Preview: Stoke City – Everton

14/12/2012 0 Od Meňa

Everton v minulém zápase vykouzlil nečekaný obrat a po delší době bral tři body. Jak se mu ale povede na půdě nejtvrdšího týmu v lize?

Už je to hezkých několik týdnů, co Everton dává zapomenout na svůj raketový start do sezony. Během desetizápasového, bodově nepříliš plodného období, trvajícího od konce září, sice prohrál jen jednou, jenže k tomu přidal sedm remíz, leč na druhou stranu poslední dvě z nich přišly proti Arsenalu a Manchesteru City. K pochmurnému fotbalovému večeru se také schylovalo v minulém kole. Prohra s Tottenhamem, přímým konkurentem o čtvrté místo, by Toffees v maratonu o poháry zasadila nepříjemnou ránu.

Jenže předem odepisovat Everton se už řádce týmů nevyplatilo a dojeli na to i Spurs. O výhru na Goodison Parku přišli v posledních minutách zápasu a Evertonu se v tabulce znovu koukají na záda. Vyhrát zápasy dvěma góly z 90. minuty a nastavení je samo o sobě krásným počinem, pro nadcházející vývoj sezony však možná budou mít velký efekt i autoři obou tref. Stevenu Pienaarovi a Nikicu Jelavićovi se totiž v předchozích zápasech vyloženě nedařilo a gólová vzpruha pro oba klíčové hráče v tak důležitém zápase je před hektickým vánočním programem darem z nebes.

Navíc jako další motivace může celému týmu sloužit představa třetího místa v tabulce. Everton se tam může posunout v případě, že Potters porazí o čtyři a více gólů. To, že se mu to na 99% nepovede je zřejmé, ale ve fotbale jsou možné různé věci. Stačí se v paměti vrátit jen o týden zpět.

Jenže o nepravděpodobný posun tabulkou se Toffees budou pokoušet na Britannia Stadium, takže průměrné úsilí vynaložené za ziskem bodů musíte dvojnásobit. Tradiční pevnost Potters odolává i letos – doma neprohráli již patnáct zápasů v řadě, celkově drží již šestizápasovou sérii neporazitelnosti a od čtvrtého místa je dělí pouhé tři body!

Začátek sezony se Stoke přitom nepovedl. První výhru si připsal až 29. září, kdy doma přemohl Swansea City a ta druhá přišla až v polovině listopadu vítězstvím nad Queens Park Rangers. Od té doby ale Potters vyhráli další tři zápasy (Fulham, Newcastle, West Brom) a ze dvou si odnesl po jednom bodě (West Ham a Aston Villa).

Zápasová fakta

Ve vzájemných zápasech vede s 58 výhrami Everton, zatímco Stoke City posbíral 32 výher. Celkově se oba týmy v lize setkaly 122x. Od postupu do Premier League v roce 2008, Potters doma s Toffees prohráli jen jednou, a to hned v prvním zápase ze září 2008, kdy Everton zvítězil 3-2. Od té doby se zrodily dvě remízy a jedna výhra Stoke.

Stoke City

 • Pokud v zápase neprohraje, vyrovná svůj rekord z Premier League v počtu sedmi neprohraných zápasů v řadě.
 • Čtrnáctizápasová šňůra domácí neporazitelnosti obsahuje vyrovnaně sedm výher a sedm remíz, přičemž poslední tři zápasy Potters vyhráli.
 • Letos udržel nejvíce čistých štítů v lize (osm) a také inkasoval nejméně gólů ze všech týmů (12). V posledních osmi zápasech Potters dostali pouhé tři branky.

Everton

 • Když v sezoně 2004/05 naposled skončil na čtvrtém místě, v této fázi sezony měl o sedm bodů více, než nyní.
 • V Premier League obdržel již 999 gólů.
 • Narozdíl od sobotního soupeře udržel v sezoně pouhé dvě nuly a gól dostal ve všech z posledních jedenácti zápasů. Jde o nejdelší sérii bez čistého štítu od období mezi říjnem a prosincem 2009, kdy alespoň jeden gól dostal ve 12 utkáních.
 • Leighton Baines oslaví svůj 250. zápas v Premier League.

Vzájemná bilance

 • Celkově:                   32-31-58
 • V Premier League:     2-3-3
 • Na půdě Stoke City:  23-19-20

Posledních pět vzájemných zápasů

1.5. 2012, EPL, Stoke City – Everton 1-1 (Crouch OG)
4.12. 2011, EPL, Everton – Stoke City 0-1
1.1. 2011, EPL, Stoke City – Everton 2-0
30.10. 2010, EPL, Everton – Stoke City 1-0 (Yakubu)
1.5. 2010, EPL, Stoke City – Everton 0-0

Absence

Stoke bude bez Ryana Shottona, který si bude odpykávat jednozápasový trest. Ten naopak vypršel Charlie Adamovi, zatímco zranění doléčuje Michael Owen. Evertonu bude chybět Kevin Mirallas, který si v minulém zápase obnovil své zranění a dál zůstává mimo hru Tony Hibbert, jehož poraněné lýtko si vyžádá operaci.

 • Kdy: 15.12. 16:00 SEČ
 • Kde: Britannia Stadium
 • Rozhodčí: Mark Halsey