Thomas Hitzlsperger

Narozen: 05. 04. 1982, Mnichov, Německo
Výška: 183 cm
Váha: 75 kg
Post: Záložník
V EFC od: 19. 10. 2012
Do: 30. 06. 2013


Hitzlsperger se narodil 5. dubna 1982 v německém Mnichově. Své dětství prožíval v Bavorsku, přičemž minimálně doma měl o zábavu postaráno, byl totiž nejmladší ze sedmi dětí. V sedmi letech začal hrát fotbal v tamějším fotbalovém klubu VfB Forstinning, už ale po roce se přesunul do věhlasného Bayernu Mnichov. Zde působil v juniorském týmu do roku 2000, než odešel zkusit štěstí na Ostrovy, vybrala si ho Aston Villa. Zájem jevil také Celtic, kde po odchodu z Bayernu pobyl několik týdnů na zkoušce.

Na začátku sezóny 2001/02 Hitz nabíral zkušenosti ze seniorského fotbalu v Chesterfieldu. Brzy však přišla šance v dresu Villans, které se povedla využít. Hlavně během ročníku 2003/04 pod vedením Davida O´Learyho Aston Villa šlapala, což vyneslo konečnou 6. příčku a důležitou roli pro Hitzlspergera. V létě 2005 přišlo rozhodnutí opustit Anglii, k hranici sto zápasů mu chyběl pouze jeden duel. Fanoušky Villans oblíbený hráč získal pro své dalekonosné dělovky levou nohou přezdívku Der Hammer. Der Hammer také mimo jiné během angažmá v Midlands pochytil ojedinělý Brummie akcent smíšený s němčinou.

Po pěti letech následoval návrat do rodné země. Na základně Bosmanova pravidla se jako volný agent upsal Stuttgart. Za Šváby předváděl své nejlepší výkony, v roce 2007 velkou měrou přispěl k zisku titulu. Prosadil se do německého národního mužstva, s nímž se podíval na domácí Mistrovství světa 2006 a o dva roky později také na Mistrovství Evropy. V létě 2008 ho trenér Stuttgartu Armin Veh jmenoval kapitánem mužstva, vše se zdálo perfektní. Jenže postupem času následoval výkonnostní úpadek, odebrání pásky a ztráta místa v základní sestavě. Přítrž špatnému období měl zajistit přestup do Lazia v lednu 2010.

S přesunem do Itálie si Hitzlsperger sliboval větší zápasovou vytíženost a nominaci na MS 2010. Nedočkal se ani jednoho, v Itálii i kvůli brzké ztrátě důvěry kouče Davida Ballardina nastoupil jen do šesti střetnutí, a proto se po půl roce upekla další změna. Nový manažer Avram Grant sestavoval ve West Hamu konkurence schopný celkem a ukázal na německého středního záložníka, nabídl mu tříletý kontrakt. Debutu za Hammers se Der Hammer dočkal až únoru, jelikož na začátku sezóny si vážně poranil stehenní sval. Ani jeho návrat nepomohl West Hamu k záchraně, po sestupu do druhé ligy byla Hitzlspergova smlouva zrušena.

Po rutinérovi sáhnul v létě 2011 Wolfsburg, bohužel pro samotné hráče také v druhém klubu po sobě se z tříleté smlouvy naplnil pouze jeden rok. Po celé působení ve Wolfsburgu trápily Thomase zdravotní problémy, které ho pustily pouze do šesti utkání. V květnu 2012 se proto dohodl na ukončení smlouvy, po níž se nejprve zotavoval ze zranění kotníku, aby následně trénoval v zámoří se San Jose Earthquakes a od září v Evertonu.

Po bezmála měsíci Davida Moyese přesvědčil o svých kvalitách a dočkal se nabídky krátkodobé smlouvy, tu v lednu prodloužil do konce sezóny. Na hřiště se v tomto období dostal celkem v devíti případech, většinu času pobyl na lavičce náhradníků. I proto tomuto sympaťákovi s vizitkou 52 startů a šesti branek za silnou německou reprezentaci nebyla nabídnuta nová smlouva a v červnu 2013 Toffees opustil.