Taktická analýza: Jak Everton porazil Swansea v její vlastní hře

26/09/2012 0 Od Zaschrona

Dle výsledku utkání byl Everton jasně lepším týmem než tým z Walesu. V čem ale byly hlavní rozdíly mezi týmy a proč tým z Merseyside zápas vůbec vyhrál?

Sestavy a rozestavení

Johnny Heitinga dostal přednost před Distinem ve středu obrany, dost možná kvůli tomu, že Swansea nemá rychlého středního útočníka, případně není jako tým významnější hrozbou ze vzduchu. Větším překvapením byl výběr Seamuse Colemana na pravém beku. I když je to jeho přirozený post na hřišti, bylo to vůbec poprvé, kdy ho Moyes vybral do sestavy hned od začátku pro zápas Premier League.  Vepředu nastoupil mnohými nepříliš oblíbený, ale momentálně skvělý Victor Anichebe s tím, že Fellaini znovu hrál jako podhrot. Swansea hrála v rozestavení 4-2-3-1, ale měla velké problémy s tvorbou sestavy, což vedlo k výběru několika nezkušených hráčů do sestavy. Tam se neobjevil i jeden z klíčových mužů Swansea, defenzivní záložník Leon Britton, který byl zdravý jen do té míry, že do utkání mohl zasáhnout pouze z lavičky.

Strategie

Hodně se mluví o hře Swansea založené na příhrávkách, ale byli jsme to my, kteří jsme s míčem na nohou ovládali utkání. V prvních 15 minutách jsme měli solidní start, když držení míče se vyšplhalo na 72% v náš prospěch s tím, že 42% hry se odehrávalo na defenzivní třetině Swansea, v porovnání s tím, jen 7% v naší obranné části. Tempo přihrávek našich hostitelů bylo v porovnání s průměrem neobvykle pomalé. Velmi málo týmů bylo schopno dominovat na balonu proti Swansea, a jen při jedné další příležitosti od doby, kdy se Velšané dostali do nejvyšší anglické soutěže, měl nějaký tým větší celkové procento držení míče než jsme měli v sobotu my – 52%.

Risk nasazení dvou velkých hráčů – Anichebeho a Fellainiho – do ofenzívy je, že vše na ně dost možná budete nakopávat a tato taktika nemusí být úspěšná. My jsme ale proti všem předpokladům hráli mnohem více balon po zemi a z toho pramení i naše vysoká úspěšnost přihrávek (85%), která je také lepší než u Swans. Naprosto klíčovou věcí je našich 135 úspěšných přihrávek v útočné třetině hřiště, v porovnání s tím Swansea jich zaznamenala pouze 44. Toto vedlo k 64 našim dotykům v pokutovém území Swansea, naopak domácí tým jich zaznamenal pouze 24.

Naší taktikou bez balonu byla snaha zamezit našim soupeřům útočné pasy mezi obránce, hrát agresivně s vytaženou obranou a snažit se o velmi aktivní presink a zamezovat přihrávkám soupeře ještě dříve, než se dostanou k soupeři. Jako příklad, Vorm je známý jako jeden z nejlepších, pokud není vůbec nejlepším, nahrávačem ze všech gólmanů Premier League a je výchozím bodem tvorby útoků Swansea s průměrnou úspěšností přihrávek na metě 79%. Proti nám se toto číslo posunulo na pouhých 58%.

Swansea hraje fotbal ve velmi úzkém prostoru hřiště – dokonce i jejich křídla se běžně vyskytují spíše něž u lajnové čáry blížeji středového kruhu – a tam jsme prakticky po celý zápas dobře a pravidelně napadali a tím ničili útoky našeho soupeře.

Faulování

Tým domácích nezvládal naše rychlé tempo přihrávek a to vedlo k neustálým faulům a přímým kopům.  Významná fyzická výhoda, kterou jsme měli, znamenala hodně a byla jasně zdokumentována 60% úspěšností vyhraných vzdušných soubojů. Zvláště Pienaar doslova vyhrával jeden přímý kop za druhým a byl zfaulován celkově 7x, převážně pravým obráncem Angelem Rangelem. Ten odehrál příšerný zápas, i když ve vší spravedlnosti, před ním hrající Pablo Hernandez mu vůbec nepomáhal a byl zaslouženě v poločase stažen ze hry. Pouze Jonas Gutierrez a Eden Hazard byli faulování vícekrát, než náš Jihoafričan v této sezoně Premier League

Góly

Fauly Swansea měly přímou souvislost s našimi góly. První gól přišel po faulu na naší levé straně. Fellaini měl prsty ve všech třech našich brankách a potvrdil, že je obrovskou vzdušnou hrozbou. Centr na první gól měl na svědomí Baines, 2 obránci Swans se rozhodli Marouaneho bránit – včetně obránce, který měl bránit Anichebeho, což fotbalistovy z Nigérie umožnilo vstřelit míč do sítě. Druhý gól je z velké části prací Phila Nevilla a jeho skvělému bránění, který hodně pomáhal Colemanovi ze středu zálohy. Jeho dobrou obrannou prací zastavil protiútok Swansea, nahrál balon k Fellainimu, který ukázal jak důležitá je jeho všestrannost. Pro tento okamžik zatáhl hluboko do hlouby pole a pomohl obranné čtveřici a mohl odtud zahrát nádherný balon přímo mezi hráče Swansea, které nachytal v úzkých. Pienaar poté zahrál výborný balon do středu hřiště, kde využil Mirallas špatného bránění obránců a pak nakonec neměl problém dát branku. Branka číslo 3 byl opět výsledek přímého kopu, tentokrát když Michu neobratně vzal k zemi Bainese. Ten pak zahrál další parádní centr, který poté byl hlavou s kudrnatými vlasy poslán mezi tři tyče.

I bez faulů jsme si ale vytvořili přehršel šancí, které by normálně stačili minimálně ne na jedno, ale tři vítězství. Všichni víme, jak skvělá je naše levá strana, ale teď s Mirallasem na pravé straně má naše hra o něco větší různorodost. Celkově jsme zaznamenali 31 střel a náš průměr střel na zápas tuto sezonu (20.4) je nejlepším v lize.