Liverpool W – Everton W 1:4
07/09/2025Úvod sezóny a hned Merseyside derby na Anfieldu! Nakonec skončilo naším triumfem, ale zpočátku tomu vůbec nic nenasvědčovalo.
Reds v létě přišly o Olivii Smith, která odešla do Arsenalu za rekordní1 000 000 liber. Přivést adekvátní náhradu se jim nepodařilo. Dále postrádají dlouhodobě zraněnou Zaru Shaw a nová příchozí Shimizu není zatím v patřičné fyzické formě. My jsme naproti tomu o žádnou klíčovou hráčku nepřišli (snad kromě Sary Holmgaard) a naopak jsme přes léto kádr pilně vylaďovali. K úvodnímu zápasu sezóny jsme museli nastoupit bez zraněné Kitagawy (hamstring) a Stenevik (noha). Většina našich nových akvizic (celkem šest) se ovšem na hřišti objevila a očekávání Evertonians byla tedy na maximu.
První poločas
pro nás však začal a po většinu času i probíhal velmi špatně. Liverpool se vytasil s vysokým pressingem, na který jsme nebyli schopni nalézt recept. Prakticky nulový volný prostor mezi řadami domácích pro nás představoval nepřekonatelnou překážku. Naše záloha nedokázala přihrát míč dopředu a rozehrávky odzadu soupeřky pohotově napadaly. Rovněž naše obrana nestála za nic. Nebohá Pacheco na levé straně klouzala a nestíhala bránit Holland ani rychlostně, ani silově. Jen se štěstím a díky pohotovosti Brosnan nebyly pokusy hbité Walesanky zakončené brankou. Na pravé straně se Robinson nevedlo o mnoho lépe. Ladd na pozici defenzivní záložnice hrála také vysloveně slabě. Bylo jen otázkou času, kdy se domácí trefí.
Došlo k tomu ve 12. minutě, kdy si Kapocs snadno poradilo s nejistou Fernández a angličanem s odrazem od břevna otevřela skóre – 1:0. A vzápětí měly domácí další dvě šance, které ovšem spálily. Průběh poločasu pro nás vypadal zle. Ale ve 24. minutě Ladd poslala dlouhou přihrávkou od vápna dopředu Vignolu. Ta proběhla polovinou soupeřek, povodila si ve vápně obránkyně a střelou ke vzdálenější tyči srovnala – 1:1. Jestli je něco jako „gól proti průběhu hry“ tak to byl on. Hra se po brance sice nevyrovnala, ale už jsme nevypadali tak zoufale. V prodloužení první půle našla Pacheco dlouhým pasem do vápna Snoeijs. Ač obklopena třemi domácími, naše dnešní kapitánka nezaváhala a hlavou zvýšila na 1:2.
Druhý poločas
začal střídáním, kdy namísto Ladd, Hayashi a Robinson nastoupily Mace, Wheeler a Holmgaard. Naší hře to nesmírně pomohlo. Nejen, že naše obrana přestala být volně průchozí, ale konečně se nám začalo dařit i směrem dopředu. Mace dokázala zklidnit hru zálohy a Wheeler s van Gool krásně posílaly nebezpečné pasy do útoku. Ukázalo, se, že co Maz Pacheco chybělo v první půli v obraně, to dohnala ve druhém poločase krásnými dlouhými míči s centimetrovou přesností. Jednu takovouto přihrávku zužitkovala v 54. minutě Vignola a hlavou zvýšila na 1:3. A aby toho nebylo málo, tak o dvě minuty později ta samá hráčka utilizovala pas Holmgaard. S pomocí teče prostřelila tři obránkyně i domácí branářku čímž dokonala svůj hatrick a zkázu domácích 1:4! Vedení ani herní převahu jsme si už vzít nenechali a zápas jsme s přehledem dovedli do fantastického konce.
Shrnutí
První poločas naplnil chmurná očekávání zkušených evertonských fanoušků, kdy po stoupající části křivky funkce sin everton v přestupovém období nyní nutně očekávali přechod do sestupné části. Naštěstí výborné střídání nám zápas zachránilo. Doufejme, že Ornelle forma vydrží co nejdéle. Ukázalo se, že angažmá Mace nebylo předraženou zbytečností. Velmi dobře se ukázala van Gool a spolupráce Ishikawa – Fernández v druhé půli byla také spolehlivá. Myslím, že to bylo zahajovací derby jak má být (i vzdor zbabranému úvodu zápasu). Dokážeme v nastolené úrovni pokračovat? Uvidíme v neděli 14.9., kdy na Goodisonu hostíme Spurs.
Ornella Vignola se stala prvním hráčem Evertonu, který zaznamenal hatrick proti LFC od doby Dixie Deana (1931) – COYBG!
Fotografie: Ornella Vignola (zdroj: www.theguardian.com)
Góly: Kapocs (12´) – Vignola (24´, 54´, 56´), Snoeijs (45+4´) ŽK: van Gool
Liverpool (4-1-2-1-2): Kirby; Fisk, Bonner, Evans, Woodham (Shimizu 88′); Nagano (MacLean 64′); Holland, Kapocs (Olsson 64′); Kerr; Enderby, Höbinger (Haug 81′),
Everton (4-2-3-1): Brosnan; Robinson (Holmgaard 46′), Ishikawa, Fernandez, Pacheco; Ladd (Mace 46′), Van Gool; Hayashi (Wheeler 46′), Snoeijs (Payne 80′), Momiki; Vignola (Gago 70′)
Rozhodčí: Melissa Burgin




Vignola, nebo Robben?
Podle účesu Ornella.
Holky děkujeme! Článek na BBC: Everton trashed Liverpool at Anfield… Já myslel, že se toho nedožiju.
Ale upřímně, hoodoo tady snad funguje zrcadlově obráceně. Mám na mysli tu pomyslnou deku, která leží na chlapech, když jedou k sousedům. (Ancelotti se nikdy nestal, je to jen naše pohádka, co vyplňuje bílé místo v dějinách.)
Nepamätám sa, že by som niečo také niekedy videl.
V 20. minúte, keby sa ma rozhodkyňa spýtala, či môže ukončiť zápas za stavu len 1:0 pre LFC, bral by som. Bolo to strašné trápenie. Ani keď sme dali na 1:2, neveril som, že to môžeme vyhrať. Nie s takou hrou. Lenže prestávka.
Brian urobil skvelé striedanie. Hlavne Ruby Mace, to je hviezda. Má to v hlave, má to v nohách. Úplne upratané. Myšlienka aj realizácia. Radosť sledovať. Pridali sa aj Holmgard a Wheeler. Striedania pomohli, to chápem. Ale aké kúzlo spôsobilo, že sa cez prestávku Pacheco naučila prihrávať, Fernandez brániť a Van Gool behať? Kebyže to vidím v holyvúdskom filme, tak poviem, že trápne. A čo spôsobilo, že Holland zabudla hrať fotbal? Veď nás terorizovala ako inkvizícia, robila si čo chcela. A po pauze som ju na ihrisku nevedel nájsť. Bola tam?
Vyzerá to, že s dievčatami to bude túto sezónu zábava.
Výpadek Holland mi taky vrtal hlavou. Nakonec jsme to přisoudil tomu, že druhý poločas běhala na straně hřiště vzdálenějším od kamery. A nebo ji obrozená Pacheco vymazala (což se mi ale nezdá).