První krůčky

27/03/2010 0 Od Meňa

Dnešním dnem začíná mnohadílný seriál, ve kterém si dopodrobna představíme bohatou historii našeho klubu. Úvodní díl tak pochopitelně bude patřit samým prvopočátkům Evertonu.

Stejně jako většina ostatních anglických fotbalových klubů, i Everton byl založen během 19. století. Mnoho klubů má společné také to, že u jejich zrodu stála církev. Nejinak tomu je i u Evertonu. Píše se rok 1878, v Gruzii přichází na svět jeden z největších masových vrahů historie, J.V. Stalin, ve Spojených Státech zabíjí žlutá zimnice tisíce lidí a představitelé metodistického kostela St. Domingo pokládají základy původního klubu. Kostel se nacházel v Breckfield Road North a stál teprve šest let, když se farář Benjamin Swift Chambers rozhodl, že chlapci z místního kriketového týmu, se potřebují zabavit aktivitou, kterou mohou provozovat i v chladných zimních dnech. To, že na faře se rozhodli pro fotbal, není překvapující, neboť kopaná se stávala po celém ostrovním království stále populárnější. Chambers, za pomoci kostelního varhaníka George Mahona tedy spojili síly, a klub s názvem St. Domingo byl na světě.

Svoje zápasy tým nejdříve hrával na malém hřišti, situovaném v jihovýchodním rohu Stanley Parku. Fotbal byl v Merseyside na pořadu dne teprve pár týdnů, a tomu odpovídaly i podmínky. Branky si hráči museli přinést z nedalekého domku a čas zabralo i jejich upevnění na hrací plochu. Hlavu si v té době nikdo příliš nedělal ani z pravidel, a tak se hrálo libovolným způsobem. Časem se však klub stal více organizovaným a to umožnilo pořádat první zápasy proti lokálním soupeřům. Všechna utkání se hrála na čistě amatérské bázi a výše vstupného se zvyšovala souměrně se stále roustoucím počtem diváků. Příležitostně si na zápasy našly cestu i stovky diváků, tedy na tehdejší dobu slušný počet.

Rok 1879 byl ve znamení významných změn, co se týče týmových i zlepšujících se hráčských schopností. Většina nově příchozích fotbalistů neměla s kostelem již nic společného, což předznamenávalo potřebnou změnu názvu klubu. Na setkání v listopadu 1879, které se konalo v Queen Head Hotel ve Village Street, se rozhodlo, že klub dostane jméno podle čtvrti, kde byl založen – Everton.

I pod novým názvem klub hrával nadále na stejném hřišti ve Stanley Parku. První oficiální zápas pod novým názvem se uskutečnil 20. prosince 1879. Soupeřem byl další místní „kostelní“ tým St. Peters a Everton, oblékající bílomodrou kombinaci triumfoval 6:0. Tým byl ve složení: W. Jones (brankář), T. Evans a J. Douglas (střední obránci), C. Hiles (kapitán). S. Chalk a R.W. Morris (krajní obránci) a pětice A. White, F. Brettle, A. Wade, Smith a W. Williams jako útočníci.

Organizování dalších zápasů měl na starost klubový tajemník, J.W. Clarke. Everton hrával většinou proti ostatním liverpoolským týmům, a jeho stálá dominance znamenala, že nejlepší hráči právě z celého města často mířili k Toffees.

Ačkoliv si klub původní jméno dlouho neuchoval, propojení se St. Domingo zůstalo i dlouho poté. V roce 1928 se dokonce v kostele pořádala slavnost k 50. výročí od založení klubu.