
Blíží se Sigurdssonův konec v Evertonu?
25/02/2020Zůstává nejdražší posilou v historii Evertonu a prvním opravdu signifikantním nákupem éry Farhada Moshiriho, na jeho adresu se ale snáší stále hlasitější kritika.
V létě 2017 manažer Ronald Koemana a sportovní ředitel Steve Walsh dotáhli příchod blonďatého špílmachra za rekordních 45 milionů liber. Mělo se jednat o klíčový podpis Evertonu v jeho vytoužené cestě mezi ligovou špičku.
Gylfi Sigurdsson dorazil na Goodison Park po skvělé individuální sezóně, Swansea City si zachovala ligovou příslušnost hlavně díky jeho devíti gólům a 13 asistencím. Drahý úlovek budil respekt a závist tabulkových konkurentů Toffees.
Nyní však – po dvou a půl letech – je Sigurdssonův osud v Evertonu na vážkách. Pod novým manažerem Carlem Ancelottim ho bez nadsázky čeká boj o místo v týmu, potažmo kádru.
Islanďanova forma sice neznamenala až tak drastický pokles, jak naznačují holá čísla, zdvižený prst je ovšem na místě. Po loňské skvělé ligové bilanci 13 branek a šesti asistencí zůstává v letošní sezóně znepokojivě za očekáváními. Doposud zaznamenal jediný gól a dvě asistenci ve 24 odehraných kolech Premier League.
Podle informací serveru The Athletic bude manažer Carlo Ancelotti i v příštím ročníku nejčastěji sázet na rozestavení 4-4-2, a navíc by si rád přivedl vlastního středního záložníka. V tom případě na dvě místa v srdci zálohy vznikne evidentní přetlak (dále Gomes, Delph, Davies, Schneiderlin, Gbamin), a jelikož sportovní ředitel Marcel Brands preferuje operovat s kádrem, kde na každý post alternují pouze dvě jména, hrozba prodeje se nevyhne ani Sigurdssonovi.
Sigurdssonova preferovaná pozice je číslo deset, nebo-li podhrot. Tento post ale Ancelotti ve svém systému nevyužívá, a tak „Ice Man“ bude muset prokázat svou důležitost jinde v sestavě, nejspíše potom jako střední záložník.
V deseti ligových zápasech pod Ancelottim se rodák z Reykjavíku objevil v základní sestavě hned osmkrát, z čehož sedmkrát ve středu hřiště a jednou na levé záloze. Italský stratég má – aspoň tedy prozatím – stejně jako jeho předchůdci Silva, Allardyce a Koeman důvěru v Sigurdssonovy schopnosti a snaží se mu najít místo i mimo jeho preferovaný post.
Nedělní experiment v podobě nasazení na levé záloze se však ukázala jako neefektivní, zápas s Arsenalem 30letému Sigurdssonovi nevyšel. Míč ztratil hned jedenáctkrát, což bylo více než dvakrát ve srovnání s ostatními záložníky Evertonu. Za svými kolegy rovněž zaostával svou 69,6 procentní úspěšností přihrávek (Delph 96 procent, Iwobi 84,6 a Schneiderlin 80), a dokonce v počtu přihrávek v útočné třetině ho předčili defenzivněji ladění spoluhráči Sidibé, Baines a Fabian Delph.
Třebaže Sigurdssonův pas z trestného kopu vedl k brance Calverta-Lewina, kromě nelichotivých statistik jsme opět byli svědky už tradičních obrázků z letošní sezóny, kdy se místo náběhu do volného prostoru raději schovává za protihráčem, na úkor riskantnějších pasů volí raději ty jistější na kratší vzdálenost a vůbec často se prezentuje otráveným výrazem.
Stále se jedná o fotbalistu s výborným přehledem, skvělou kopací technikou a velkou vytrvalostí (od svého příchodu patří k nejvytěžovanějším hráčům Evertonu), jeho problémem se ale zdá být nízké sebevědomí, které mu brání naplno rozvinout schopnosti, natož zaujmout postavení lídra, o něhož se jeho tým může opřít v těžkých chvílích.
Zdroje blízké serveru The Athletic hovoří o Sigurdssonově odhodlání dokázat svou důležitost pro Toffees. Čas ve fotbale ale plyne rychle, a pokud legenda islandského fotbalu razantně nezlepší výkony ve zbylých třech měsících ročníku, se svým týdenním platem 100 tisíc liber se dva roky před koncem smlouvy stane nadbytečným luxusem v kádru a bude moct následovat stopy Waynea Rooneyho na druhém břehu Atlantiku v MLS.
Na položenú otázku by som bez rozmyslu odpovedal – áno. Ale bojím sa. Nie čírej nevyhnutnosti (žiadny sentiment), ale následkov a situácie, v ktorej nie že sa ocitneme, ale už v nej sme. Chceli by sme – opäť – prebudovať káder, ale utrácanie nemôže pokračovať donekonečna.
Oplatí sa, aby Sigurdsson v Evertone skončil? Z finančného hľadiska. Nie. Z herného? Za aktuálnych okolností áno. Zo všeobecného opäť nie. Sme schopní priviesť adekvátnu náhradu a neminúť pritom imanie? Bez toho aby sme oslabili káder, a mali aj potrebnú kvalitu čo do hĺbky na jednotlivých pozíciach?
Sám som zvedavý, rád sa nechám príjemne prekvapiť, ale som skeptický. Skôr si myslím, že ostane. Z praktických dôvodov. Ale možno sa nájde blázon, pravdepodobne v PL, schopný zaplatiť prémiových 25(?) miliónov libier. Nováčik, alebo struggler. Platiaci za skúsené toto:
https://twitter.com/CarIoMagnifico/status/1231712695994503169?s=19
BTW – prečo nemôže Gylfi suplovať hrot? Ako stiahnutejší útočník hrával na poste desiatky aj tak. Prečo mu teda nevyhovieť a zúročiť jeho kvality? Otázka pre Carla. Vážne, chcem (prosím 🙂 ) vaše názory…
Gylfi nemůže suplovat hrot, protože vlivem nizkého sebevědomí (asi) hraje velmi alibisticky. A to se podle mého názoru na hrotu dělat nedá. Od hrota očekávám, že neváhá, v připadě potřeby se dokáže bleskurychle rozhodnout a odpovědnost za střelu na bránu vezme na sebe. Plus se čas od času trefí. Nic z toho Gylfi bohužel nyní nesplňuje.
Osobne si myslím, že hrať alibisticky v strede poľa a v útoku je značný rozdiel. Pretože keď tak hráš v strede, ovplyvňuje to celý tím. Kdežto v útoku (nadnesene) takmer nič – podotýkam „nič“ do značnej miery. Alebo aspoň si neviem vybaviť hru alibistického útočníka. Problém by to bol podľa mňa, keby sme hrali len na jeden hrot. Okrem toho si nemyslím, že Gylfi by bol natoľko blbý/lenivý/nesebavedomý (nevhodné prečiarknuť), že by sa nesnažil dať/vytvoriť gól keď by bol bližšie k bráne ako kedykoľvek predtým. Poznáme ho, rád strieľa, aj zbytočne. Určite by nemal problém byť sebecký. Gylfi momentálne nestrieľa, lebo je ďaleko od brány. Pravda, nestrieľal ani na jeseň, kedy bol. Ale vtedy nefungovalo viac vecí. Ale prvá Silvova sezóna sa nedá ignorovať.