Theo James Walcott

Narozen: 16. 03. 1989, Stanmore, Anglie
Výška: 176 cm
Váha: 68 kg
Post: Křídelník
V EFC od: 17. 01. 2018
Do: 30. 06. 2021


Walcotta, rodáka z londýnské aglomerace, si v 11 letech vyhlédla proslulá akademie Southamptonu a zlákala ho do svých řad. Talentovaný hoch od začátku převyšoval vrstevníky a brzy se dočkal debutu v seniorském fotbale. Jako šestnáct a půlletý oblékl dres Saints v druhé lize na začátku sezóny 2005/06 a premiérové gólu se dočkal jen o dva měsíce později.

Kolem šestnáctiletého zázraku rázem kroužily přední anglické kluby, s nabídkou nakonec uspěl Arsenal, který Walcotta koupil v lednu 2006 za částku šplhající k 12 milionům liber. Po půlroční aklimatizaci Walcott povýšil do prvního týmu. Své místo si našel na pravém křídle, kde svou přímočarostí a rychlostí komplikoval život nejednomu soupeřovu obránci.

Ačkoliv se Walcott rychle stal stálým členem výběru manažera Wengera, nikdy nenaplnil potenciál špičkového světového hráče, jak mu bylo předpovídáno v mládežnických letech. Zčásti za to mohou opakovaná zranění, zčásti nevyrovnané výkony, kdy si sice po celou dobu udržoval slušnou produktivitu, ovšem kritici mu vyčítali chybějící fotbalové myšlení a malý přínos v mezihře mužstva. I to patřilo k důvodům, proč ho Wenger než do útoku preferoval stavět do křídelních pozicích, ač sám hráč nejednou naznačil opačná přání.

Když v sezóně 2017/18 Walcott pravidelně usedával mezi náhradníky, přestože v předcházejícím ročníku nastřílel 19 soutěžních branek, rozhodl se pro změnu působiště. Zájem okamžitě projevil manažer Evertonu Sam Allardyce, který za něj neváhal vyplatit 20 milionů liber. Walcott opustil Gunners jako trojnásobných vítěz FA Cupu a pátý nejlepší střelec a nahrávač v klubové éře Premier League. V 270 ligových utkáních zaznamenal 65 gólů a 43 asistencí.

Do Evertonu přišel v 28 letech jako zkušených anglický reprezentant s téměř 50 starty a s nadějí stát se lídrem týmu, na což v o poznání silnějším Arsenalu nikdy nedosáhl. „Do Evertonu jsem chtěl, protože jedná se o velmi ambiciózní celek, který by rád prorazil do vyšších pater tabulky. Navíc se v příštích letech bude stěhovat na nový stadium. Everton čekají vzrušující časy. Z osobního hlediska jsem plný očekávání začít novou kapitolu, myslím, že jsem si vybral správné místo. Jsem připravený pracovat na sto procent a ukázat, co ve mě vězí,“ prozradil s modrým dresem pózující Walcott.

A vysněná posila manažera Sama Allardycea zahájila své působení v modrém dresu vskutku impozantně, v prvních dvou startech se uvedla dvěma brankami a asistencí. Do konce ročníku 2017/18 potom podávala slušné výkony a přidala další gól a dvě přihrávky.

Nadějný půlrok ale místo naplňování neskromných ambicí vystřídal pomalý výkonnostní úpadek. S novým manažerem Marcem Silvou přešel Everton od sázky na brejky k více kombinačnímu stylu hry, v němž se zbrklý a kreativně slabší Walcott ztrácel.

I když v sezónách 2018/19 a 2019/20 nastupoval pravidelně, jeho přínos pro tým se omezil jen na několik světlých momentů. Nebylo tak překvapivé, že během pozdního léta 2020 Walcott změnil působiště. Rok před koncem smlouvy v Evertonu se formou hostování do konce sezóny vrátil po 14 letech do Southamptonu, svého mateřského celku, v jehož dresu dokázal vypracovat mezi platné hráče, a tak když ho v létě 2021 Everton po vypršení smlouvy propustil ze svých služeb, obratem natrvalo opět zakotvil na St Mary’s Stadium.

Toffees opustil s bilancí 85 odehraných zápasů, v nichž zaknihoval podprůměrných 11 branek a devět asistencí. Nevydařená koupě i vzhledem k vysoké pořizovací ceně a platu přes 100 tisíc liber týdně.