Yannick Bolasie

Narozen: 24. 05. 1989, Lyon, Francie
Výška: 188 cm
Váha: 84 kg
Post: Křídelník
V EFC od: 15. 08. 2016
Do: 30. 06. 2021


Yannick Bolasie se narodil ve francouzském Lyonu, rodiče pocházejí z bývalého státu Zair. Sedm měsíců po jeho narození se rodina přestěhovala do Londýna, usadila se v obvodu zvaném Brent a bydlela kousek od starého Wembley. Kariéra fotbalista se začala rýsovat v 16 letech, to se dostal do akademie Rushden & Diamonds, přičemž zanedlouho prvně nakoukl mezi dospělé, když si střihnul krátkou epizodu u poloprofesionálů z Hillingdon Borough. Vášeň pro fotbal zdědil po otci, který reprezentoval rodnou zemi. Kopáním do míče se živí i jeho bratranci Lomana LuaLua, Kazenga LuaLua and Trésor Kandol.

V osmnácti letech mu spadla do klína překvapivá štace, laso přilétlo z Floriany na Maltě. Po návratu ze středozemního ostrova uspěl na zkoušce v Plymouthu Argyle a v roce 2008 podepsal dvouletý kontrakt. Bolasie brzy putoval na hostování do známého prostředí v Rushden & Diamonds. Na krátké zkušené v Conference, 5. lize, uspěl, proto druhou polovinu sezónu kopal o soutěž výše za Barnet. V Barnetu se prosadil do základní sestavy, ovšem klub si ho nemohl dovolit koupit, a tak ho aspoň získal na další hostování v nadcházejícím ročníku. Na začátku roku 2010 se atletický plejer vrátil do Plymouthu a konečně se dočkal šance v prvním týmu. Chytil ji za pačesy, na jaře odváděl dobré služby, přesto mužstvu nepomohl zachránit Championship.

Pro League One dosadil Argyle do funkce manažera Petera Reida. Pod legendou Evertonu Bolasie odkopal jeden rok, než si ho vyhlédl Bristol City. Z League One putoval do druhé ligy, kam výkonnostně rozhodně patřil. V první sezóně na jiho-západě Anglie si tehdy dvaadvacetiletý křídelník vysloužil ocenění pro nejlepšího mladého hráče klubu, ovšem ke spokojenosti mu chyběla blízkost rodiny, stesk ho táhnul zpátky do Londýna. Po žádosti o přestup ho v létě 2012 angažoval za 350 tisíc liber Crystal Palace.

Závazek s Eagles se ukázal býti prospěšným oběma stranám. Yala se okamžitě zařadil mezi hlavní útočné zbraně týmu a po deseti měsících v Selhurst Parku si do životopisu mohl připsat postup do Premier League přes zvládnuté play-off. První rok mezi elitou si Bolasie stěží zvykal na intenzivnější pojetí hry a dodržování složitějších taktických pokynů, větší měrou se prosazoval až od sezóny 2014/15. Střelecký účet v lize si otevřel na Goodison Parku a do konce května se sice prosadil již pouze jednou, avšak rovnou hattrickem do sítě Sunderlandu. I tato statistika potvrzuje fakt, že ač se jedná o jednoho z nejlépe technicky a rychlostně vybavených hráčů v Premiership, slabinou jsou jeho nekonzistentní výkony a produktivita a to s ohledem na branky i asistence.

Přes zájem Tottenhamu nadšený fanoušek hudebního stylu grime zůstal v Crystal Palace až do letošního srpna, kdy se stal prvním úlovkem nového sportovního ředitele Evertonu Steva Walshe. Podle neoficiálních zdrojů Toffees zaplatili 25 milionů liber, a pokud se aktivují bonusy v hodnotě pěti milionů liber, stane se nejdražší posilou v historii klubu. Tato částka je nadhodnocená, na druhou stranu manažer Ronald Koeman zářil spokojeností, tento podpis patřil mezi hlavní cíle přestupového okna: „Yannicka jsem sledoval už delší dobu, splňuje požadavky, které kladu na křídelníka – rychlost, sílu a schopnost nastupovat na všech postech v útoku. Jeho 27 let představuje ideální věk pro fotbalistu, navíc je ozkoušený Premier League. Týmu dodá kvality, jsem rád, že bude součástí našich plánů.“

Reprezentant Demokratické republiky Kongo, které na Africkém poháru národů v roce 2015 pomohl k třetímu místu, se ihned po příchodu do Evertonu usadil v základní sestavě. Na začátku ročníku 2016/17 odehrál 13 ligových zápasů, v nichž zaznamenal čtyři asistence a vstřelil jednu branku. Bohužel ve svém 14. vystoupení na začátku prosince 2016 v utkání s Manchesterem United utrpěl vážné zranění kolena, následkem čehož musel podstoupit dvě operace – nejprve natrženého menisku a posléze předního zkříženého vazu.

Na hřiště se vrátil až za rok, když už Everton vedl manažer Sam Allardyce, jenž nahradil odvolaného Koemana. Bolasie ve druhé části sezóny 2017/18 nastupoval pravidelně, na jeho výkonech byl ale znát dlouhý herní výpadek.

V létě 2018 se kormidla u Toffees ujal Marco Silva. Portugalský manažer okamžitě angažoval Richarlisona a Bernarda – posily na křídla a konkurenty pro Bolasieho, který se rázem ocitl mimo základní sestavu. I když si Silva chtěl Bolasieho ponechat v kádru, hráč hledal angažmá s pravidelnou herní vytížeností. To nakonec našel v druholigové Aston Ville, jejíž řady rozšířil na roční hostování.

Bolasie ve Villa Parku zasáhl v první polovině sezóny do 21 ligových zápasů, v nichž vstřelil dvě branky a zaznamenal čtyři asistence. Celé utkání odehrál jenom ve dvou případech. To je poněkud chabá vizitka. Daleko za předsezonními cíli navíc zůstalo i samotné birminghamské mužstvo, což ostatně už v říjnu odnesl vyhazovem manažer Steve Bruce. I proto se Bolasie na začátku roku 2019 rozhodl ukončit své angažmá v Aston Ville a zamířil zpět do Evertonu, kde se však dlouho nezdržel. Sezónu odešel dohrát jako host do belgického Anderlechtu, kde v 17 zápasech vstřelil šest branek.

V létě 2019 se Bolasie vrátil do Evertonu a opět si hledal nové působiště, nalezl ho nakonec v lisabonském Sportingu, kde na hostování strávil ročník 2019/20. Ani v portugalském celku ale neudělal velkou díru do světa, celkem nastoupil k 25 zápasům s bilancí dvou vstřelených branek a pěti přihrávek na gól.

Po sezóně se Bolasie vrátil do Evertonu, manažer Carlo Ancelotti s ním ale nepočítal, a tak si už 31letý křídelník hledal angažmá. V závěru pozdního léta 2020 ale nakonec sešlo z jeho hostování v Middlesbrough, nicméně na Riverside Stadium přeci jenom zamířil o několik měsíců později na začátku kalendářního roku 2021. V druholigovém celku strávil zbytek sezóny 2020/21 na poměrně úspěšném hostování, do Evertonu se nicméně již nevrátil, neboť mu v létě 2021 skončila lukrativní smlouva s týdenní gáži ve výši 70 tisíc liber. Goodison Park natrvalo opustil po pěti lety s vizitkou 32 odehraných zápasů, dvou vstřelených branek a čtyřech asistencí, a tedy pachutí nepovedeného přestupu, na čemž se ale pochopitelně podepsalo vážné zranění kolena.