Preview: Everton – Sunderland

09/11/2012 0 Od Meňa

V sobotu odpoledne se Everton setká se Sunderlandem a lepšího protivníka, proti kterému se může vrátit na vítěznou vlnu si ani přát nemůže.

Když se jmenujete Sunderland, kupí se vám porážka za porážkou a v ligové tabulce střelců se vyjímá jeden jediný hráč, přejete si jediné – nehrát proti Evertonu. Jenže právě v tom nejhorším Black Cats musí právě na Goodison Park, kde si na ně modří, celí hladoví po vítězství a s brutálně jednostrannou vzájemnou bilancí, už brousí zuby.

Dosavadní forma Sunderlandu je tristní. Za celou sezonu vyhrál jediné utkání, a to koncem září, když nejtěsnějším rozdílem porazil Wigan. Tehdy ale ještě netušili, že za dalších bezmála šest týdnů se budou k onomu zápasu vracet jakožto k duelu, ve kterém dali červenobílí naposled gól.

Pokud navíc k tolik mizerné ofenzivě přidáte fakt, že kromě Stevena Fletchera se za Sunderland v letošní ligové sezoně ještě nikdo jiný netrefil, nemůžete se divit, že se krčíte na šestnáctém místě s pouhými devíti body. Šest gólů, které Sunderland/Fletcher zatím nastřílel je nejnižší číslo ze všech čtyř anglických profi soutěží.

V Evertonu řeší příjemnější starosti, i když po posledním zápase na Craven Cottage nikomu zrovna do zpěvu nebylo. Toffees se nedokázali poučit z předchozích chyb, neproměnili celou řadu gólových šancí a o výhru se nechali v nastaveném čase připravit.

V konečném součtu se ale v tabulce i díky pouhému bodu posunuli na krásné čtvrté místo, protože konkurenti dopadli v minulém kole ještě hůř. Blues tedy zůstávají více než dva měsíce neporaženi, ale řekněte sami, čtyři remízy za sebou, to už je přece jen moc. Stačí si jen představit, jak nádherně by se na tabulku koukalo, kdyby alespoň dvě z oněch remíz skončily vítězně. Evertonians v každém případě může u srdce hřát klíčová skutečost, kterou je pokračující vysoko nastavená laťka výkonů. Otázka tedy nezní jestli, ale kdy se Everton vrátí na vítěznou vlnu.

Historie soupeře

Kořeny existence klubu sahají do roku 1879, kdy byl založen Sunderland & District Teachers Association Football Club. O rok později se přejmenoval na Sunderland AFC, tak jak jej známe dnes. Nováčci byli do Football League přijati v sezoně 1890/91, a hned rok nato rozvířili prvoligové vody, neboť v prvním roce senzačně vyhráli ligový titul. Blízko k ligové trofeji měli Black Cats i v roce 1894, kdy tým skončil na druhém místě šest bodů za Aston Villou. V pořadí pátý ligový titul si mladý klub vydobyl už v sezoně 1901/92, kdy v lize finišoval tři body před Evertonem.

Zdálo se že snové výkony si Sunderland přenesl i do nového století a zpočátku tomu tak opravdu bylo. Památná je výhra 9-1 nad největším rivalem Black Cats, Newcastlem z roku 1908. Navíc v roce 1913 Sunderland získal další trofej pro vítěze First Division, a to ještě prohrál finále Anglického poháru. Dobře bylo ještě v prvních letech po skončení první světové války. V sezoně 1922/23 se Black Cats umístili druzí, ovšem o pět let později se jen o fous zachránili, a to i přesto, že Dave Halliday nastřílel té sezony 35 branek.

Po několika nicneříkajících letech se nicméně Sunderland dokázal vrátit na výsluní a roku 1936 získal v pořadí již šestý ligový titul. Ani další sezona nebyla bez hmotného úspěchu. Mackems si ve Wembley došli pro Anglický pohár, když porazili Preston 3:1.

Po druhé světové válce se klub dostal do značné finanční tísně. Ta vyvrcholila v roce 1958, kdy se Sunderland poroučel o ligu níže – poprvé za celou klubovou historii. V sezoně 1962/63, se mužstvu naskytla největší šance dostat se zase mezi elitu. Jenže k velké smůle se tak nestalo. O nepostupu Sunderlandu rozhodly pouze výsledky ostatních zápasů. O rok později to severovýchodnímu klubu již vyšlo.

Přišla 70. léta a s nimi i zisk poslední trofeje. Stalo se tak roku 1973, kdy Black Cats překvapivě zdolali v těsném finále Anglického poháru tehdejší anglickou špičku Leeds United 1-0. Tou Sunderland válčil stále ve druhé lize a od roku 1973 vyhrály FA Cup již jen dvě mužstva nehrající v Division One – Southampton a West Ham. Po úspěchu v domácím poháru se klub kvalifikoval i do evropského dění. V poháru UEFA ale vypadl již ve druhém kole.

80. léta nepřinesla kromě jednoho prohraného finále Ligového poháru nic zvláštního. Sunderland nadále pendloval mezi Division One a Division Two a roku 1987 spadl až do třetí ligy. Z bahna neúspěchů se ale Black Cats vyhrabali brzy. V roce 1990 se ze Sunderlandu zásluhou manažera Denise Smithe opět stali prvoligisté a za dva roky dokonce hráli o zisk Anglického poháru. Ten ale bral po výhře 2-0 Liverpool. V roce 1995 se mužstva ujala hráčská ikona Toffees, Peter Reid, který mužstvo zkvalitnil a vedl jej sedm let. Roku 1997 Sunderland opustil svůj letitý domovský stánek Roker Park a přesunul se na moderní Stadium of Light s kapacitou 49 000 diváků.

Od roku 1999 Sunderland zprvu nezažíval úspěchy, naopak se nedokázal trvale usadit mezi prvoligovými celky. V roce 2005, se pak stal smutným držitelem dnes už překonaného rekordu, kdy měli Black Cats na konci sezony Premier League jen 15 bodů, což bylo toho času nejméně v historii.  Ovšem o rok později se Mackems triumfálně vrátili. To už byl manažerem týmu Roy Keane, který dokázal Sunderland bez potíží udržet v první lize. Irskému bouřlivákovi ovšem zlomil vaz pověstný syndrom druhé sezony. Jeho místo začátkem roku 2009 nakonec zaujmul další bývalý hráč Manchestreru United, Steve Bruce. V Sunderlandu vydržel dva roky, než jeho místo obsadil zkušený Martin O’Neill.

Zápasová fakta

Přestože v novodobé éře doposud Sunderland na Everton recept nenašel, vzájemná bilance je víceméně vyvážená. Se 77 výhrami vedou Blues, 66krát uspěli Black Cats a ve 30 případech se body rozdělovaly. Poslední vítězství Sunderlandu se vztrahuje k prosinci 2001, kdy na domácí půdě vyhrál 1-0. Na Goodisonu pak naposled uspěl v listopadu 1996, kdy triumfoval 3-1. Celkově trvá neporazitelnost proti Sunderlandu již 15 zápasů, přičemž v posledních pěti domácích vzájemných zápasech Everton vždy vyhrál a Black Cats v posledních třech zápasech na Goodisonu nedali gól.

Everton

 • Pokud bude i tentokrát remizovat, vyrovná svůj rekord v za sebou jdoucích remízách. Pět jich naposledy posbíral v roce 1977.
 • Realitou je stále jediná prohra z 19 zápasů a poslední domácí porážka je osm zápasů stará.
 • V posledních devíti zápasech udržel pouze jednou čistý štít.

Sunderland

 • Branku nevstřelil již osm hodin a devět minut. Ve všech soutěžích.
 • Steven Fletcher je autorem pěti ze šesti ligových gólů týmu. O ten zbylý se trefou do vlastní brány postaral Demba Ba z Newcastlu.
 • O’Neillovo mužstvo zvítězilo jednou z posledních sedmnácti utkání a na cizím hřišti naposled uspělo v únoru, a to na Britannia Stadium.

Vzájemná bilance

 • Celkově:                 77-30-66
 • Na Goodison Parku: 57-13-19
 • V Premier League:   12-5-5

Posledních pět vzájemných zápasů

9.4. 2012, EPL, Everton – Sunderland 4-0 (Gueye, Pienaar, Osman, Colback (OG)
27.3. 2012, FA Cup, Sunderland – Everton 0-2 (Jelavić, Vaughan (OG)
17.3. 2012, FA Cup, Everton – Sunderland 1-1 (Cahill)
26.12. 2011, EPL, Sunderland – Everton 1-1 (Baines)
26.2. 2011, EPL, Everton – Sunderland 2-0 (Beckford 2x)

Absence

Evertonu bude stále chybět Darron Gibson a Tony Hibbert, ke kterým se kvůli poraněnému hamstringu přidal i Victor Anichebe. Sunderlandu nevypomůže starý známý James McFadden, kterého taktéž trápí hamstring.

 • Kdy: 10.11. 16:00 SEČ
 • Kde: Goodison Park
 • Rozhodčí: Lee Mason