West Brom – Everton 0:1

01/01/2012 0 Od Meňa

Do nového roku vykročil Everton ideálně. Na The Hawthorns se sice žádná strhující podívaná nezrodila, díky Anichebeho trefě ze závěrečných minut jsou však na světě tři body.

Moyesova základní sestava přitom vypadala depresivně. Na trávník vyběhl tým bez jediného krajního záložníka – na levé straně operoval Tim Cahill a na té druhé Leon Osman. Před středovou trojicí Neville, Heitinga a vracejícím se Rodwellem, pak nastoupil Louis Saha. Royston Drenthe se překvapivě neobjevil ani na lavičce.

Prakticky celý první poločas se museli platící diváci sami sebe ptát, z jakého důvodu tráví novoroční odpoledne na mrazu sledováním servírované podívané. Oba týmy se spíše oťukávaly a veškeré vzácné útočné aktivity končily řadou nepřesností. Z letargie mohl stadion v 18. minutě vytrhnout až Shane Long, ale hlavičku ze solidní pozice nasměroval těsně nad břevno.

Everton se ze otevřené hry klasicky neprosazoval, zato alespoň nádech nebezpečí přinesly standartní situace. Po jedné z nich se míč ocitl u Sahy, ale útočník zamířil z první vedle. O pět minut později chtěl štěstí zkusit Leighton Baines, jeho dělovka z úhlu se ale opřela do blokujícího Nickyho Shoreyho. Ještě před koncem prvního poločasu hlavičkoval po rohovém kopu vedle Rodwell, do šaten se tak po nudné úvodní pětačtyřicetiminutovce šlo nerozhodně.

Do druhé půlky zápasu chtěli Baggies vstoupit s vervou. Po několika minutách našel dlouhý míč Odemwingieho, jenže útočník West Bromu dal před citem přednost razanci a Howardovu bránu vysoko přestřelil. V další příležitosti se Odemwingie zjevil o deset minut na to, tentokrát se mu ale do cesty postavil včasný Heitingův zákrok.

Ani nebezepčné náznaky domácích však Davidu Moyesovi nezabránily ve chvályhodném kroku. Na hřiště přivedl z lavičky oba náhradní útočníky, Victora Anichebeho, po delším zranění poprvé se objevujícího mezi náhradníky a Dennise Stracqualursiho a jeho krok se mu měl později vyplatit. Toffees stupňovali tempo a snažili se najít schůdnou cestu do pokutového území. Svou dobře trefenou střelou k tyči to potvrdil taktéž střídající Magaye Gueye.

Běžela 87. minuta a zdálo se, že na předměstí Birminghamu se bude remizovat. Ve středu pole se ale dobře zorientoval Leon Osman, na pravé straně našel volného Hibberta, a ten bez váhání centroval. S míčem si měl na zadní tyči poradit Paul Scharner, jenže namísto toho balon sklepl Anichebemu, ten využil svojí síly a ze dvou metrů propálil všechno, co mu stálo v cestě. Everton si tak probil cestu k dalším ceněným třem bodům a my můžeme jen doufat, že rčení “Jak na Nový rok, tak po celý rok“, dostojí svému významu.

West Brom: Foster, Shorey, McAuley, Dawson, Jones, Morrison, Brunt (90. Dorrans), Thomas, Scharner, Long, Odemwingie

Everton: Howard, Hibbert, Jagielka, Distin, Baines, Osman, Rodwell (57. Gueye), Neville (65. Anichebe), Heitinga, Cahill, Saha (65. Stracqualursi)

Hodnocení hráčů: Howard 6, Hibbert 6, Jagielka 7, Distin 8, Baines 7, Osman 6, Rodwell 6, Neville 5, Heitinga 7, Cahill 6, Saha 5, Gueye 6, Anichebe 8, Stracqualursi 7

Gól: 87. Anichebe

Žluté karty: Baines, Stracqualursi

Držení míče: 48% – 52%

Střely na bránu: 2 – 8

Střely mimo bránu: 8 – 5

Rohové kopy: 10 – 8