Sylvain Distin

Narozen: 16. 12. 1977, Bagnolet, Francie
Výška: 193 cm
Váha: 88 kg
Post: Obránce
V EFC od: 28. 08. 2009
Do: 10. 06. 2015


Sylvain Distin se narodil 16. prosince 1977 ve francouzském městě Bangolet, které leží ve východní části metropolitní oblasti Paříž. Svoji kariéru fotbalisty začal v neligovém Joue-les-Tours, postupně se ale přes Tours dostal v roce 1999 až do Gueugnonu, jenž hrál Ligue 2. Nadějný střední či případně levý obránce, se tak dočkal svého prvního profesionálního kontraktu. A nejen to, s Gueugnonem vyhrál v roce 2000 Coupe de la Ligue, což je taková francouzská obdoba Carling Cupu.

Spolehlivých výkonů Distina se všimnul prvoligový Paris Saint-Germain, do kterého jen po roce působení v Gueugnonu přestoupil. V PSG však pobyl opět jen jednu sezónu, během ročníku 2001/02 totiž hostoval v anglickém Newcastlu United. Za straky stihnul odehrát 35 zápasů. A protože na sebe svými výkony opět upoutal, vyhlédl si ho další klub. V létě 2002 Distin přestoupil do Manchesteru City za £4 miliony, nikdy předtím nedali Citizens za obránce více pěnez. A v ManCity se Francouzovi dařilo, již ve své první sezóně byl vyhlášen klubovým hráčem roku a když o rok později odešel z týmu kapitán Ali Benarbia, padla volba na nového šéfa kabiny právě na Distina.

City opustil na konci svého kontraktu v květnu 2007 s odůvodněním hledání nové výzvy. Celkem nastoupil za Manchester City v 207 zápasech, v nichž se mu podařilo skórovat šestkrát. Další působištěm Distina se stal Portsmouth, kde v létě 2007 přišel jako volný hráč a podepsal s Pompey tříletou smlouvu. A hned ve své premiérové sezóně v klubu z jihu Anglie se radoval z velké trofeje, Portsmouthu se pod vedením Harryho Redknappa podařilo překvapivě vyhrát prestižní FA Cupu. To léto opustil Pompey kapitán Sol Campbell, kapitánskou pásku po něm přebral Sylvain Distin. Moc dlouho si ji ale neužil, jelikož na konci srpna ho za nezveřejněnou částku koupil Everton. Mimo Evertonu se o Distina zaujímal také Martin O´Neill z Aston Villy.

S premiérovou sezónu na Goodison Parku mohl být nakonec Distin spokojen, po slabším začátku začal předvádět solidní výkony. Na hřišti si užil dost času, 38 zápasů vypovídá za vše. A Kdo by to byl řekl, v další sezóně se Francouz stal jedním z nejlepších hráčů, což překvapuje zejména po několika nejistých výkonech z úvodních kol. Na svůj věk se Distin chlubí neuvěřitelnou fyzičkou a hlavně rychlostí, která mu pomáhá včas se vracet i šikovně rozehrávat.

Tento stoper, který ale v případě nouze zaskočí také na levém obránci, skutečně zraje s věkem. V semifinále FA Cupu 2012 špatnou malou domů daroval Suárezovi z LFC gól, z hrubice se ale oklepal a další měsíce patřil k oporám. Na sklonku fotbalové kariéry se těšil pravidelnému hernímu vytížení okořeněné o velmi stabilní výkony.

Zlom nastal v sezóně 2014/15. Po nevydařeném utkání Ligového poháru se Swansea v září se údajně nepohodl s Robertem Martínezem, který ho poslal na několikadenní dovolenou do Francie. Do týmu se později vrátil, ovšem v zimě po zranění a zrušeného odchodu do West Hamu po zásahu manažera, se přestal objevovat v zápasových nominacích. Podle samotného hráče vázla komunikace, jistý byl jen jeho blížící se konec v klubu. Aspoň v posledním kole proti Tottenhamu Distin vyběhl na závěrečné minuty, aby se s ním rozloučili fanoušci po šesti letech. Poté si již sbalil své věci a Evertonu opustil jako volný hráč. Přestože se během let nevyvaroval několika defenzivním hrubkám, stal se symbolem stability a profesionality.