Everton – Tottenham Hotspur 5:4 (pp)

11/02/2021 5 Od BlueBlooded

The Toffees sú v štvrťfinále najstaršej pohárovej súťaže! A to po piatich rokoch. A akoby náhodou, naposledy, keď sme v nej čelili Spurs, sme zdvíhali nad hlavu trofej.

Poslednú v doterajšej histórií. To sa písal rok 1995 a Duncan Ferguson nebol na lavičke. Bol v centre diania s pyšným modrým nosom. Ale na ligotavé a stužkami obviazané veci si však musíme ešte počkať. Toto nebolo semifinále ako naposledy, keď sme Kohútov vyprevadili z Elland Road pri výprasku 4:1.

FA Cup Classic

Ak niekto čakal sterilnú šachovú partiu v podaní skúsených manažérov v oboch táboroch, iste rád ostal prekvapený. Neobyčajný priebeh mohol vyústiť pre ktorúkoľvek zo zúčastnených strán, ktoré sú vo svojich vitrínach držiteľmi dokopy až trinástich týchto pohárov. No bol to Everton, ktorý si siahol na dno svojich síl a otestoval tak vlastnú vôľu zlomiť obyčaj sústavného, dvadsaťšesťročného neúspechu.

Deväťgólové šialenstvo sa naposledy v FA Cupe medzi prvoligistami zrodilo ešte v roku 1961, a aj to nebola taká nerozhodná záležitosť. Vtedy si Sheffield Wednesday zgustol na Manchesteri United 7:2. Jednoducho klasika, dnes už málo vídaná, o to viac sa cení. Ostáva v pamäti a korunovaním sa zarýva ešte hlbšie.

Game For The Ages

Pre pamätníkov bude pamätné, že práve v takomto zápase chýbala na strane domácich taká hviezda ako James Rodríguez. Ten neprešiel predzápasovým testom kvôli lýtku. André Gomes prekvapivo absentoval tiež, vraj menšie zranenie. Josh King sa zúčastniť nemohol pre zväzujúce pravidlo o účasti v pohári len za jedno družstvo, čo nám na lavičku prakticky nedovolilo dať okrem víťazného Bernarda, žiadne ofenzívne striedanie. S odstupom času môžeme teda povedať, že nám to bolo súdené.

Spurs si nechali najlepšieho hráča na lavičke. Ich útočný záprah čítal štvorlístok Bergwijn, Lamela, Lucas a Son, a takmer mohol vyhrať zápas už v prvej štvrťhodine. Karamelky sa nechali duchom v šatni a nebyť Olsena, dvojgólové manko by doťahovali domáci. Našťastie v hlavách prišla konsolidácia a odpoveď na katastrofálne ubránenú štandardku, premenenú Sánchezom v tretej minúte, prišla po polhodine.

V 36. minúte nám príležitosť daroval Højbjerg a Calvert-Lewin, s prispením Sigurdssona, ju halfvolejom nezahodil. Sedemminútová kanonáda pokračovala. Tentoraz DCL našiel pätičkou Richarlisona a Brazílčan tvrdo a bez šance pálil do ľavého dolného rohu. Obrat zavŕšil rozhodca, keď pískol penaltu po faule Højbjerga na DCL. Na biely bod sa šteloval Islanďan, a chladným spôsobom nezaváhal.

Londýn to ale na Merseyside nevzdával. Krátko pred prestávkou znížil za pomoci Lamely v našej nehybnej obrane, a po prestávke pridal ďalší znova Sánchez, opäť po trestuhodne bránenom rohu. To už nebol na trávniku DCL, ktorý si zrejme natiahol hamstring. Richarlison ho však plnohodnotne na hrote zastúpil, keď v 68. minúte naplno zužitkoval uvoľnenie za obranu od Sigurdssona.

Opätovné vedenie sme sa snažili už udržať opatrnejšou hrou. Striedal Bernard, čerstvý Brazílčan v cípe zmenenej formácie 5-3-2. Striedajúci Kane však vykresal poslednú nádej hostí zo Sonovho centru na zadnej žrdi. Nasledovať muselo predĺženie a v ňom osudný Bernard, hráč, ktorý si pred týždňom už balil kufre na ceste do Arábie. Sigurdssonov lob poslal radostne trepotať sa do siete.

(fotozdroj: evertonfc.com)

Zaujímavosti

• Gylfi Sigurdsson si proti Tottenhamu pripísal tri asistencie – prvý hráč Evertonu, ktorému sa to v podarilo v jednom zápase od apríla 2012, kedy Steven Pienaar úradoval proti Fulhamu.
  • 67% zápasov Evertonu v 21. storočí, v ktorých padlo 9 a viac gólov, sa hralo vždy proti tímom pod vedením Josého Mourinha.
  • Mužstvo Josého Mourinha inkasovalo päť gólov prvýkrát od januára 2015, keď jeho Chelsea porazil práve Tottenham 5:3.

Dôležité dátumy

Žreb štvrťfinále FA Cupu sa uskutoční dnes večer po odohratí kompletného piateho kola, Určí dvojice, ktoré následne odohrajú svoje stretnutia v sobotu 20. marca. Semifinále súťaže je naplánované na sobotu 17. apríla a finále vo Wembley by sa malo uskutočniť tiež v sobotu, a to 15. mája 2021.

Up The Coffees!

Zostrihy + zápas: fullmatchesandshows.com  Muž zápasu redakcie: Gylfi Sigurdsson

Góly: 3´ Sánchez (Son), 36´ Calvert-Lewin (Sigurdsson), 38´ Richarlison (Calvert-Lewin), 43´ Sigurdsson (pen), 45+3´ Lamela, 57´ Sánchez, 68´ Richarlison (Sigurdsson), 83´ Kane (Son), 97´ Bernard (Sigurdsson)

Žlté karty: 47´ Sigurdsson, 66´ Mina, 88´ Alli, 90+2´ Richarlison, 90+3´ Digne, 90+3´ Kane, 100´ Winks

Tottenham Hotspur FC: Lloris – Doherty (98´ Sissoko), Sánchez, Alderweireld, Davies – Højbjerg, Ndombele (91´ Winks) – Bergwijn (53´ Kane), Lamela (98´ Vinícius), Lucas (77´ Alli) – Son

Everton FC: Olsen – Godfrey, Mina, Holgate, Digne (107´ Holgate) – Doucouré, Davies – Iwobi (70´ Bernard), Sigurdsson, Richarlison – Calvert-Lewin (67´ Coleman)

Rozhodca: David Coote  Bez divákov