Wayne Mark Rooney

Narozen: 24. 10. 1985, Croxteth, Liverpool, Anglie
Výška: 176 cm
Váha: 83 kg
Post: Záložník, útočník
V EFC od: I.) Odchovanec, II.) 09. 07. 2017
Do: I.) 31. 08. 2004, II) 10. 07. 2018


Produkt akademie debutoval v A-týmu Blues jako šestnáctiletý v prvním utkání sezóny 2002/03 s Tottenhamem Hotspur. Za další dva měsíce se stal nejmladším klubovým střelcem, když Wrexhamu v Ligovém poháru vstřelil dvě branky. V témže měsíci si navíc otevřel střelecký účet také v Premier League, výhru nad Arsenalem zařídil legendární trefou.

Drzý útočný talent ohromoval Ostrovy, a tak nebylo překvapením, že se v roce 2003 dočkal debutu v národním týmu, jehož součástí byl i na ME 2004, na němž vstřelil čtyři branky. Po šampionátu začal kolem Rooneyho neodbytně kroužit Manchester United, který ho nakonec v závěru léta 2004 získal za 25 milionů liber.

18letý Rooney opustil Everton s bilancí 67 odehraných zápasů a 15 vstřelených branek. Většina fanoušků Toffees ovšem nedokázala odchod pochopit, zlobě čelil samotný hráč i vedení Evertonu.

V United se Rooney stal legendou. Během 13letého působení vsítil 253 branek, čímž stanovil klubový rekord, a radoval se z mnoha týmových i individuálních triumfů, z nichž vyčnívá pětkrát ligový titul a vítězství v Lize mistrů.

Emotivní Rooneyho návrat na Goodison Park se upekl v létě 2017. Ztracený syn přišel v rámci rekordního přestupu Romela Lukaka opačným směrem.

S Rooneym měli Toffees šlapat na paty elitním anglickým týmům, opak byl ale pravdou. Trápení odnesl odvolaný manažer Ronald Koeman. Rooney, hrající převážně ve středu pole, byl nejlepším střelcem týmu s 11 brankami (všechny góly zaznamenal v první polovině ročníku), nejednou ale bylo zřejmé, že proti nejlepším týmům strádá fyzicky. Přesto se však počítalo s tím, že dodrží dvouletý kontrakt.

Nicméně člověk míní a život mění. Pravděpodobně rovněž z iniciativy Evertonu se po sezóně zrealizoval Rooneyho odchod za Atlantik. 32letý hráč se stal posilou washingtonského DC United, který, na rozdíl od Evertonu, neměl problém akceptovat Rooneyho vysoké platové požadavky.

Můžeme se v budoucnu těšit na Rooneyho třetí návrat do Evertonu? Nejspíše ano, avšak už v roli trenéra či manažera.