Gray oblékne jamajský dres…

19/06/2023 1 Od Riči

… nepustí se ale střemhlav dolů ledovým koridorem, zůstane raději na fotbalových trávnicích.

26letý křídelník, který hrával za mládežnické reprezentace Anglie a v roce 2018 se také dočkal pozvánky do seniorského národního týmu (byť do zápasu nikdy nenastoupil), byl nominován do jamajského výběru na nadcházející Gold Cup, tedy mistrovství ve Severní, Střední Ameriky a Karibiku.

Jamajský reprezentační trenér Heimir Hallgrímsson, který nepřekvapivě pochází z Islandu, jednal s Grayem o možnosti pozvánky od svého nástupu do funkce v září. Tamější fotbalový svaz se totiž rozhodl oslovovat evropské hráče s jamajskými kořeny. Gray tak v útoku doplní Leona Baileyho z Aston Villy a Michaila Antonia z West Hamu.

Gray může reprezentovat Jamajku díky svým prarodičům z matčiny strany, kteří pocházejí z Clarendonu na jihu země. V tomto městě má evertonská jedenáctka stále širokou větvi příbuzenstva.

Na margo své nominace Gray prozradil:

„I když jsem hrdý na to, čeho jsem ve své dosavadní fotbalové kariéře dosáhl, je toho stále ještě tolik, co bych chtěl dokázat. Nastal čas na novou výzvu a v mých očích není nic vzrušujícího než obléknout barvy, které reprezentují mé rodinné kořeny.

Vždy jsem byl hrdý na svůj jamajský původ a nominace do reprezentace je mým splněným sen.

S novými ambicemi a vzrušujícími plány, které si národní tým stanovil, mi připadá jako ideální čas rozhodnout se pro tento krok a již se nemůžu dočkat, až se předvedu, proč si zasloužím reprezentovat Jamajku.“

Gold Cup začíná 25. června a Jamajka se v základní skupině utká s domácími Spojenými státy americkými, Trinidadem a Tobagem a vítězem kvalifikačního duelu mezi týmy Francouzské Guyany a Svatého Kryštofa a Nevisu. Postup do čtvrtfinále si zajistí první a druhý tým ze skupiny. Finále turnaje se odehraje 16. července v Los Angeles.

Zajímavostí je, že Jamajčané měli v minulosti zájem i o zlanaření Masona Holgatea, ale zatím se jim to nepodařilo, ačkoliv nejsou známy bližší důvody.

(foto zdroj: Eurosport)