Thomas William Cleverley

Narozen: 12. 08. 1989, Basingstoke, Anglie
Výška: 175 cm
Váha: 67 kg
Post: Záložník
V EFC od: 01. 07. 2015
Do: 01. 07. 2017


Tom Cleverley si prošel mládežnickým systémem Bradfordu City, než ve svých 12 letech zakotvil v Manchesteru United. V anglickém velkoklubu se nejprve prosazoval v rezervě, přičemž první pravidelní kontakt s dospělým fotbalem získal na hostování v Leicesteru City v League One, kam odešel na začátku roku 2009.

Ročník 2009/10 pro změnu pobyl na zkušené ve Watfordu, hrající Championship. Mladý záložník se na Vicare Road uchytil a dokonce ho vyhlásili za nejlepšího klubového hráče. Přestože se zdálo, že mu hostování pomůže dostat se do prvního týmu United, v sezóně 2010/11 opět odešel sbírat zkušenosti, tentokrát už v Premier League. Vyhlédl si ho Roberto Martínez z Wiganu. Španělský stratég mu dal šanci v 25 zápasech, v nichž Cleverley prokázal talent a pomohl k záchraně.

Po ukončení kariéry Paula Scholese si ho Sir Alex Ferguson vytipoval za jeho nástupce. A skutečně si užíval pravidelného herního vytížení a na konci ročníku se radoval ze zisku titulu v Premier League. Posléze David Moyes nahradil odcházejícího Fergusona, ale Cleverleyho pozice se nezměnila. Jenže se změnily výsledky, špatné období zasáhlo i samotného hráče, na něhož se valila někdy až přehnaná kritika ze strany fanoušků. Vyčítali mu malou kreativitu a absenci odvahy.

Odvolaného Moyese zastoupil van Gaal, sázející na své koně. Rodilo se další hostování, zájem jevil i Roberto Martínez tentokrát již z Evertonu, ovšem United údajně transfer zamítli. Více štěstí měla Aston Villa. První polovina sezóny na Midlands se nesla ve znamení hrůzy, celek klopýtal a potácel se na dně tabulky. Až s příchodem nového bosse Tima Sherwooda nastalo oživení a zlepšená forma Villans potažmo Cleverleyho. Urodila se záchrana a dokonce účast ve finále FA Cupu. Na konci sezóny Sherwood stál o prodloužení spolupráce, anglickému reprezentantovi končila smlouva na Old Traffordu a mohl si tudíž vybírat. Nakonec kývl na laso od starého známého Martíneze a upsal se Evertonu na pět let. Toffees získali všestranného záložníka.

Pod Martínez Cleverley tři roky pravidelně nastupoval v základní sestavě, ač byl jako ofenzivní záložník často kritizován za chybějící kreativitu. S příchodem nového manažera Ronalda Koemana před sezónou 2016/17 se však vytratil ze základní sestavy. Spíše byl k vidění na lavičce náhradníků se zachmuřeným výrazem. Za šest měsíců odehrál pouhé tři kompletní zápasy, proto na začátku roku 2017 s díky kývl na nabídku hostování ve Watfordu. Hornets měli rovněž opci na přestup, kterou už na jaře využili, a tak k 1. červenci 2017 Cleverley nadobro zakotvil na Vicarage Road. Jeho šéfy stál transfer 8 milionů liber.