Yerry Fernando Mina González

Narozen: 23. 09. 1994, Guachené, Kolumbie
Výška: 195 cm
Váha: 94 kg
Post: Obránce
Číslo dresu: 13
V EFC od: 09. 08. 2018
Smlouva do: 30. 06. 2023


Důrazný a vytáhlý stoper začal kariéru v kolumbijském provinčním celku Deportivo Pasto, odkud ho na konci roku 2013 coby 18letého získal prvoligový kolumbijský klub Independiente Santa Fe, a to nejprve formou hostování a posléze na trvalý přestup. V Santa Fe pomohl k triumfu v poháru Copa Sudamericana, jihoamerické obdobě Evropské ligy, a upoutal na sebe pozornost větších klubů.

V létě 2016 ho do svých řad zlákal brazilský Palmeiras, kde nastupoval jenom rok a půl. V zimě 2018 totiž talentovaného kolumbijského reprezentanta a čerstvého brazilského mistra koupila slavná Barcelona za 10 milionů liber.

Zatímco z předcházejících angažmá byl Mina zvyklý na pravidelné herní vytížení, na Camp Nou v nabité konkurenci patřil pouze mezi náhradníky. V prvním půl roce zasáhl jenom do pěti ligových zápasů. Náladu si ale spravil na mistrovství světa 2018 v Rusku, na němž s Kolumbií dokráčel do osmifinále. Na základě svých výkonů navíc patřil mezi nejlepší obránce turnaje, i protože vstřelil tři branky – všechny po rohových kopech.

Po šampionátu o Minu dlouho usiloval Everton, který hledal posilu do středu obrany. Přestup se nakonec podařil zrealizovat až na samotný Deadline Day. Toffees zaplatili Barceloně 27,2 milionu liber a další 1,5 milionu mohou doplatit v závislosti na hráčových výkonech. Katalánci si nicméně vyjednali opci na zpětný odkup v hodnotě 60 milionů eur.

Mina podepsal na Goodison Parku pětiletou smlouvu do léta 2023.