Yerry Fernando Mina González

Narozen: 23. 09. 1994, Guachené, Kolumbie
Výška: 195 cm
Váha: 94 kg
Post: Obránce
V EFC od: 09. 08. 2018
Do: 01. 07. 2023


Důrazný a vytáhlý stoper začal kariéru v kolumbijském provinčním celku Deportivo Pasto, odkud ho na konci roku 2013 coby 18letého získal prvoligový kolumbijský klub Independiente Santa Fe, a to nejprve formou hostování a posléze na trvalý přestup. V Santa Fe pomohl k triumfu v poháru Copa Sudamericana, jihoamerické obdobě Evropské ligy, a upoutal na sebe pozornost větších klubů.

V létě 2016 ho do svých řad zlákal brazilský Palmeiras, kde nastupoval jenom rok a půl. V zimě 2018 totiž talentovaného kolumbijského reprezentanta a čerstvého brazilského mistra koupila slavná Barcelona za 10 milionů liber.

Zatímco z předcházejících angažmá byl Mina zvyklý na pravidelné herní vytížení, na Camp Nou v nabité konkurenci patřil pouze mezi náhradníky. V prvním půl roce zasáhl jenom do pěti ligových zápasů. Náladu si ale spravil na mistrovství světa 2018 v Rusku, na němž s Kolumbií dokráčel do osmifinále. Na základě svých výkonů navíc patřil mezi nejlepší obránce turnaje, i protože vstřelil tři branky – všechny po rohových kopech.

Po šampionátu o Minu dlouho usiloval Everton, který hledal posilu do středu obrany. Přestup se nakonec podařil zrealizovat až na samotný Deadline Day. Toffees zaplatili Barceloně 27,2 milionu liber a další 1,5 milionu mohou doplatit v závislosti na hráčových výkonech. Katalánci si nicméně vyjednali opci na zpětný odkup v hodnotě 60 milionů eur.

Mina podepsal na Goodison Parku pětiletou smlouvu do léta 2023, kterou nakonec dodržel do posledního dne. Kolumbijského sympaťáka během celého jeho působení v Evertonu srážela zranění, kvůli nimž mohl naskočit pouze do 44 procent ze všech konaných zápasů. Třebaže svou kvalitou častokrát neměl konkurenci mezi stopery Toffees, jeho zdravotní patálie mu nedovolily si nikdy udržet konzistentnější zápasovou vytíženost.

Mina během pěti let v Evertonu odehrál 99 utkání a vstřelil devět branek. Bohužel byl součástí éry klubu, kdy se ze štiky Premier League propadl až k záchranářským bojům, které se štěstím zvládl v roce 2022 i 2023. Vytáhlý obránce se stal oblíbencem fanoušků, svůj potenciál ale ani zdaleka nenaplnil a v létě 2023 opustil Everton jako volný hráč.