal Rangers, spekulovalo se také o zájmu Celticu. U Gers se pomalu ze střídajícího hráče stával pravidelným členem základní sestavy. Nastoupil v Lize mistrů, jako náhradník okusil prvně prestižní evropskou soutěž na slavném Nou Campu. Velkou kaňku na první sezóně v Rangers znamenal semifinálový duel skotské poháru, v němž Naismith utrpěl těžké zranění a musel podstoupit operaci křížových vazů v koleni, jež ho vyřadila ze hry na dlouhých osm měsíců.

Koncem roku 2008 Steven vyběhnul na trávník, jenže pouze za rezervu a ve zbytku sezóny se jen pomalu vracel do plného fotbalového tempa, odehrál pouze sedm zápasů za první tým. Naplno se dokázal vrátit v 2009/10, odměnou mu byl zisk jeho prvního ligového triumfu.

V ročníku 2010/11 patřil Naismith ke klíčovým hráčům, kteří dovedli Rangers k obhajobě titulu. Naismithovi se opravdu dařilo, nastřílel 15 branek, obdržel nominaci do týmu roku Scottish Premier League a fanoušci stejně jako hráči Rangers ho zvolili fotbalistou klubu. Naismith měl tedy na co navazovat. Formu mu vydržela i na startu následující sezóny, vždyť v úvodních jedenácti kolech vstřelil osm branek, bohužel v říjnu 2011 si přetrhal kolenní vazy a sezóně pro něj skončila.

Neslavný a dobře známý osud Rangers, kteří se kvůli velkým dluhům dostali pod nucenou správu, a byli přeřazeni až do čtvrté nejvyšší soutěže, znamenal ukončení smlouvy s několika hráči včetně Stevena Naismithe. Po volném hráči sáhnul Everton, s nímž Skot podepsal čtyřletý kontrakt. Svůj bývalý klub ale opouštěl ve smutku, prý šlo o jedno z nejtěžších rozhodnutí. U Toffees si vybral číslo 14 a všichni včetně Davida Moyese doufají, že naváže na dobrou spolupráci se svým bývalým kolegou z Rangers Nikicou Jelavićem. Jedno je jisté, Naismith je schopný zahrát na mnoha pozicích, buď jako útočník či jakýkoliv ofenzivní záložník.

Jenže bohužel David Moyes Naismithe stavěl na pravý kraj zálohy, což rozhodně není jeho post. Skotský reprezentant je platný před bránou, a i když vstřelil pár důležitých gólů, svůj potenciál kvůli špatné pozici nedokázal rozvinout naplno. S příchodem nového manažera Roberta Martíneze se jeho výkony razantně zlepšily, Naismith začal nastupovat na podhrotu nebo hrotu, kde je svým stylem hry pro tým výrazně platnější. Devět vstřelených branek během sezóny 2013/14 budiž důkazem. Jen o jeden gól méně zaznamenal následující ročník, přičemž jeho četnost v základní sestavě vzrostla. Pouze ke konci sezóny začal paběrkovat na lavičce náhradníků.

Minuty nenaskakoval ani na začátku kampaně 2015/16, Roberto Martínez ho přesto nehodlal pustit do Norwiche. Naismith odpověděl hattrickem proti Chelsea, ač přišel na hřiště teprve v 10. minutě, jenže za pár duelů opět jenom smutně koulil oči mezi náhradníky. Po Novém roce 2016 se opět ozval Norwich a Martínez tentokrát přijal nabídku ve výši 8,5 milionu liber. Skotský bojovník odešel z Goodison Parku s bilancí 122 zápasů a 25 nastřílených branek a vizitkou příjemného chlapíka, který na hřišti nechal vše a mimo něj vehemetně pomá charitám.