Everton – Lincoln City 2:1

05/01/2019 0 Od BlueBlooded

Každá výhra sa počíta, najmä pri vyraďovacom turnaji. Táto nás posiela po troch rokoch do štvrtého kola najstaršej klubovej súťaže na svete. Žreb ďalšieho súpera prebehne tento pondelok.

Len päťkrát v tejto sezóne poslal na ihrisko nejaký klub z Premier League tím s vekovým priemerom mladším než 25 rokov. Skúste hádať, kto sa o to postaral hneď pri troch príležitostiach. Toto bola štvrtá, milí čitatelia, 24,8. Toffees síce nastúpili do duelu v pozmenenej zostave, stále však dosť silnej na komfortný postup. Rešpekt vzbudzovali aj rotujúci Baines, Davies a hlavne Lookman, ktorý toho za deväťdesiat minút stihol jednoznačne najviac a spolu s Bernardom hlavne v prvej polovici hracieho času.

Najprv už po 57 sekundách jedovatou strelou sprava vystrašil brankára a následne ho aj prekonal. Presný center Bainesa na vzdialenejšiu tyč zužitkoval padajúcou hlavičkou popod brvno, a po chvíľke váhania, či lopta prešla za čiaru, mohol oslavovať stav 1:0. Keby premenil všetky šance, dosiahol by hattrick len tak. Škoda, lebo aj pri jeho treťom pokuse chýbali len centimetre. Druhý gól hráčov v modrom padol po peknej kombinácii, ktorú začal Sigurdsson prihrávkou na Calverta-Lewina. Ten si počkal na vhodný moment nábehu malého, ale šikovného Bernarda, s ľahkosťou prehadzujúceho strážcu svätyne hostí. 2:0.

V tom momente všetko vyzeralo ako predmet jednostrannosti osudu. Prišla však jedna štandardná situácia po faule Minu a oheň bol na streche. Prvú nebezpečnú loptu do vápna ešte zlikvidoval Pickford, na dorážku však bola obrana prikrátka. Čiže 2:1 a tlak súpera do konca polčasu, v ktorom pri 27% držaní lopty stihol aj dominovať, nehovoriac o sérii rohov, pri ktorom toľkokrát kritizované zónové bránenie prežívalo zaťažkávaciu skúšku. Plný Goodison Park mrzol od nervov až do polčasovej prestávky.

Klobúk dole pred The Imps. Na oponenta z League Two predvádzali smelý futbal, bez zbytočných chýb a naivity, ktorá sprevádza menej kvalitnejšie mužstvá, tak náchylné na rýchly kolaps z inkasovaných gólov. Jediné, čo im chýbalo, bolo vytváranie šancí z dobre organizovaného rozostavenia 4-5-1. Zo šatne na nás naordinovane vyleteli z vysokým napádaním a striedajúci Gomes mal čo robiť, aby loptu vôbec dostal k poslednému článku tímu, Tosunovi, taktiež čerstvému z lavičky. Silvovi sa zrejme prvé dejstvo nepáčilo.

Trvalo dobrých dvadsať minút, kým sme sa vyhrabali z vlastnej polovice, aby sa to mohlo nazývať aj niečím viac, ako len náznakom. Dôkaz – prvá lopta Turkovi do šance prišla až v sedemdesiatej minúte stretnutia. To je naozaj hanebné. A keďže gól už nepadol, za zmienku stoja len tri veci. Sigurdssonov pekný pokus spoza šestnástky, Richarlisonova strela tesne vedľa tyče a zákrok hlavičkou na našej bránkovej čiare od toho istého hráča. Bez neho určite vyrovnávajúci gól Lincolnu. Jeden so strachom by povedal, že sme aj báli o výsledok…

Muž zápasu: Michael Bostwick (BBC)

Góly: 12´ Lookman (Baines), 14´ Bernard (Calvert-Lewin), 28´ Bostwick

ŽK: 47´ Kenny

Lincoln City FC: Vickers – Eardley, Bostwick, Shackell, Toffolo – Anderson, Frecklington, Pett (78´Chapman), O´Connor (72´McCartan), Andrade – Akinde (71´Rhead)

Everton FC: Pickford – Kenny, Mina, Zouma, Baines – Gueye, Davies (46´Gomes), Sigurdsson (80´Richarlison) –  Lookman, Calvert-Lewin (46´Tosun), Bernard

Rozhodca: John Brooks

Počet divákov: 37 900, Goodison Park (Liverpool)