Hráčské novinky

11/01/2013 0 Od Riči

Poslední dny se na Goodison Parku především prodlužovaly smlouvy. Dlouhodobě se zavázali Phil Jagielka a Seamus Coleman, Thomas Hitzlsperger zůstane v Evertonu do konce sezóny, mladík George Green se dočkal prvního profesionálního kontraktu a Ross Barkley hostuje v Leedsu.

Phil Jagielka v letošní sezóně odvádí slušné výkony, při absenci Phila Nevilla obléká kapitánskou pásku, a tak si ho Toffees samozřejmě chtěli pojistit. Po podpisu smlouvu do roku 2017 se anglický reprezentant nebrání myšlence na konec kariéry v Evertonu: „Doufám v to.

Miluji působení v klubu, aktuálně jsem prodloužil angažmá o dva roky, proto se velmi těším na budoucnost. Kolem jednání ohledně smlouvy se nevedla dlouhá diskuze. Hraju zde velmi rád, možná v budoucích letech bude následovat další prodloužení.“

Jagse přivedl David Moyes v létě roku 2007 ze Sheffieldu United za čtyři miliony liber. „Opustit Sheffield United pro mě bylo těžké, v klubu jsem vyrůstal a dostal první šanci mezi dospělými. Everton pro mě znamenal výzvu a obrovskou šanci. Po debatě s rodinou jsem do něj rozhodl přestoupit,“ prozradil Jagielka.

Jeho kolegovi ze stoperské dvojice, Sylvainu Distinovi, v létě konči smlouva, podle britských medií však už od vedení EFC obdržel nabídku na jednoroční prodloužení. Předtím měl odmítnout nabídky z QPR a Sunderlandu.

Seamus Coleman se zavázal dokonce ještě o rok déle než Phil Jagielka, čtyřiadvacetiletý bývalý hráč Sliga Rovers, odkud v roce 2009 přišel, zůstane na Goodison Parku do léta 2018. Z progresu Colemana se pochopitelně těší Moyes. „Jsem strašně spokojený. Od přestupu z Irska pracuje tvrdě a kontrakt si zaslouží. Tehdy jsme ho kupovali jako pravého obránce, ovšem nastupoval více v záloze. V letošní sezóně dostává příležitost již na pravém obránci, zvládne obě pozice. Je stále ještě mladý a snad se bude zlepšovat.

Čeká ho dlouhá cesta, aby se dostal na úroveň Leightona Bainese. Podle nás k tomu má potřebné schopnosti, a tak jsme mu nabídli dlouholeté prodloužení. Za jeho přestup z Irska jsme zaplatili pouze £60 000. Šlo o výhodný obchod, vděčím za něj naším skautům.“

Dalším pánem na holení je Thomas Hitzlsperger, který jako volný hráč po měsíci testování podepsal smlouvu v říjnu do ledna. Nyní ji vylepšil až do konce letošní sezóny. Důvod tohoto kroku vysvětlil David Moyes: „Potřebovali jsme ho od začátku a budeme ho potřebovat také v druhé polovině sezóny. Chtěl jsem poslat Rosse Barkleyho na hostování a Thomasovy zkušenosti mi to umožnily. Myslím, že udržet Thomase bylo důležité.“

Zmiňovaný Ross Barkley opravdu odchází na hostování. Minimálně měsíc pobude v Leedsu United, v Championshipu devatenáctiletý střední záložník už v letošní sezóně působil. Dva měsíce úspěšně rozvíjel svůj talent za Sheffield Wednesday, kde naskočil do třinácti zápasů a vstřelil čtyři góly.

S posílením kádru vyjádřil spokojenost boss Leedsu Neil Warnock. „Jsem nadšený a rád bych Rosse přivítal v našem celku. Toužili po něm další čtyři mužstva, proto jsem spokojen s jeho ziskem. Chtěl jsem ho delší dobu, pamatuji si ho z Evertonu proti QPR v Premier League.

Ross se pyšní dobrým přístupem, není pochyb, že z něj vyroste kvalitní hráč. Na dohodě vydělají obě strany, on dostane prostor na hřišti a my jsme získali výborné vyztužení kádru.“

Jiná naděje Jake Bidwell si hostování v Brenfordu (League One) protáhne o měsíc. Na Griffin Parku levý obránce či záložník solidně rozvíjí svou kariéru od srpna. Stačil odehrát 27 zápasů a většinou sklízí kladné ohodnocení.

A konečně George Green, jméno sedmnáctiletého kreativního záložníka nemusí v současnosti budit přílišný ohlas, za pár let by tomu ale mělo být jinak. Greena zlanařil Everton v roce 2011 z Bradfordu City, od té doby se zlepšuje ve výběru U18 a letos nakoukl i do U21. Potenciál skrývá ohromný, proto se dočkal první profesionální smlouvy do léta 2015.