Utkání Evertonu, která rozsvítila Goodison Park

28/09/2012 0 Od Riči

V sobotu se poprvé v letošní sezóně dočká stadion Toffees zápasu za bílého dne. Prozatím se hrálo vždy jen večer, přičemž diváci se ale rozhodně ani jednou nenudili. David Prentice se ohlíží zpět na nezapomenutelné souboje na Goodison Parku, při nichž muselo být použito umělé osvětlení.

Kevin Mirallas si stejně jako mnozí Evertonians všiml následujícího: večerní střetnutí na Goodison Parkou jsou odlišná.

Po skvělých večerech proti Manchesteru United a Newcastlu, belgický ofenzivní hráč prozrazuje: „Určitě upřednostňuji hrát za tmy pod osvětlením. Měl jsem štěstí, že prozatím moje obě ligová střetnutí se hrála večer. V takových chvílích stadionem koluje fantastická atmosféra, cítíte, jak vám fanoušci dýchají přímo za krk.“

První zápas pod reflektory na Goodison Parku se datuje na 9. října 1957, kdy Everton přivítal rivala z druhého konce Stanley Parku v rámci duelu o trofej Liverpool County FA k jejímu 75. letému výročí. Přesto se jednalo o přátelské utkání. V té době se Liverpool a Everton příliš nepotkávali, protože Reds působili pouze v Division Two, a tak příznivci obou klubů počítali nedočkavostí minuty do zahájení Merseyside derby. To sledovalo přímo na stadionu 58 771 diváků a Toffees podle předpokladů zvítězili – 2:0.

Při tomto derby nad Goodison Parkem čnělo osm osvětlených věží, jejichž výška činila 56 metrů (v té době nejvyšší v zemi). Každé věž nesla 36 wolframových žárovek s 1 500 watty, jedna žárovka vyšla na 25 šilinků. Jenže ani moderní technika na tehdejší dobu nezabránila rozporům.

Redaktor Leslie Edwars z Daily Post se den po magické noci ve svém článku ptal: „Chyboval rozhodčí Mitchell z Whistonu, když neuznal perfektní gól liverpoolského Tonyho Rowleyho, jak reklamovali hosté? A stál Eddie Thomas, střelec druhé branky Evertonu, v ofsajdové pozici po nahrávce Hicksona před prázdnou bránu?“ A Edwards si také sám na obě otázky zodpověděl, v obou případech se postavil na stranu Liverpoolu.

Everton nepatřil k průkopníkům světelných reflektorů, navzdory přezdívce z rané historie klubu Moonlight Dribblers, či zajímavému pokusu z roku 1890, když se naistalovalo šestnáct světýlek 7,5 metrů nad zdmi Anfieldu a kopalo se do čistě bílého míče, aby byl v září lépe vidět. Na tuto fotbalovou zkoušku proti Sheffieldu United přišlo 8 000 lidí, o dva dny později, když se pokus se opakoval, navštívilo souboj proti Lancashire Nomands jen 3 000 lidí, a tak EFC osvětlení na fotbale odložilo o 60 let.

Prvními týmy s opravdovým fotbalovým osvětlením byli Swindon a South Liverpool, který tuto techniku použil v září 1949 při zápase s jedenáctkou Nigérie, cestující po světě. Do hlediště v garstonském Holly Parku se vměstnalo 13 000 zvědavců. Everton zavedl, jak je psáno výše, osvětlení po osmi letech a Daily Post se ihned poměrně zajímavě zamyslel nad úvahou, jež veřejnost v začátcích trápila, a to proč se tráva za tmy zdá zelenější: „Začátek sezóny bývá nejvhodnější dobou pro zápasy za světla. Jelikož jakmile se hřiště v zimním období poničí, mdlý trávník absorbuje mnoho světla na úkor uvědomění, jak dobrá úroda trávy nastane.“

Nyní se podíváme na památné noci pod umělým osvětlením na Goodison Parku.

Everton – Inter 0:0

18. září 1963
Diváků: 62 408

Beatles právě ovládali hitparády se singlem She Loves You a modrá část Liverpoolu očekávala vrchol v evropském poháru proti italskému mistrovi. Přestože cena vstupenek narostla více, než je zdrávo, dorazila skvělá návštěva. Evertonian George Orr vzpomíná: „Všude panoval chaos, od centra města stály kolony aut směrem ke Goodisonu. V životě jsem něco podobného neviděl, na stadion se všichni chtěli dostat dříve než obvykle. Přitom přiblížit se mu vypadalo na nadpozemský úkol.“

Everton – Liverpool 1:0

11. března 1967
Diváků: 64 851

Páté kolo FA Cupu v roce 1976 se muselo pro obrovský zájem přesunout na sobotu večer. Ačkoliv se hrálo na Goodison Parku, 40 149 lidí sledovalo pohárové klání na plátnech na Anfieldu.

Záznam zde.

Everton – WBA 2:0

1. dubna 1970
Diváků: 58 523

Chladný večer přinesl sedmý ligový primát pro Everton.

Everton – Burnley 1:1

4. dubna 1975
Diváků: 46 882

Konec sezóny 1974/75 po letech přinesl velmi vyrovnaný dostih o mistra a 4. dubna 1975 se očekával velký den. Toffees ztratili nadějné vedení, pouze remizovali, přesto vedli tabulku, ovšem Liverpool, Stoke a Derby v ten moment nasbírali stejný počet bodů (47). Mistrem se nakonec stal Derby County, Everton skončil za ním jen o tři body na čtvrtém místě. Za výhru se ještě braly body dva.

Everton – Swindon 2:1

1. února 1977
Diváků: 38 063

Nový manažer na lavičce domácích Gordon Lee přilákal o 11 000 více lidí než předcházející ligové kolo proti QPR. Opakovaný mač proti Swindon Town, hrající o patro níže, rozhodl v poslední minutě Dave Jones. Lidé z Gwladys Street po gólu vběhli oslavovat na hřiště a Jones se nechal slyšet: „Myslel jsem, že si mě Gwladys odnese domů.“

Everton – Sunderland 2:0

19. května 1977
Diváků: 36 075

Sunderland potřeboval na Goodison Parku bodovat, k vyhnutí se sestupu ho hnalo spoustu jeho fanoušků, kteří si po závěrečném hvizdu s jistotou prohry vytrpěli své.  Hlasatel na stadionu po střetnutí oznámil, že Coventry udalalo Bristol City, což pro Saints znamenalo záchranu. Výkop Coventry vs. Bristol City se ale o 15 minut zpozdil a konečná remíza 2:2 nakonec Sunderland poslala do Second Division.

Everton – Southampton 1:0

17. února 1981
Diváků: 49 192

Mnoho diváků již opouštělo stadion, když Eamonn O´Keefe v nastavení rozhodl o postupu EFC do čtvrtfinále FA Cupu. Gól v nastavení odstartoval v branách Goodison Parku bouřlivou melu.

Everton – Bayern Mnichov 3:1

24. dubna 1985
Diváků: 49 476

Bez pochyby jedna z největších nocí v historii stadionu Blues. Němci po poločase vedli 1:0, šéf Howard Kendall však pronesl v kabině památnou větu: „Dostaňte míč do jejich vápna a Gwladys Street už ho dotlačí do sítě.“ Skutečně se tak událo a Everton se probojoval do finále Poháru vítězů pohárů.

Záznem zde.

Everton – Liverpool 2:0

21. listopadu 1994
Diváků: 39 866

Přestože se Everton tísnil ve spodku tabulky a Liverpool na čtvrtém místě, Joe Royle ve svém prvním zápase coby manažer uspěl a otočil nepříznivý vývoj sezóny. Navíc první gól v modrém dresu vstřelila legenda Duncan Ferguson.

Everton – Manchester United 1:0

20. dubna 2005
Diváků: 37 160

Duncan Ferguson sice o něco zestárnul, jenže branky střílet nezapomněl. Svým zásahem zajistil konečné čtvrté místo a možnost zahrát si kvalifikaci Ligy mistrů. Třešničkou na dortu bylo po osmnácti letech lepší umístění, než kterého dosáhl Liverpool.

Záznam zde.

Everton – Fiorentina 2:0

12. března 2008
Diváků: 38 026

Hořkosladká podívaná, tak lze charakterizovat vypadnutí z poháru UEFA po výborném výkonu. Toffees hnáni výbornými fanoušky smazali dvoubrankové manko z Itálie, jenže v penaltách uspěla Fiorentina. Přesto se svěřenci Davida Moyese dočkali velkého aplausu.

Záznam zde.

Everton – Manchester United 1:0

20. srpna 2012
Diváků: 38 415

Sir Alex Ferguson v pozápasových komentářích snižoval výhru Evertonu, jeho taktiku popsal pouze jako nakopávání na toho velkého chlapa (Fellaini), to ale nezměnilo fakt: Everton 1, Manchester United 0.

Záznam zde.