Kenwright: Nikdy bych Moyese nepustil

29/04/2010 0 Od Meňa

V médiích se v posledních dnech znovu skloňoval potenciální nástup Davida Moyese ke kormidlu Manchesteru United. Chairman ovšem veškeré spekulace rázně odmítá.

Šeptanda nakonec neměla dlouhého trvání. Veškerá spojení sedmačtyřicetiletého Skota s obsazením prestižní manažerské funkce na Old Trafford popřel jak Everton, tak samotný Ferguson. Nešlo však ani zdaleka o první případ, kdy se na veřejnosti v souvislosti s Moyesem objevovalo sousloví Manchester United. Kenwright nicméně znovu trvá na tom, že mezi oběma kluby nikdy k žádné dohodě nedošlo, ani se k tomu neschyluje.

„Je naprosto nesmyslné si ze všech těch spekulací o možném odchodu Alexe Fergusona odvozovat to, že bychom Davida nechali odejít do Manchesteru United s naším požehnáním,“ zažehnává obavy Kenwright. „Pokud by takový den někdy měl přijít, Evertonians ví, že bychom zuby nehty bojovali o to, abychom našeho manažera udrželi, tam kde patří.“

I přesto mohou i náznaky sloužit jako varovný signál. Sir Alex Ferguson se již delší dobu netají svým obdivem k manažerským dovednostem svého o generaci mladšího krajana a s budoucím nevyhnutelným Fergusonovým opuštěním trenérské židle, je klidně možné, že legenda Red Devils nakonec prstem ukáže právě na Moyese. Podobné prognózy jsou naštěstí jen hypotetické, ani Moyes navíc nemá nevyhnutelnou potřebu svůj klub opouštět.

„Kdokoliv, kdo si přečte prohlášení Davida Moyese a Alexe Fergusona ví, že oba podobné zprávy považují za typické letní spekulační šílenství,“ pokračuje Kenwright. „David Gill (generální ředitel Manchesteru United) a já sdílíme podobné přátelství k Davidovi i Alexi Fergusonovi a všichni jsme se tomu vysmáli.“

Kenwright, jenž je majoritním akcionářem Evertonu již desátým rokem, z Moyese udělal nejštědřeji placeného muže v klubu před osmnácti měsíci, kdy manažer podepsal nové pětileté prodloužení smlouvy. Tehdy si však neoddechl jen Kenwright. Působení pod přísným Moyesovým dohledem prospívá i rozvoji mužstva, tvrdí to alespoň Phil Jagielka. Spolupráci si nemůže vynachválit.

„Od té doby, co mě David přivedl, jsem se jako fotbalista hodně zlepšil. Podívejte, jak dobře jsem zvládl přesun do týmu z první šestice Premier League. To dokázal s limitovaným rozpočtem a nejsem to jenom já, kdo jde pod jeho vedením nahoru,“ pochvaluje si stoper vztah s Moyesem.

„Nekoupil moc hotových hráčů. Přivedl ty, kteří jsou na dobré cestě a fotbalově je dostal na další úroveň. Za to mu budu vždy moc vděčný. Myslím, že tak to pracuje obousměrně, vidí ve mě něco, co se mu líbí. Odvádí skvělou práci a dobře to ví. Odchod k Man United je odlišná věc. Šeková knížka může být bohatší, ale všechno ostatní klidně může být daleko složitější.“