Bilić o Jelavićovi

03/02/2012 0 Od Riči

Bývalý hráč Evertonu a v současnosti národní trenér Chorvatska, Slaven Bilić, poskytl rozhovor ohledně Nikici Jelaviće, nové posily Toffees a svého svěřence z reprezentace.

Musí být pro vás zajímavé, když jeden z vašich hráčů přestoupil do vašeho bývalého klubu.

Jsem šťastný a potěšen z hlediska Evertonu, reprezentace Chorvatska a Nikici. S největším respektem k Rangers, Nikica se dostal ve své kariéře do bodu, kdy pro něj a pro národní tým byl jeho přestup přínosný. Jsem také rád za Everton, moje bývalé mužstvo. Fanoušci budou s novou posilou spokojeni.

Poradil jste Nikicovi přestup do Evertonu?

Všechno se událo velmi rychle na konci přestupového období, takže ohledně Evertonu jsme se spolu nebavili. Častokrát jsme ale mluvili o Premier League. Ve Skotsku jsou pouze dva lepší kluby, zatímco v Anglii je jich více. A Everton patří mezi ně.

Co od něj mohou Evertonians očekávat?

Je střední útočník, který dokáže během zápasu přemýšlet, správný fotbalista s číslem devět na dresu. Při samotné hře nenachází své uplatnění jenom ve velkém vápně, oběhá prostory mezi šestnáctkami, umí hrát zády k soupeřově brance. Podrží míč, dá přesnou přihrávku a je velmi dobrý zakončovatel. Dokáže skórovat po zemi, ale hlavně ve vzduchu představuje nebezpečnou zbraň. Nikica je velmi silný a využitelný i při obranných úkolech. Nezvykne vypouštět utkání, proto ho budou, myslím si, fanoušci zbožňovat.

Při vašem popisu se zdá, že do systému Davida Moyese perfektně zapadne.

Podle mě by se hodil do každého týmu v Premier League, protože je výborný hráč. Speciálně Everton bude kvůli svému systému z něj profitovat. Nikica střílí branky a také je připravuje. Do Evertonu se náramně hodí, svým stylem pomůže v krátkodobém i dlouhodobém časovém horizontu.

Jak se prezentuje mimo hřiště?

Vypadá to, že o něm říkám jen samé pozitivní věci, Nikicu je však radost trénovat. Nikdy nechodí pozdě, nevytváří problémy, jednoduše poctivý chlapec. V týmech patří mezi oblíbené, a tak si vždy najde v kabině spoustu přátel.

Zvládne přechod ze skotské do anglické ligy, kde proti němu budou nastupovat kvalitnější obránci?

Souhlasím s tvrzením ohledně lepších obránců, bude ale též nastupovat po boku kvalitnějších spoluhráčů. Nemám pochyby, zda uspěje. Pokud se podíváte na jeho gólové statistiky, zjistíte, že se prosadil proti mnoha týmům, skóroval v Evropské lize ještě, než přišel do Rangers. Pamatuji si, jak v Evropské lize za Rapid Vídeň odehrál skvělé utkání a vstřelil branku Aston Ville.

Hodně se zlepšil, ovšem samozřejmě v začátcích bude potřebovat trochu štěstí. I když Nikica delší dobu nedává góly, je přínosný pro mužstvo. Hraje dobře i bez vstřelených branek.

S blížícím se mistrovstvím Evropy narůstá hráčům motivace.

Samozřejmě, a proto jsem spokojen s jeho přestupem. Do útoku mám v chorvatské reprezentaci velký výběr a Nikica do něj patří. Je jedním z pěti možných adeptů, někdy tak nastoupí a někdy sedí na lavičce. Přesto ho řadím mezi naše důležité reprezentanty a těším se na jeho výkonnostní progres v Evertonu. S angažmá v klubu jako Everton rostou vaše šance na vítězství šampionátů.

Hovořil jste s Davidem Moyesem přímo o Jelavićovi?

Mluvili jsme spolu před pár lety, když Jelavić působil v Rapidu Vídeň. Ptal se mě na něj v čase Mistrovství světa v Jihoafrické republice (rok 2010). David Moyes má široký přehled o fotbalistech. Zeptal se mě na Nikicu a já mu prozradil, co vám – dobrý kluk a výborný hráč.