Preview: Everton – Manchester City

30/01/2012 0 Od Meňa

Úterní večer bude na Goodison Parku vyhrazen pro souboj proti Manchesteru City – vedoucímu celku tabulky.

Historie soupeře

Klub byl založen roku 1880 pod názvem St. Marks, nicméně po pár letech přešel k názvu Ardwick AFC a zároveň se přestěhoval na původní stánek Hyde Road. Citizens neměli zrovna povedené začátky, spíše naopak. Na počátku 90. let 19. století čelili finančním problémům a i v důsledku toho došlo v klubu k reorganizaci a tak se začala psát klubová historie už pod jménem Manchester City FC.

Citizens nakoukli do první ligy poprvé v roce 1899, kde se brzy usadili a roku 1904 mohli oslavovat první cennou trofej, když ve finále FA Cupu zdolali Bolton. Následná léta ale klub prožil v obvinění z finančních podvodů, což roku 1906 vyvrcholilo suspenzací sedmnácti hráčů, včetně kapitána Billyho Mereditha. Aby toho nemálo, do chodu pošpiněného celku zasáhl požár hlavní tribuny na Hyde Road. Od roku 1923 si tak Citizens našli svůj nový domov na zbrusu novém Maine Road.

V 30. letech dosáhl Manchester City hned na dvou finálových účastí v Anglickém poháru. V tom prvním, roku 1933 se utkali s Evertonem, který v zápase zvítězil 3-0. Ovšem o rok později už si trofej nenechali uniknout a porazili Portsmouth. Třicátá léta byla pro Citizens vůbec zvláštní dekádou. Roku 1937 se jim podařilo poprvé vyhrát First Division, jenže další sezonu se museli s prvoligovou příslušností rozloučit, a to i přesto, že dokázali vstřelit více branek než kterýkoliv jiný tým.

Po nicneříkajících dvaceti letech ve druhém ligovém patře se Citizens dočkali úspěchů v 50. letech. Tým vybojoval opět dvě finálové účasti v FA Cupu po sobě; v roce 1955 a 1956 a stejně jako ve 30. letech to první tentokrát proti Newcastlu nezvládli a za rok už se ve vitríně na Maine Road blýskal pohár vybojovaný ve finále s Birminghamem. V roce 1965 se Citizens znovu podívali do First Division, kterou o dva roky později podruhé a naposledy vyhráli. Rok 1969 byl pro City mimořádně úspěšný. Klub slavil úspěch nejdříve v FA Cupu a posléze i v Evropském poháru. Manchester City se tak stal druhým anglickým klubem, jenž vyhrál domácí i evropskou trofej v jednom roce.

V 70. letech klub pokračoval ve sbírání úspěchů. V roce 1970 skončili Citizens druzí jen o bod za vítězem a za čtyři roky slavili zisk Ligového poháru. Stejný úspěch zopakovali i roku 1976. Ovšem v 80. letech už to se Citizens tak slavně nevypadalo. V klubu se během deseti let vystřídalo hned sedm manažerů, z nichž žádný nic nedokázal. Naopak. Dvakrát se poroučeli do druhé ligy. Pod vedením legendy Toffees, Petera Reida, ale klub jednu sezonu skončil v Division First na pátém místě.

Náznak lepších časů se do klubu nicméně nedokázal přenést natrvalo a tak se Manchester City propadl dokonce až do třetí ligy. Do nejvyšší soutěže se natrvalo vrátil až v roce 2001, už pod vedením úspěšného Kevina Keegana. Sezona 2002/03 byla tou poslední, kdy Manchester City hrál svá utkání na Maine Road. Novým stánkem se stal multifunkční City of Manchester Stadium s kapacitou bezmála 48 000 diváků.

V létě 2007 se vlády nad klubem ujal kontroverzní thajský tunelář Thaksin Shinawatra, který si z klubu udělal pračku pro své špinavé peníze, a tak často narážel i na protesty fanoušků. Shinawatra si přivedl i bývalého manažera anglické reprezentace Svena Gorana Erikssona, ten byl ale i přes nevoli fans po roce angažmá propuštěn. Funkce se tak ujal bývalý manažer Blackburnu Mark Hughes. To nejhorší na sebe nenechalo dlouho čekat. Na konci srpna 2008 vystřídala Shinawatru u klubového kormidla dubajská společnost Abu Dhabi. V ničení všeho pěkného, co na anglickém fotbale ještě zbylo, tedy po Chelsea zdatně navazuje i Manchester City.

Zápasová fakta

Prohra na Etihad Stadium ze září, mimochodem první po čtyřech sezonách, vrátila statistiku vzájemných duelů na téměř identickou hranici. Everton vede s 64 výhrami, zatímco Citizens mají o jedno vítězství méně. Remizovalo se celkově dvaačtyřicetkrát a zrovna nerozhodné výsledky bývají v posledních letech vzácností. Tou poslední byla domácí remíza 1-1 ze září 2006 a předtím už v éře Premier League zná historie jen tři další – dvě se zrodily v roce 2003 a zbývající v sezoně 1994/95. V posledních skvělých výsledcích proti Manchesteru City má z velké části prsty Tim Cahill. Ve dvou z předchozích čtyř duelů proti City otevíral skóre a celkově se proti nim střelecky prosadil již pětkrát.

Everton

  • V posledních deseti ligových zápasech nedokázal vstřelit více, než jeden gól.
  • Je jediným týmem, který ve všech dosavadních utkáních využil všech tří střídání.
  • 78 střel, které proti Evertonu soupeři vyslali na bránu, je vůbec nejnižší číslo v soutěži.
  • Louis Saha nedal gól již 942 minut.

Manchester City

  • Do února může vkročit jako vedoucí tým tabulky, přičemž osm posledních titulů spadlo do klína celku, kterému právě začátkem února patřila první příčka.
  • David Silva je nejčastějším nahrávačem v lize – na gól přihrál již dvanáctkrát.
  • Citizens doposud nastříleli již 60 gólů, přitom stejného čísla dosáhli za celou loňskou sezonu.

Vzájemná bilance

  • Celkově:                  64-42-63
  • Na Goodison Parku:  43-24-16
  • V Premier League:    15-4-10

Posledních pět vzájemných zápasů

24.9. 2011 – EPL, Man City – Everton 2:0 (Balotelli, Milner)
7.5. 2011 – EPL, Everton – Man City 2:1 (Distin, Osman – Y. Toure)
20.12. 2010 – EPL, Man City – Everton 1:2 (Y. Toure – Cahill, Baines)
24.3. 2010 – EPL, Man City – Everton 0:2 (Cahill, Arteta)
16.1. 2010 – EPL, Everton – Man City 2:0 (Pienaar, Saha)

Absence

Evertonu se uzdravuje Jack Rodwell se Sylvainem Distinem, kteří už oba trénují, do zápasu ale ještě nezasáhnou. Chybět bude nadále i Leon Osman (koleno), Phil Jagielka (koleno) a Seamus Coleman (stehno).

Roberto Mancini přivítá zpět Vincenta Kompanyho, který si odpykal čtyřzápasový trest, tři utkání si však ještě musí odsedět Mario Balotelli. Kolo Toure s bratrem Yayou reprezentují Pobřeží slonoviny na Africkém poháru.

  • Kdy: 31.1. 21:00 SEČ
  • Kde: Goodison Park
  • Rozhodčí: Peter Walton