Everton – Real Madrid 1:2

04/08/2013 0 Od Everton1878

Everton si finále Champions Cupu nezahrá, na jeho úkor totiž postúpil po výhre 2:1 španielsky veľkoklub Real Madrid.

Miesto: Dodger Stadium, Los Angeles, U.S.A.
Termín: 3rd August 2013, 17:00 miestneho času, 2.00 ráno nášho času (drsný čas na vstávanie 😉

1. polčas

Deja Vu zo zostavou, len miesto Moyesa sme mali na lavičke Martineza 🙂 Ten poslal na hrisko zostavu vo formácii 4-5-1. Počas zápasu sa ale formácia menila, miestami hrala obrana akoby v troch, Baines bol niektoré etapy zápasu vysunutý v strede.

Pre lepší obraz je potrebné vopred napísať, že rozhodca pískal vzájomné kontakty hráčov prehnane prísne. Silný pocit, že sudca je milovník baletu, mi ostal celý zápas. V podstate akýkoľvek kontakt hráčov bol pískaný (aj keď niekedy nepresne, viď neuznaná penalta). V druhom polčase sa už neudržal Mirallas a využil to v náš prospech, keď nafilmoval hereckým výkonom ako z telenovely pád pri hráčovi Realu ktorý sa ho sotva dotýkal… Viac takéto pískanie ale vyhovovalo Realu.

Začali sme dobre, do cca 10-15 min. sme držali viac loptu, niečo tvorili, ale pomerne aktívne začal aj Real. Už v 5. Mintúte sa aktívny, rýchly a skvele technicky hrajúci Mirallas presadil a vyskúšal strelu z pravej strany, bez úspechu. V 10. minúte mi zlepšila náladu škodoradosť, keď Sergio Ramos poslal Cristianovi Ronaldovi dlhý presný center, ten si to však dal na nohu zle a výrazne prestrelil.

Žiaľ v 17. min. poslal Özil zo stredu hriska, spoza stredovej čiarku prihrávku Ronaldovi, ten nasadil šprint ktorý Baines nestíhal, po šprinte na pravej strane spravil malú kľučku do prava čo čiastočne položilo Howarda… a skóroval – 0:1. Obrana bola na to zle jednak pozične – Baines bol (tak ako väčšinu zápasu) príliš vysunutý a rýchleho Ronalda už potom nestíhal. Distin dosť nepochopiteľne a nezmyselne v čase Özilovej prihrávky vyštartoval telom priamo na Özila (nerozumiem čo si od toho sľuboval…), miesto offside-ovej pasce, ktorú na pravo od neho zahrával Jagielka. Dve chyby v obrane súčasne – tento góĺ sme Realu tak trochu darovali, aj keď samozrejme Özil a ronaldo to spravili skvele.

V 23. minúte Mirallas prenikal do 16-tky Realu po pravej strane, vyhral osobný súboj so Sami Khedira a ten ho zastavil už len faulom. Za hranicou 16-tky, dôkaz tu:

Napriek tomu sudca odpískal len priamy kop…

Kopal sa priamy roh z ktorého bol náš roh z ľavej strany. Zahral ho v 24. Minúte skvele Baines, presne na hlavu Fellimu, ktorý nastrelil pravú tyč. Budím susedov sériou výkrikov a slov, ktoré pomáhajú ventilovať frustráciu 😉 Real založil hneď po ňom rýchly protiútok a znovu nepokrytý Ronaldo vyniesol loptu pred našu 16-tku a sprava presne prihrával Özilovi – v poslednej chvíli mu ale Ossie vypichol loptu. Bol to Ossieho dôležitý, ale žial asi jediný dobrý zákrok v zápase.

V 30. Minúte zahrával roh, znovu z ľavej strany, Mirallas, našiel presne Distina, ktorý dal vyrovnávajúci gól. Sudca, pískajúc každý dotyk hráčov, odpískal podľa mňa prehnane prísny faul, znovu na Khedira. Ja som to videl tak, že po tom ako pri hlavičkovom súboji Khedira prehral, šiel až príliš ochotne na Zem a tradične južansky s pokrútenou grimasou gestikuloval sudcovi. Pozrite si zábery, urobte si názor, Aj viaceré futbalové osobnosti po zápase potvrdili, že gól mal platiť.

V 31. Minúte sme dostali druhý gól, pravdepodobne po našej zle fungujúcej offside-ovej pasci, keď Modric poslal presný pas na Ronalda, ten prihral Ozil-ovi a bolo 2:0. Neviem sa ale zbaviť malého podozrenia na offside. Šírka pohľadu kamery neumožňovala vidieť to jasne.

2. polčas

Po prestávke na našej strane len 1 striedanie, miesto veľmi nevýrazneho, pomalého, do voľných priestorov si nenabiehajúceho Kone-ho nahradil Jelavic. Biely balet spravil niekoľko striedaní – Lopez (46 Casillas), Nacho (46 Ramos), Coentrao (46 Marcelo).

Zo začiatku 2. polčasu sme sa trochu hľadali, obrana spravila pár chýb, napr. keď si Jagielka namiesto bránenia zavadzal s Colemanom a z rutinej situácie sa stala na pravej strane našej 16tky gólová šanca… Ale malé nedbalosti a kiksy (napr. pred koncom Howard pobavil nastrelením si lopty do vlastnej nohy ) asi patria k prípravákom.

Postupne ale Everton začal hrať ofenzívnejšie a koordinovanejšie, miestami EFC viac držal loptu a snažil sa niečo vymyslieť. Tak ako aj v 1. polčase, väčšina našich akcií šla po pravej strane kde hlavnú úlohu zohrával Mirallas. Vytvorilo sa niekoľko pološancí, z ktorých nič vážne nebolo. Asi najnádejneší bola presná krížová nahrávka Bainesa na Jelaviča, ktorý ale situáciu nezvládol, stratil stabilitu a nespracoval loptu… Veľmi zlé, mohla byť z toho slušná gólová príležitosť. Onedlho na to strelil, myslím že Ángel Di María, dobre umiestnenú strelu k hornému pravému roku našej brány, ale skvelým zákrokom to Howard vyškriabal. V 56. minúte po priťukávačke na jeden dotyk na ľavej strane medzi Naismithom, Osmanom a Bainesom posledne menovaný poslal dobre myslený pas z ľava na Jelaviča a Felliho, ktorý žiaľ dobre vypichol Coentrão. V 60. minúte nahradil na hrisku Ronalda Jesé.

V 61. minúte vyhral Coleman osobný súboj pred našou 16-tkou, následne Felli vyniesol loptu cez stred hriska, nahral voľnému Jelavičovi na pravo, ten vrátil loptu (tentokrát) rýchle postupujúcemu Fellimu, Felli poslal dopredu inteligentnou uličkou rýchleho Mirallasa, ten na pravej stane pred 16-tkou, skvele technicky vládnuc loptou, trochu pocvičil (myslím) Pepeho a nahral Fellimu, ten hneď dal loptu nabiehajúcemu Colemanovi ktorý poslal presný pas na Naismitha, ktorý hlavou nahral Jelavičovi a ten poslal loptu k ľavej tyči. Tentokrát sudcove baletné oči nevideli nič prečo by neuznal gól – 1:2.

O sedem minút na to Martinez striedal 2 hráčov – správne Heitingu a nie celkom pochopiteľne Felliho, ktorý sa oproti predošlým zápasom zlepšil, vyhrával osobné súboje, rozdával inteligentné prihrávky po ktorých sme šli dopredu… Gibbo a Barkley ktorí ich nahradili hrali dobre, ale jedného z nich by som tentokrát kvôli Fellimu asi nechal na lavičke. Viem, je to prípravák (ide hlavne o skúšanie nových vecí atď.), ale cca 20 min. pred koncom zápasu, keď sme zase vyrovnali hru voči RM a neboli sme bez šance vyrovnať … som tomuto ťahu celkom nerozumel.  Faktom však je, že ak spriemerujem náhradu hrozného Heitingu a slušne hrajúceho Felliho, tak to znamenalo veľmi mierne zlepšenie hry.

Ešte menej som rozumel tomu keď dal dole v 83. min. nášho jasne najlepšieho hráča – Mirallasa  (bol rýchly, skvelý technicky, tvoril, vyhrával osobné súboje po ktorých sme šli dopredu, rozdával prihrávky s myšlienkou…). Namiesto neho prišiel Deulofeu, ktorý za tých pár minút ukázal dobré momenty  (napr. rýchle vyniesol loptu pred koncom napravo a poslal pred bránu dobrú ale Jelavičom a ešte niekým nepochopenú nahrávku). Určite by som chcel vidieť v budúcich zápasoch Mirallasa a Deulofeu-a na hrisku spolu, aj s Fellim, Gibbom. Colemana vystriedal v 83. Stones, ktorý podal znovu nádejný výkon. V posledných minútach sa nič zásadné už neudialo a tak skončil zápas prehrou o jeden gól.

NEGATÍVA: Osman, Kone, Heitinga. Veľmi zlý zápas mal Heitinga, kazil, prehrával osobné súboje, bol nevýrazný. Spolu s Ossiem a Kone-m najslabší hráči v našom drese. Ossie síce v 1. polčase zabránil možnému gólu, ale inak pokazil hodne lôpt, v 2. polčase somm si ho všimol keď stál v trase prihrávky Barkleymu a ten ho trafil loptou do chrbta…  Neviem si predstaviť ako by sa museli zlepšiť aby malo zmysel mať ich počas sezóny v základe. Kone bol pomalý, nevýrazný, prehral osobné súboje… asi bol hladný.

Trochu znepokojuje aj vývoj hry obrany. Hrali sme síce proti RM, ale viackrát sme zbytočne darovali loptu / šancu RM pre vlastné chyby – zle zahratá offsideová pasca, slabšie čítanie hry a následné nepokrytie útočiacich hráčov… občas budila dojem „nestíhania“. Oba góly boli hlavne chybami obrany. Priemerný výkon Bainesa, ktorý robil chyby u neho doposiaľ nevídané. Snáď to neznamená, že je už mysľou alebo srdcom niekde inde… Možno mu ale chýbala aj spolupráca s Pienaarom.

POZITÍVA: Všetci hráči okrem spomenutých 3 odohrali dobrý zápas (chápte to v zmysle prípravného zápasu – tempo, nasadenie, dobiehanie lôpt, dokončenie súbojov atď. je iné…). RM sme boli cca vyrovnaným súperom, hrali si „Martinezovu“ technickejšiu hru na jeden dotyk / krátke držanie lopty. Mimochodom, zvláštne ako inak vyzerá naša hra, nie, :-)taký optický nezvyk 🙂 Okrem nášho najlepšieho hráča Mirallasa sa dobre ukázal Barkley. Jelavic konečne vyzeral lepšie (okrem gólu mal aj ďalšie sľubné momenty, aj keď jeden nádejný útok pred 16-tkou RM pokazil stratením stability a horším spracovaním lopty). Vytvorili sme si dobré šance v oboch polčasoch a ak by pískal kvalitnejší sudca, dotiahli by sme to min. na penaltový rozstrel (neuznal gól Distina, neodpískal penaltu po faule na Mirallasa za hranicou 16tky). Coleman tentokrát nielen dobre vynášal lopty a centroval, ale skvele bránil. Suverénne, rutinnne vyblokoval mnoho krát pokusy o nahrávky sprava pred našu bránu, vrátane niektorých Ronaldových pokusov. Naismith sa výrazne zlepšil, vyhral rad osobných súbojov, nekazil prihrávky, naopak veľmi dobre rozohrával lopty so spoluhráčmi (neveril som, že to o ňom raz napíšem ). Výborné zákroky mal dnes aj Howard, Jagielka hral spoľahlivo, Distin mu ale pár krát pokazil snahu o offside-ovú pascu. Gibsonove pasy v strede hriska boli fajn a bolo cítiť mierne zlepšenie v tejto časti hriska po jeho príchode.

Góly: Jelavic (61′) Ronaldo (17′) Ozil (31′)
Karty: –
Everton: Howard – Coleman (84´John Stones), Jagielka, Distin, Baines – Osman, Heitinga (68´ Darron Gibson), Fellaini (68´Ross Barkley), Naismith – Koné (46´Nikica Jelavić)  a Mirallas (83´Gerard Deulofeu).
Real Madrid: Casillas (46´Diego López) – Arbeloa (46´Dani Carvajal), Pepe, Sergio Ramos (46´Nacho), Marcelo (46´Fábio Coentrão) – Khedira, Modrić (46´Casemiro)- Isco (46´Ángel Di María), Özil (86´Denis Čeryšev), Cristiano Ronaldo (60´Jesé) –  Benzema (71´Kaká).
Rozhodca: nositeľ baletnej permanentky Baldomero Toledo.
Diváci: LA Times písal o vyše 40 000 divákoch, ale opticky to vyzeralo na menej. Podľa reakcií v hľadisku, väčšinu pozostávala zo zbožňovateľov celebritiek ktorých fotky im často udrú do očí v ich obľúbených bulvároch –  zrazu majú možnosť si pozrieť tú tvár na živo. Pojem gloryhunters by bol pre nich príliš lichotivý… Výsledkom bolo, že vždy keď mal Ronaldo loptu tak začali jačať ako keď vyjde rocková hviezda na pódium… bez ohľadu na to či práve Ronaldo či niečo Ronaldovi vychádzalo, alebo nie. Liezlo to na nervy.

Z toho fans: niekoľko stoviek evertonians.