Thomas Gravesen

Narozen: 11. 02. 1976, Velje, Dánsko
Výška: 183 cm
Váha: 78 kg
Post: Záložník
V EFC od: I) 24.07.2000, II) 03. 08. 2007
Do: I) 14. 01. 2005, II) 14. 05. 2008


Gravesen začal svoji kariéru profesionálního fotbalisty v rodném Velje v roce 1993. Zde působil čtyři sezóny, během nichž nastoupil za dánský klub 80x, což mu v roce 1997 zajistilo angažmá v HSV. V Německu se mu opět daří, a tak se zanedlouho stěhuje na Britské ostrovy. Gravesen přestoupil do Evertonu v létě v roce 2000 za 2,5 milionu liber z Hamburgu SV. Na Goodison Park si ho přivedl manažer Walter Smith, který o zarputilého fotbalistu moc stál. Jak sám Smith přiznal, sledoval Gravesena už od působení v dánském Velje. Hráč s přezdívkou Mad Dog (vzteklý pes) si udělal během svého působení v Německu dobré jméno, vždyť renomovaný deník Kicker ho označil za jednoho z nejlepších cizinců hrajících v té době Bundesligu.

Gravesen dal přednost Evertonu třeba před slavným Bayernem Mnichov, čím samozřejmě jeho popularita u fanoušků hned stoupla. V Evertonu hrál celkem pět sezon a až na pár méně úspěšných obdobích se celkově prezentoval velmi solidně. Ovšem nejvíce v paměti utkne jeho skvělá sezóna 2004/05. V tomto ročníku si Everton zajistil vstupenku do předkola Ligy mistrů a dánský záložník v ní doslova zářil. Celkem odehrál za EFC během svého prvního působení v klubu 155 zápasů a vstřelil 12 branek. Dobré výkony v dresu Toffees zajistili Gravesenovi angažmá ve slavném Realu Madrid. Dán zde přestoupil v zimě roku 2005 za stejnou částku, za jakou do Evertonu přišel. V madridském týmu měl za úkol nahradit Makeleleho, jenže moc tento úkol nesplnil a i díky potyčce se spoluhráčem rok a půl po svém příchodu do Španělska klub opustil a přestoupil do Celticu.

Zde mu ale pšenka také moc nekvete, a tak se v létě 2007 vrací na Goodison Park díky ročnímu hostování, bohužel zranění kolene mu toho moc odehrát nedovolí. Po skončení hostování se vrací do Celticu, avšak manažer Gordon Strachan s ním již nepočítá, a tak je v létě propuštěn. Jelikož si Mad Dog již žádné další angažmá nenašel, končí ve věku 32 let svoji kariéru.