Thomas Davies

Narozen: 30. 06. 1998, Anglie
Výška: 179 cm
Váha: 78 kg
Post: Záložník
V EFC od: Odchovanec
Do: 01. 07. 2023


Blonďatý štírek se připojil k akademii Evertonu ve věku 11 let. Mládežnickými výběry procházel s vizitkou nadějného hráče a v létě 2015 byl povýšen do U21. Vzápětí podepsal první profesionální kontrakt a reprezentoval Anglii U17 na MS i ME.

Po úspěšném ročníku 2015/16 v rezervě pověstná přišla třešnička na dortu. V posledním kole David Unsworth usedl na lavičku prvního týmu, když zastoupil odvolaného Martíneze. A trenér U21 dopřál debut svým mladým ovečkám Tomu Daviesovi a Kieranu Dowellowi. Sedmnáctiletý Davies se prezentoval energetickým výkonem s vytříbenou technikou.

Následoval podpis pětileté smlouvy a nový manažer Ronald Koeman si ho po letní přípravě ponechal v kádru pro sezónu 2016/17. V té sezóně musel 18letý záložník čekat na svou šanci až do druhé poloviny ročníku, kdy se uvedl náramně. Fantastickým individuálním gólem korunoval debakl 4:0 proti silnému Manchesteru City na Goodison Parku. Svou průlomovou sezónu s 24 odehranými ligovými zápasy a klub ho po roce odměnil novou pětiletou smlouvou.

V ročníku 2017/18 se však na Daviese přihrnul „syndrom druhé sezóny“. Hrával sice pravidelně a nastoupil do 32 soutěžních zápasů, ale jeho výkony se spíše zhoršovaly a vyvstala otázka, zda nebyl do světa dospělého fotbalu Premier League vržen až příliš rychle.

Po turbulentní sezóně a dvou manažerských změnách nastoupil na lavičku Evertonu Marco Silva, který začal k Daviesovi přistupovat obezřetněji a rozumněji. 20letý středopolař se nedostával na hřiště tak často, zastával ale důležitou roli. Na začátku sezóny 2018/19 dokonce jako nejmladším kapitán v historii klubu navlékl pásku v pohárovém zápase proti Lincoln City.

Aby Everton ukázal, že s Daviesem počítá i do budoucna, v roce 2019 s ním prodloužil smlouvu až do roku 2023. Krátce poté prožil anglický mládežnický reprezentant snad své nejlepší osobní období v klubu. Během podzimu se středopolaři základní sestavy zranili a Davies několik měsíců podával vynikající výkony na pozici box-to-box záložníka.

Bohužel týmu se ale nedařilo a za to zaplatil manažer Silva, který byl propuštěn. S příchodem slavného Carla Ancelottiho se nakoupila velká jména, což pouze potvrdilo Daviesovu roli náhradníka. Do zápasů se dostával pouze z lavičky a i jeho výkony byly průměrné až podprůměrné.

V průběhu následující sezóny 2021/22 utrpěl Davies natržení úponové šlachy na zadní straně stehenního svalu, což ho připravilo o většinu sezóny. Ani po uzdravení se jeho situace v týmu nezlepšila, ba naopak. Nový manažer Lampard ho rovněž nepovažoval za základního hráče, stejně jako jeho nástupce Sean Dyche, který mu sice v létě 2023 nabídl novou smlouvu, Davies se však pro své dobro rozhodl zkusit nové angažmá a klub opustil po 13 jako volný hráč.

Za Everton odehrál 179 zápasů, v nichž vstřelil sedm gólů a připsal si osm asistencí. Je také hodno zmínky, že se věnoval dlouhodobým dobročinným aktivitám. Kromě charitativní práce pro klubovou charitu se angažoval jako dobrovolník pro Sunday Supper Project, organizaci zaměřenou na podporu bezdomovců v Liverpoolu.