Tottenham W – Everton W 2:1
11/12/2024Vítězství v derby nás namlsalo a začali jsme se poohlížet po možnosti, kde sehnat další tři body. A Tottenham se zdál být i pro nás hratelný.
Tottenham o jeden bod a dvě místa v tabulce před námi a navíc s nějděravější obranou v lize se zdál být vhodným kandidátem k našemu dalšímu bodovému zisku. Navíc s ním máme dlouhodobě velmi pozitivní bilanci: před zápasem to bylo pět vítežství, pět remíz a jen jedna porážka. Příznivým znamením bylo i uzdravení se Elise Stenevik a navzdory chmurným předpovědím byla k dispozici i Veatriki Sarri zotavivší se z nemoci a Hether Payne po svalovém zranění z plnění reprezentačních povinností. Na tréninkovém hřiši se poprvé od léta objevila i Karen Holmgaard, nicméně k plnému zápasovému nasazení jí ještě zbývá urazit kus cesty.
Začátek dobrý, ale pak už zase ne
Na hřišti Leytonu Orient, kde mají svou domácí kukaň ženy Spurs jsme začli ostře. Prvních pět minut patřilo našim barvám a dělovka Lawley spoza vápna vyprovokovala Heeps v brance domácích k jejímu prvnímu serióznímu zásahu ve WSL. Tento náš tlak byla ale krátkodechý. Zakrátko nás bělostné začaly přehrávat hravně ve středu hřiště a díky snažení Neville a Naz začal do našeho vápna létat jeden kros za druhým. England se několikrát pokoušela hlavičkovat, naštěstí její snahy končily vesměs mimo nebo v náruči Brosnan. Naše obrana se štěstím odolávala. Na levé straně obrany odváděla dobrou práci Sara Holmgaard, která neváhala využít své fyzické převahy nad drobnou Raso a vesměs se jí dařilo hbité Australance její náběhy na křídle silně znepříjemnit.
Prohráváme a vyrovnáváme
v pětadvacáté minutě bylo zle. Brosnan sice odvrátila střelu Thomas, ale dorážka England už tentokrát prošla až do naší sítě – 1:0. A nemuselo zůstat jen u tohoto gólu, protože tlak Spurs neustával. Přestávali jsme stíhat tempo domácích a jen malý důraz, který Raso vložila do svých střel a pohotová Brosnan drželi skóre na rozdílu jednoho gólu. Sørensen zareagoval střídáním, kdy namísto Lawley a Olesen dorazily Sarri a Stenevik a naší hře to trochu pomohlo. Zakrátko Snoeijs výborně odstavila od míče Naz a poslala dopředu Saru Holmgaard, která krásnou dalekonosnou střelou vyrovnala – 1:1.
Za triko tahati = nepříjemnost
Pokud jsme se těšili na druhou půli, že srovnáme, tak ne. Naopak hned v úvodní minutě po rozehrání rohu darovala rozhodčí domácím penaltu. O důvodech trestného kopu mohli fanoušci i komentátor přemýšlet nad opakovanými zpomalenými záběry a veskrze marně. Neúprosný zákon Jing a Jang takto srovnal naší penaltu v derby, i když tahle byla z kategore „Super soft“. Důvodem nejspíš bylo zatahání za triko, kterým se při bránění rohu provinila Heather Payne. Míč si na puntík postavila England a z přehledem zvýšila na 2:1.
Hra se vyrovnává, ale nikam to nevede
Pokud Liliwhites v první půli dominovaly, tak lze říci, že po poločase se hra celkem srovnala. Ale k ničemu kloudnému to nevedlo ani na jedné straně. Raso se přesunula doleva, kde celkem úspěšně terorizovala Vanhaervermaed. Naštěstí její střely byl slabé a finální přihrávky nepřesné. My jsme promarnili několik nadějných rohů a dva přímáky. Ani příchod Bisell a Toni Payne náš útok nezlepšil. Skutečné šance přišly až v prodlouženém čase. Za nás mohla vyrovnat Sarri, ale její střelu Heeps lapila. Na druhé straně vzápětí překazila Brosnan hrozící premierový gól Gunning-Williams. Na naší těsné porážce se tak už nic nezměnilo.
Shrnutí
Desáté místo, šest bodů, bod rezerva od sestupového pásma a o skóre za Villans. To je v krátkosti výsledek dosavadního průběhu sezóny. Obraz hry sestávající se ze dvou rozdílných poločasů se také moc nemění a naše mizivá gólová produktivita je začíná stávat pověstnou. Letos bylo zatím po devíti kolech v celé WSL vstřeleno celkem 157 branek, průměr je 2, 09 branky na zápas. My jsme k tomuto číslu přispěli 4 góly, čímž jsme dosáhli průměru 0,44 gólu na zápas. Zatím nejlepší střelkyně WSL Khadija Shaw dokázala za stejnou dobu skórovat 9x. A tuto neděli jí můžeme pozorovat v akci na našem domácím stadionu, protože k nám přijedou Citizens. Nějaké otázky? COYB!
Fotografie: Heather Payne a Jesssica Naz (zdroj: GettyImages via roayalbluemersey.sbnation.com)
Góly: England (25´, 48´ – penalta), – S. Holmgaard (40´) ŽK: Naz – S. Holmgaard
Spurs (4-4-2): Heeps; Neville, Bartrip, Hunt, Nildén; Naz (Gunning-Williams 94′), Summanen (Ahtinen 94′), Spence, Raso (Vinberg 82′); England, Thomas (Maite Oroz 61′)
Toffees (4-2-3-1): Brosnan; Hope, Vanhaevermaet, Finnigan, S. Holmgaard (T. Payne 81´); Wheeler, Hayashi; Olesen (Sarri 37´), Lawley (Stenevik 37´), H. Payne (Bissell 81´); Snoeijs (Hobson 87´)
Rozhodčí: Amy Fearns Diváci: 918 (Brisbane Road)
Hayley Raso späť v Premier League? Tomu vravím fluktuácia… Everton, City, Madrid, Spurs v priebehu štyroch rokov. Nemohla sa vrátiť k nám? Tá modrá stužka jej svedčila najviac. 🙂
Svědčila, ale Everton zjevně nesvědčil jejím ambicím. S čímž se budeme, obávám se, u dobrých hráček setkávat často. Myslím, že od své kariéry v Realu čekala víc a Spurs mi přišly jako nouzové řešení.