Liverpool – Everton 0:2
21/02/2021Po více než dvaceti letech dokázal Everton urvat vítězství v derby na Anfield Road. Hlavně kvůli pozornému výkonu v defenzivě a gólům Richarlisona a Sigurdssona se Liverpool barví domodra.
Dlouho trvající nepříznivá bilance byla zlomena – Everton si z Merseyside derby odváží 3 body a dotáhl se v tabulce na svého největšího soka, který má o zápas více. Liverpool vyšel střelecky naprázdno, počtvrté v řadě na domácím stadionu, což se mu nepovedlo téměř 100 let. Říká se, že diváci jsou dvanáctým hráčem týmu, Liverpool i Everton v této sezóně ukazují, že hrát doma před prázdnými tribunami je někdy jako hrát v deseti.
Sestavy
Klopp poslal do hry stejnou jedenáctku, která se mu osvědčila v úterním zápase Ligy mistrů. Stoperskou dvojici vytvořili i kvůli početné marodce Kabak s Hendersonem, na krajích Alexander-Arnold a Andy Robertson. Ve záloze operovali Thiago, Wijnaldum a mladík Jones. Útočné trio Salah – Firmino – Mané, které v poslední sezóně demolovalo jednu obranu za druhou, bylo i dnes kompletní.
Hostující manažer Carlo Ancelotti tentokrát zvolil výbornou strategii, do brány se vrátil k nevoli mnohých fanoušků LFC Pickford, čtyřčlenou obranu tvořili Coleman, Holgate, Keane a Godfrey. Ne tak úplně čtyřčlenou, Lucas Digne nasazený opět do záložní řady se často stahoval a vypomáhal v obraně. Ve středu pole ho doplnili Gomes, Davies a Doucouré. I když byl po zranění fit Dominic Calvert-Lewin, italský stratég poslal do hry Richarlisona na hrot, James Rodriguez operoval pod ním.
Bleskový nástup
Tento tah se vyplatil už ve třetí minutě zápasu. Míč pro Jamese vybojoval po autovém vhazování Doucouré, tvořivý Kolumbijec se moc nerozmýšlel a poslal míč uličkou na ideálně nabíhajícího Richarlisona. Jeho zakončení nebylo o nic horší než náběh – tvrdě, po zemi, na vzdálenější tyč – 1:0 pro Everton!
Svěřenci německého trenéra se s něčím takovým nemohli a nechtěli smířit, v dalších minutách postupně zvyšovali obrátky a tlak na defenzivu Karamelek, nicméně bez kýženého efektu. Kritické momenty přežili hosté v rozmezí 19. a 21. minuty. Nejprve povedenou kombinaci útočného tria Liverpoolu zakončoval i kvůli teči bránícího Keana vedle Firmino. O chvíli později se míč odrazil k Hendersonovi číhajícímu za vápnem, ten se s tím nemazal a poslal volejem pozdrav ke vzdálenější tyči Pickfordovy brány. Díky skvělému zákroku se kopal jen další roh. Další střelecký pokus zpoza vápna vyslal nabíhající Alexander-Arnold, prudká střela však těsně minula břevno.
Komplikace v obraně LFC
Nejenže se Liverpoolu nepodařilo zužitkovat velký tlak, ale ve třicáté minutě se ještě prohloubily problémy s obranou úřadujícího mistra. Ze hřiště odkulhal Henderson a na jeho místo se postavil Nathaniel Phillips. V tu chvíli už obrana městského rivala ani zdaleka nepřipomínala mnohdy nepřekonatelnou překážku z poslední sezóny. Už ve 33′ toho mohl využít nabíhající Coleman, který si těsně před bránou našel centr Digneho, ovšem Alisson předvedl dobrý zákrok a podržel svůj tým. V prvním poločase se následně už neudálo nic moc zásadního, po žluté kartě jen obdrželi Gomes a Kabak.
Druhý poločas beze změn
Úvod druhé půle nepřinesl žádné střídání ani změnu obrazu hry. Na hráčích Liverpoolu i na celé hře samotné bylo vidět jak moc prahnou po vyrovnání. Kromě několika dobrých náznaků šance a místy až neuvěřitelně vysokého držení míče se ale na straně červených nic nepohlo kupředu.
Ancelotti na tento tlak reagoval střídáním vskutku geniálním, když poslal do hry nejlepšího střelce Calverta-Lewina a stáhnul Rodrigueze. Ve stejnou chvíli se na hřiště dostal i domácí Shaquiri, kterému uvolnil místo Jones. Hra na dva útočníky po chvíli přinesla potřebnou první střelu na bránu ve druhém poločase.
Honba za vyrovnáním
Pohotovým zákrokem se musel prezentovat Pickford v 69.minutě utkání. Salah si narazil míč se Shaquirim a dostal se velmi blízko k bráně, bohužel pro něj až moc blízko. Hostující brankář vyrazil a stáhl míč před druhým jmenovaným. Domácí i přes velkou herní převahu nebyli schopni dosáhnout vyrovnávajícího gólu, proto přišlo rozuzlení z kopaček The Toffees. Perfektní protiútok z vlastního vápna rozehrál Tom Davies. Richarlison potáhl míč po straně hřiště a adresoval přihrávku Calvertovi-Lewinovi, který sice neskóroval, ale ve vápně se střetl s padajícím Alexandrem-Arnoldem a vybojoval penaltu. Tu v 83. minutě zkušeně proměnil Sigurdsson, který nahradil zbytečně faulujícího Gomeze – 2:0 pro hosty.
Závěr zápasu
Nastavení druhé půle přineslo jednu zajímavou šanci na každé straně. Tou dobou už byli na hřišti i Iwobi a Origi, kterému se v Merseyside derby daří. Nejprve se domácím málem podařilo snížit perfektní střelou, kterou vyslal Wijnaldum z hranice vápna. Pickford ale korunoval dnešní podařený výkon a vytěsnil jeho ránu směřující pod břevno. Těsně před závěrečným hvizdem zkoušel ze stejného prostoru vystřelit na druhé straně Sigurdsson, ale minul.
Zápas tak skončil pro Everton ziskem tří bodů a vítězstvím v derby po dlouhé době. Vybírat hráče utkání si dnes netroufnu, spíš než individuální výkony rozhodla utkání taktická připravenost, střídání, týmový výkon a perfektní práce v obraně (samozřejmě mám na mysli obranu Evertonu…)
Up the Toffees !!!
(foto zdroj: Football365)
Branky: 3′ Richarlison, 83′ Sigurdsson(p)
ŽK: 46′ Kabak, 67′ Mané – 41′ Gomes
Liverpool FC: Alisson, Trent Alexander-Arnold, Ozan Muhammed Kabak, Andrew Robertson, Georginio Wijnaldum, Jordan Henderson (30. Nathaniel Phillips), Thiago Alcântara (87. Divock Origi), Curtis Jones (63. Xherdan Shaqiri), Roberto Firmino, Mohamed Salah, Sadio Mané
Everton: Jordan Pickford, Séamus Coleman, Lucas Digne, Ben Godfrey, Michael Keane, Mason Holgate, James Rodríguez (62. Dominic Calvert-Lewin), Abdoulaye Doucouré, André Gomes (59. Gylfi Sigurdsson), Tom Davies, Richarlison (86. Alex Iwobi)
Rozhodčí: Chris Kavanagh
MOTM: #5 ? toť môj názor?
On či Pickford.
Každý má svoje okuliare??
MOTM? Za mě Tom Pirlo Davies. Jsem rád, že jsem se dočkal vyloupení Anfieldu. Jakožto známý gloryhunter jsem začal fandit Evertonu od derby ze 17.10.2010 (Cahill a Arteta 2-0) a netušil, že koukám na něco asi tak častého, jako je bílá velryba. Mrzí mě, že tribuny Anfieldu zely prázdnotou, ale to se nedá nic dělat.
Perlička navíc: Od 2. světové války kopal Everton v derby na Anfieldu pouze dvě penalty (obě proměnil). Těší mě, že jednou budu moci vyprávět, že jsem viděl aspoň jednu z nich.
Koukám, že už máme 40 b. Podle ústní tradice, bychom tedy už v tomto ročníku neměli sestoupit.
Ještě by nemělo zapadnout, že Kavanagh nařídil penaltu správně, ale měl vyloučit Alexandera-Arnolda – svým skluzem zamezil jasné gólové příležitosti (Calvert-Lewin by dorážel do prázdné), takže měla být.
Ten faul byl tím, že se Arnold zvedal ze země, ne tím skluzem. Nebyl to úmyslný faul, byť se jednalo o zmaření jasné gólové situace, tak podle mě červená by byla extra přísná, když nešlo o úmysl.
No je mi sakra špatně, kluci v červených trikách mě opili solidně.
Carlo fantastico. Už jsem myslel, že se výhry na Anfieldu nikdy nedočkám.
Je skvělé vidět radující se Angličany, které si Everton vypiplal (DCL, Davies, Holgate), a samozřejmě také Dunca, co pro ně výhra znamená.
Snad to hoši pořádně oslavili a od pondělí už se budou soustředit na další zápas. COYB!
Nádherný zážitok. Na zážitky je táto sezóna celkom bohatá.
Ospravedlňujem sa Holgatovi, tento zápas mu vyšiel vynikajúco.
Pickford nielen dobre zachytal, ale šíril pohodu a sebavedomie.
Davies je famózny. Je naštartovaný raz byť klubovou legendou. Som zvedavý, či sa udrží v základe po príchode Allana
Dôležité je, že je späť DCL. A zdá sa, že je späť aj jeho forma.
Jedným zo zlomových okamžikov bolo striedanie. Od začiatku druhého polčasu sme dosť horeli a myslím, že by sme to neudržali. Po príchode Siggyho a DCL sa zmenil obraz hry.
Najlepší na scéne bol tentoraz Carlo.
Davies by měl hrát základ spolu s Doucourém a Allanem. V Evertonu zatím nastupoval Brazilec jako defenzivní záložník, ale on umí hrát výše ve středu pole, kde uplatní svůj široký rádius.
To rozhodně umí, v Neapoli hrál dotěrného napadače rozehrávky obránců/záložníků. Nevím jak správně to napsat. Napadající ofenzivní záložník? Každopádně takto uměl 3-4* za zápas získat balon v nebezpečném prostoru a okamžitě jej rozehrát. Myslím že by to mohlo fungovat i u nás, předpoklady pro to tam vidím. Po zisku míče na rozběhnutého Richarlisona, nebo na vševidoucího Jamesa, který to kvalitně rozdá dál a zakončující Calvert-Lewin.
Jinak jsem myslel, že právě to bude u nás hrát, ale dostávali přednost vpředu Gomes a Sigi.
V Neapoli hrál Allan velmi často na tzv. pozici mezalla (anglicky box-to-box midfielder, česky záložník „od vápna k vápnu“). Je to záložník, který pokrývá velkou část hřiště mezi defenzivním štítem a tvůrcem hry.
Jasně, Allan není tolik produktivní jako Sigurdsson, ale z jeho presinku a pohybu by mohla profitovat ofenzivní trojka i Digne. Také snad po Doucourém převezme rozehrávku. Doucouré ji má spíše průměrnou, ale má dobré výpady do vápna, ke kterým se při absenci Allana tolik nedostával, protože musel hrát hlouběji.
V Evertonu Allan zatím hrál defenzivního záložníka, protože jsme na začátku sezóny jiného neměli 🙂 Gbamin zraněný a Davies trochu putoval sestavou, až poslední týdny ho Ancelotti začal pravidelně stavět na pozici defenzivního záložníka, která mu, vypadá to, sedí náramně.
Hrál box-to-box, ale ne celou dobu, viděl jsem několik utkání, kde se nevracel tolik do hloubky a zůstával mimo obranu, o to více ale napadal tu rozehrávku. Tam se mi líbil nejvíce, tenhle post mu hodně seděl. Pochopitelně je blbé, že už takhle se někdo musí stahovat za Jamesa někdy a Allan by pak vzadu logicky chyběl, nebo by byl mimo po půl hodině.
Takže to asi nepůjde, ale líbilo by se mi to. Box-to box je asi aktuálně ta volba, kterou pro něj Carlo zvolí až bude fit, zároveň se tam nabízí to prohození pozic s Doucouré během zápasu. Oba jsou na to podle mě dostatečně vyzrálí hráči, aby si to uměli v hlavě přenastavit, když si křiknou na sebe.
Souhlas až na Jamese. Nedělejme z něho flákače, který nebrání.
To neříkám a ani jsem to nenapsal, napsal jsem „někdy“ 🙂 , ale vrací se méně a ne sprintem. Ale to za něj zvládá Doucouré, tak za mě v pohodě.
Zároveň by sme si ani nemali zakrývať oči pred faktami. James bráni platonicky. Áno, v tíme nie je preto, aby vyhral najviac osobných súbojov. Povedal to aj Carlo. Ak Jamesa zaúkolujeme brániť, stratíme to, čo nám prináša v útoku. Ale rozhodne je jeho prínos pri defenzíve najmenší. Bodka. A zvykne sa to počas zápasov prejaviť na postoch, ktoré viac bránenia vyžadujú, viď pravé krídlo, ako spomenul Krony. Jediným riešením je preto vysúvať ho na ihrisku čo najvyššie a ak možno do stredových postov, ako to začal robiť Ancelotti napr. pri 4-4-1-1 alebo aj teraz v derby, keď hral v podstate stiahnutého útočníka v 5-3-2.
Psal jsem o flákači, a to rozhodně není. Že brání minimálně, respektive Ancelotti to od něho tolik nevyžaduje, je pochopitelné vzhledem k jeho útočným kvalitám. I proto nikdy nenastoupil vlevo před ofenzivním Dignem. Vpravo a jako druhý útočník to tolik nevadí.
Už teď hrajeme nejčastěji se čtyřmi stopery v obraně, máme tři nekreativní středopolaře, takže dejme Jamesovi, DCL i Richymu trochu volnosti. Stokrát radši uvidím na hřišti Jamese než Iwobiho, který sice jezdí nahoru dolů, ale v produktivitě je horší než Mina.
https://www.youtube.com/watch?v=rfNjyF354jk
Jsem si v sobotu ani nevšiml, že se Rodríguez před přihrávkou koukal úplně jinam.
Klame telom, jak ženy keď si dajú Push-Up podprsenku ?