Everton – Wigan Athletic 2:1

26/12/2012 0 Od Riči

Na Boxing Day Everton neohromil, přesto ve střetnutí proti Wiganu dokázal zvítězit. V následujícím kole proti Chelsea budou muset Toffees rozhodně předvést lepší výkon.

Jedinou změnu oproti duelu na půdě West Hamu provedl David Moyes, Heitingu nahradil Thomas Hitzlsperger, který se postavil do středu zálohy, z níž se stáhl na pravého obránce Phil Neville.

Wigan začal aktivně a nedovolil se Evertonu dostat do obvyklé převahy. Po deseti minutách se však domácí začali prosazovat, nejprve Figueroa včasným zásahem zabránil lepšímu hlavičkovému pokusu Distina a následně Pienaarova ztečována střela po dobré kombinaci mířila do boční sítě.

Na druhé straně ve 24. minutě zasahoval Howard s menší námahou proti trestnému kopu Maloneyho. Trochu více usílí musel Howard po chvilce vyvinout u Stamovy střely.

Pět minut před koncem poločasu se snažil Anichebe vybídnout ke skórování Jelaviće, zásáhnul ale Boyce. K Anichebemu se ještě míč vrátil, jeho pokus byl však zblokován na roh. Jinak oba týmy v první půli příliš fotbalové krásy nenabídly, chyběla kreativita. Toffees se neprosadili ani z mnoha rohů.

O přestávce Everton vystřídal ve snaze oživit hru, Steven Naismith nahradil Gibsona a postavil na pravou stranu zálohy. Leon Osman se tak mohl stáhnout do středu.

Ve 49. minutě potvrdil Hitzlsperger svou pověst Kladiva, nasadil soupeři jesličky a z velké dálky bombou orazítkoval břevno. Zanedlouho se po kličkované ve vápně ke slabému zakončení dostal Osman. Šikovný záložník se prosadil až v 52. minutě a s dávkou štěstí, jeho střela zpoza vápna se odrazila od ruky Caldwella do protipohybu Al-Habsiho, který se stačil už pouze otočit za balónem třepotajícím se v síti – 1:0.

Wigan se nacházel pod tlakem, z ojedinělé akce v 58. minutě se po kontaktu Maloneyho a Osmana hosté vehementně dožadovali pokutové kopu. Rozhodčí Lee Mason byl opačného názoru.

Everton se po vstřelené brance zatáhl a zbytečně dovolil soupeři kontrolovat hru, Moyes na to reagoval v 70. minutě dvojitým střídáním. Ze hřiště odešel Anichebe a Hitzlsperger, vyměnili je Oviedo a Heitinga.

Kýženou pojistiku přinesla 77. minuta, Neville poslal po rychlé rozehrávce z rohu ideální centr do vápna, kde si na něj naskočil Jagielka a bezchybnou hlavičkou skóroval – 2:0.

Jenže v 82. minutě Everton opět zcela propadl v obraně, Koné se probojoval k zakončení zblízka, i když kolem něj stáli Baines, Distin a Jagielka – 2:1.

Ze závěrečného tlaku se Latics dostali pouze ke střele nad bránu z kopačky McCarthyho, Everton tak vítězství udržel.

Branky: 52. Leon Osman 77. Phil Jagielka – 82. Arouna Koné
ŽK: 89. Nikica Jelavić – 58. Jean Beausejour 88. Maynor Figueroa 90. Gary Caldwell
Everton FC: Tim Howard, Leighton Baines, Phil Jagielka, Sylvain Distin, Phil Neville, Darron Gibson (46. Steven Naismith), Thomas Hitzlsperger (70. John Heitinga), Leon Osman, Steven Pienaar, Nikica Jelavić, Victor Anichebe (70. Bryan Oviedo)
Wigan Athletic: Ali Al Habsi, Gary Caldwell, Emmerson Boyce, Maynor Figueroa, James McCarthy, David Jones (72. Franco Di Santo), Jean Beausejour, Ronnie Stam (79. Jordi Gómez), Arouna Koné, Shaun Maloney, James McArthur Rozhodčí: Lee Mason
Diváci: 38 749