Everton – QPR 0:1

20/08/2011 0 Od Meňa

Čekal někdo vůbec něco jiného? Everton doma prohrál s nováčkem a první zápas sezony přinesl zcela nečekaně jen zmar a naprosté znechucení.

Loňská sezona jako přes kopírák? Ten kdo dnes viděl tragikomedii borců v modrém, jistě výrazné podobnosti nemohl přehlédnout. Vždyť už je to unavující scénář – držení míče, zahozené šance, chyba obrany vedoucí ke gólu soupeře a následné marné dobývání šestnáctky. Vítejte v sezoně 2011/12, vše zůstává při starém.

Základní jedenáctka přitom přinesla příjemné překvapení. Vešel se do ní totiž Ross Barkley, a to na úkor Artety, který nejspíš ještě není fit nastupovat do utkání od začátku. Jinak ale David Moyes připravil klasiku s Timem Cahillem na podhrotu, před nějž se postavil Jermaine Beckford.

Everton vstoupil do utkání aktivně a brzká snaha mohla přinést ovoce již po několika minutách. Jacka Rodwella poslal ve vápně k zemi Matt Connolly, píšťalka sudího ovšem zůstala němá, byť zákrok nejspíš na penaltu byl. Dopředu se Toffees cpali dál a zanedlouho na sebe upozornil mladičký Barkley, když si po šikovném průniku vysloužil přímý volný kop z velice slibné pozice. K míči se postavil Leighton Baines a zpoza zdi sledoval, jak jeho pokus míří do břevna Kennyho brány.

Ještě větší šanci Blues zahodili o pár okamžiků později. Beckfordův přízemní centr dolétl ke Cahillovi, ale ten předvedl nevídané – z dvou metrů hlavou netrefil zcela odkrytou bránu. To už se ale o slovo začali hlásit i hosté a netrvalo jim dlouho, než aktivitu příkladně tužitkovali. Neschopnosti obrany Evertonu odkopnout míč do bezpečí a také mizerné poziční hry využil Smith a míč poslal ke vzdálenější tyči, kam už Tim Howard nedosáhl. Do konce poločasu ještě na bránu hlavičkoval Beckford, ovšem nikterak nebezpečně.

Druhé dějství mělo našlápnuto k dokonalému startu. Vždyť uběhlo jen několik vteřin, když se před Rodwellem otevřela volná brána. Jenže mladík zpanikařil a technicky vzato „malou domů“ jen pozdravil děkujícího Paddyho Kennyho. Více příležitostí, jak napravit svoje zaváhání už ale Rodwell nedostal, na hřiště totiž místo něj vyběhnul Arteta, kterého zanedlouho následoval Marouane Fellainiho, za kterého Moyes bizarně obětoval jediného útočníka na hřišti, Beckforda.

Bez hrotu se tak Blues dál snažili najít klíč k zamčeným dveřím, ale jak čas ubíhal, z jejich pokusů vyzařovala čím dál větší marnost a zoufalost. Nepomohl ani třetí střídající Louis Saha. Zodpovědnost tak na sebe chtěl vzít nejlepší hráč Evertonu na hřišti, Ross Barkley, když jeho střela z dvaceti metrů prosvištěla těsně kolem tyče.

A aby frustrujících devadesát minut Toffees završili, promeškali v nastavení poslední šanci, jak srovnat – tentokrát do brankářovy náruče po Bainesově centru hlavičkoval Fellaini. QPR tak svoje vedení udrželo, celý Everton má zase před příštím zápasem hodně o čem přemýšlet.

Everton: Howard, Neville, Distin, Jagielka, Baines, Osman, Heitinga (73. Saha), Rodwell (54. Arteta), Barkley, Cahill, Beckford (62. Fellaini)

QPR: Kenny, Orr, Hall, Gabbidon, Connolly, Faurlin, Buzsaky, Taarabt, Derry, Smith (65. Ephraim), Agyemang (55. Bothroyd)

Hodnocení hráčů: Howard 6, Neville 4, Distin 6, Jagielka 5, Baines 7, Osman 6, Heitinga 6, Rodwell 5, Barkley 8, Cahill 4, Beckford 5, Arteta 5, Fellaini 6, Saha 5

Gól: 30. Smith

Žluté karty: Osman – Hall

Držení míče: 52% – 48%

Střely na bránu: 7 – 3

Střely mimo bránu: 7 – 1

Rohové kopy: 2 – 1

Fauly: 12 – 9