Everton – Wolverhampton 1:1

21/08/2010 0 Od Meňa

Repete loňské sezony? Ani doma nedokázal Everton i přes zlepšený výkon vyhrát a díky zbytečné chybě se připravil o důležité tři body. Špatný start nás, zdá se, opět nemine…

Tak jak bylo před utkáním avizováno, tak se i stalo – kapitán Phil Neville díky problémům s chodidlem nenastoupil, a tak místo pravého beka zaumul Tony Hibbert. Nezůstalo však pouze u jediné změny. Místo Marouane Fellainiho nastoupil v záloze John Heitinga a první start v základní sestavě okusil na úkor Louise Sahy Jermaine Beckford.

Zpočátku to vypadlo slibně – Toffees Wolves moc míč nepůjčovali a kombinační hrou se poměrně snadno dostávali před jejich vápno. Netrvalo tedy dlouho a Everton si vypracoval první příležitost. Diniyar Bilyaletdinov nejprve v solidní pozici mířil vysoko nad, a po pár minutách nedosáhl v málém vápně na Beckfordovu přihrávku Tim Cahill.

Nejvýraznější šance ale přišla z kopačky Johna Heitingy. Tomu před hranicí pokutového území přistrčil míč Cahill a Holanďan pořádně protáhl Marcuse Hahnemanna, který jeho pumelici jen tak tak vyškrábnul. I poté ale drželi Blues otěže zápasu ve svých rukou, ačkoliv drtivá většina akcí končila před vápnem – skutečnou gólovku si Everton ne a ne vypracovat.

43. minuta proto přinesla velkou úlevu. Mikel Arteta byl sice jasně faulován v pokutovém území, jenže sudí Lee Mason (který mimochodem pískal naprosto otřesně celý zápas), Evertonu přidělil pouze slibnou standardku. Následná Artetova střela skončila ve vzniklém chumlu, kde ale vydoloval míč Tim Cahill a střelou pod víko nedal Hahnemannovi šanci. 1:0.

Druhý poločas byl o poznání bojovnějšího rázu, a podle toho zápas vypadal.  Přesto se Toffees mohli ocitnout v dvoubrankovém náskoku, jenže opět nevýrazný Bilyaletdinov v dobré pozici jen promáchnul vzduchem. To už se ale Vlci začínali pomalu kousat. Jejich aktivnější hra navíc brzy přinesla svoje ovoce.

Louis Saha, který byl na hřišti pouhých pár sekund, znovu prokázal svoji „užitečnost“, když ve středu pole patnáct minut před koncem zbytečně ztratil míč. Wolverhampton se tak mohl v přesile řídit do ideálního brejku a své šance taky řádně využil – Kevin Doyle z křídla přesně našel zcela volného Ebankse Blakea (hráče, který v minulé sezoně dal jediný (!) gól a útočník Wolves pak mohl kulatý nesmysl pohodlně uklidit do sítě.

Ale ne že by se Blues pokusili s remízovým stavem něco udělat. Naopak. V poslední čtvrthodince se Everton nechal jasně přehrát a jenom díky dobrým obranným zásahům Sylvaina Distina či Tonyho Hibberta, mohl děkovat, že dnešní zápas došel alespoň k remíze. Jak tedy shrnout dnešní zápas? První poločas – dobrý, druhý poločas – tragédie. A moc ideální vyhlídky nenabízejí ani nejbližší zápasy – hraje se proti Aston Ville a Manchesteru United. A další ztráty si Everton již moc dovolit nemůže. Pokud tedy tato sezona má za něco stát.

Everton: Howard, Hibbert, Baines, Jagielka, Distin, Heitinga (81. Fellaini), Bilyaletdinov (81. Osman), Arteta, Cahill, Pienaar, Beckford (70. Saha)

Wolves: Hahnemann, Elokobi (52. Guedioura), Craddock, Henry, Ebanks-Blake (90. Stearman) Ward, Jones (69. Halford), Berra, Jarvis, Doyle, Foley

Hodnocení hráčů: Howard 6, Hibbert 7, Baines 7, Jagielka 6, Distin 7, Heitinga 7, Bilyaletdinov 5, Arteta 6, Cahill 7, Pienaar 6, Beckford 6, Saha 3

Držení míče: 61% – 39%

Střely na bránu: 6-4

Střely mimo bránu: 7-5

Rohové kopy: 3-2

Fauly: 17-15