Arsenal – Everton 5:1

23/05/2022 10 Od Petr

Kanonýři usilující o kvalifikaci do Ligy mistrů nedali Karamelkám šanci a smetli je pěti góly. Everton oproti tomu nastoupil s řadou obvyklých náhradníků a jasně ukázal, že cíl pro letošní ročník už byl splněn.

Toffees si záchranu zajistili po famózním obratu v domácím zápasu s Crystal Palace, výjezd na Emirates Stadium byl už pouze formalitou. Podle toho k zápasu přistoupil Frank Lampard při skládání sestavy, do níž se od začátku vešli např. Begovič, Kenny, Branthwaite nebo Delle Alli. Po doléčeném zranění se do základu podíval také Tom Davies.

Domácí měli ještě teoretickou naději na kvalifikaci do milionářské Ligy mistrů, nicméně museli doufat v zaváhání rivala Tottenhamu, které nakonec nepřišlo (Tottenham venku převálcoval pěti góly sestupující Norwich). To ovšem svěřenci Mikela Artety pochopitelně netušili a spoléhali se na vlastní šance. A že jich bylo…

Šance prvního poločasu a herní dominance Arsenalu

…šancí bylo v prvním poločase požehnaně, bohužel skoro výlučně na straně domácích. V desáté minutě první gólovku zlikvidoval Begovič, po 20 minutách hry se první střelou Evertonu prezentoval Gray. Míč ovšem daleko častěji drželi domácí, k ničemu Toffees nepouštěli a první gól tak padl do sítě hostů. Do projektilu jednoho z Kanonýrů vložil ruku Iwobi  a i když si toho rozhodčí (možná záměrně) původně nevšiml a nechal hru pokračovat, systém VAR už slitování neměl. Penaltu proměnil ve 27. minutě Martinelli.

Do šatny s nadějným výsledkem

Už o čtyři minuty později byl rozdíl dvougólový. Po rohovém kopu prodloužil Xhaka centr směřující na přední tyč a katastrofálně bráněný (tedy spíše nebráněný) Nketiah pohodlně hlavou zvýšil vedení. Následovala asi desetiminutová pasáž hry, kdy mohl Arsenal klidně ještě navýšit náskok, chvílemi byli hráči Toffees na hřišti statičtí jak tréninkové kužely. Na to už se nemohl dívat Frank Lampard a musel pozměnit taktiku. Už v šestatřicáté minutě odešel Doucouré a přepustil místo na trávníku De Beekovi. Po několika málo šancích, které proběhly na obou stranách, se tento tah ukázal být velmi šťastným. Dominic Calvert-Lewin odvedl skvělou práci uprostřed hřiště, poté z křídla odeslal finální přihrávku, kterou nizozemský mladík pohodlně uklidil do prázdné brány.

Druhý poločas – zpátky na zem

Nadějný poločasový výsledek jistě potěšil mnoho příznivců Evertonu, vždyť rozdíl jednoho gólu byl vzhledem k průběhu utkání celkem milosrdný. Naděje hostů však vzaly za své v průběhu prvních patnácti minut druhé půle kdy se postupně prosadili Cédric Soares a Gabriel Magalhães. To definitivně zlomilo odpor Toffees a zbytek utkání už více připomínal čekání na závěrečný hvizd a konec sezóny než honbu za vyrovnáním. Poslední hřebíček do rakve zajistil Martin Ødegaard, který stanovil finální skóre 5:1.

Pro mnoho fanoušků tak jako důvod k oslavám postačí 16. místo a to, že náš rival nezískal titul. Aneb jak málo někdy stačí ke štěstí…. NIL SATIS NISI OPTIMUM

(fotozdroj: premierleague.com)

Branky: 27. Gabriel Martinelli (pen.) 31. Edward Nketiah 56. Cédric Soares 59. Gabriel Magalhães 82. Martin Ødegaard  – 45+3. Donny van de Beek

ŽK: 69. Tom Davies

Arsenal FC: Aaron Ramsdale, Cédric Soares, Robert Holding, Gabriel Magalhães, Nuno Tavares, Granit Xhaka (63. Albert-Mboyo Lokonga), Mohamed Elneny, Martin Ødegaard, Bukayo Saka (77. Nicolas Pépé), Edward Nketiah (67. Alexandre Lacazette), Gabriel Martinelli
Everton FC: Asmir Begović, Michael Keane, Jonjoe Kenny, Mason Holgate, Jarrad Branthwaite, Abdoulaye Doucouré (37. Donny van de Beek), Dele Alli (67. Anthony Gordon), Demarai Gray, Tom Davies (78. Isaac Price), Alex Iwobi, Dominic Calvert-Lewin

Rozhodčí: Andre Marriner  Diváci: 60 201